Ha elméletileg az abszolut nulla fokot elérnénk, akkor az atomok rezgése megállna, tehát a lehűtött test "elporladna", vagyis atomjaira hullana?
Igen, akkor megállna a hőmozgás. De ettől miért is porladna szét az anyag?
Pedro
Nem, az atomokat a különböző kémiai kötések tartják össze (vegyület esetén). Az atomokat vagy molekulákat pedig egyszerűen a saját fizikai kiterjedésük, a térben elfoglalt helyük tartja bizonyos távolságban egymástól (atomok között ható elektromágneses erők), emiatt tartják meg térbeli helyüket. Ennek a hőmozgáshoz (0 fok körüli hőmérsékleten) nem sok köze van.
Pedro
Pontosabban az atomok illetve molekulák között is kémiai kötés, másodlagos kötések vannak, mint pl. a Van der Waals kötés.
Pont fordítva van egyébként, ha melegítjük az anyagot, akkor az atomok/molekulák belső energiája nől, és ha ez felülmúlja a kötés energiáját, akkor pl. halmazállapotváltozás következik be, megolvad, elpárolog, sokkal magasabb hőmérsékleten pedig plazma lesz. Szóval melegítésre van olyasmi, hogy "atomjaira hullik", amikor meg plazma, akkor már elektronokat is veszít.
Nem porladnak szét a testek az abszolút nulla fok környékén.
Sokféle erő hat a részecskék között, a hőmérséklettől függetlenül, ami összetartja őket. A hőmérséklet csökkenésével viszont a hőmozgás energiája csökken, tehát a gyenge vonzóerők is elegendőek az összetartáshoz.
A molekulák közti gyenge vonzóerők, az úgynevezett Van der Waals-erők [link]
az abszolút nulla fok *táján* elég erősek ahhoz, hogy a rezgő molekulákat összetartsák.
Utolsó válaszolónál a pont!!
És mellékesen megjegyzem,rengeteg olyan dolog van még,amit az emberiség pusztán spekulációkra alapoz,mert kézzel fogható bizonyítéka nincs...
Az utolsó válaszolónál viszont nincsen pont!
És mellékesen megjegyzem,rengeteg olyan dolog van még,amit az emberiség pusztán spekulációkra alapoz,mert a matematikai modell előrevetíti a leendő mérés eredményét, illetve azt, hogy egy adott mérőberendezést mi alapján állítsunk össze.
"Az utolsó válaszolónál viszont nincsen pont!"
Kedves Woar!
Ugyan magyarázd már el egy születésétől fogva vak embernek mi az, hogy valami piros. Vagy hogy mi a különbség két szín között. Nem fog menni. Így nagyon is helytálló az a kijelentés, hogy fogalmunk sincs milyen az az anyag (?) amiben az elemi részecskék Brown-mozgása nem létezik. Mint említettük, kizárólag találgatni lehet, mert megtapasztalni nem tudtuk, lévén ilyen alacsony hőmérséklet (nagyon úgy néz ki) elérhetetlen! Tehát nem arról van szó, hogy a mozgás ekkora vagy akkora. Mert ugye ebben az esetben szépen lehetne az összefüggések alapján számolni, jósolni. De a "mozog" és a "nem mozog" között sokkal nagyobb a különbség, mint mozog, és kevésbé mozog között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!