A föld jelenlegi atombomba készlete egy helyre sűrítve mekkorát robbanna?
Egy kisebb megyényi területen újra kellene rajzolni a térképet, de ennél jóval nagyobb kataklizmákat is túlélt már a bolygó.
A Földön most lekerekítve kb. 15000 nukleáris robbanófej található.
A dinoszauruszok kipusztításával vádolt meteorbecsapódás energiája több mint egy milliárd hirosimai atombomba energiájával ér föl.
"Na már most van a Cárnál nagyobb is már, és nem kevés."
Nincs nagyobb. Egyszerűen nem éri meg - nincs értelme még akkorát sem csinálni, nemhogy nagyobbat.
Kis számolás: a Hiroshimát leterítő atombomba kb. 15 kilotonna hatóerejű volt, a Cár-bomba pedig kb. 50 megatonna - vagyis kb. 3000x nagyobb robbanást produkált, mint a hiroshimai. De a hiroshimai is ledózerolta csaknem a komplett várost, egy akkor kb. negyedmilliós várost. Ha most ledobnának mondjuk Londonra egy hiroshimai atombombát, a központot ugyanúgy megsemmisítené, London lényeges pontjait működésképtelenné tenné, tehát bőven elérné a célját. Ha egy mondjuk 100x nagyobb hatóerejű hidrogénbombát dobnának le, akkor a külvárosi részeket is romba döntené. Ha egy cár-bombát dobnának le rá, akkor sem csinálna nagyobb pusztítást, hiszen a hatóerő jó része már csak a London (most csak mondtam egy sokmilliós népességű világvárost, akármelyik másikat is említhettem volna New Yorktól Sydneyig) külvárosain kívüli prérin pusztítaná el az erdőket, mezőket. Érted már? Egyszerűen nincs akkora város a bolygón, amelyet egy néhány megatonnás hidrogénbomba ne tudna működésképtelenné tenni, ergo nincs értelme sokszáz vagy sokezer megatonnás robbanóerejű bombákat gyártani. Ráadásul minél nagyobb robbanóerejű egy nukleáris bomba, annál nagyobb a tömege, vagyis annál nehezebben tud lavírozni a robbanófejet szállító rakéta, annál könnyebb is észlelni, eltalálni, működésképtelenné tenni.
Nem óhajtok egy végtelen vitába ragadni, de az én tudtommal sincs a mai napig a Cár-bombánál nagyobb teljesítményű bomba. Az ok egyszerű, nincs rá szükség.
A nukleáris hadi taktika a kisebb erejű, kis szennyezési területű, pontosan célzott pusztítás irányába ment, a fejlesztések a méretek és tömeg csökkentését szolgálták (meg tényleg azt, hogy a célzott támadási területen kívül minél kisebb körben tegyék lakhatatlanná a támadott területet.
Már az atom-nagyhatalmak is tudják, hogy a nukleáris fegyver globális szinten visszaüt a bevetőjére is.
És (talán sajnos) egyáltalán nincs még semmiféle meteorvadász nukleáris fegyver. Ötletek vannak ,megvalósítás nulla. Ami tervek vannak ,azok a meglévő, hadi célú robbanófejekre alapulnak.
Itt egyébként van a szakértők közt is vita, egyesek szerint a meteorvédelmi célokra a nukleáris fegyverek alkalmatlanok. A hosszú távú pályamódosító módszerek hatásosabbak lehetnek, egy úgymond utolsó pillanati védekezésre meg a nukleáris fegyverek is vagy túl gyengék, vagy az egy meteorbecsapódás helyett nagy területi pusztítást csinálnának a töredékek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!