Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem klónoznak szerveket?

Miért nem klónoznak szerveket?

Figyelt kérdés
Már régóta létezik a klónozás technikája, és őssejteket is le tudnak venni bárkiből, amikből bármelyik testrészt ki tudják növeszteni. Miért nem használják akkor ezt a gyógyászatban semmire? Nem kellene évekig szervekre várni, és nem lenne káros immunreakció, mindenkinek elő tudnák állítani azt a szervét, amelyik károsodott.

2016. júl. 27. 15:17
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
0%
A másik, hogy hallottam valami olyat, hogy nem csak embriókból, hanem bőrszövetekből is állítható elő őssejt, viszont ez az utóbbi sokkal hajlamosabb a rákosodásra.
2016. júl. 27. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
54%

"sokkal hajlamosabb"

Na, ez a városi legenda.

Tudod, egy specializálódott sejtet (bőrsejt) előbb vissza kell állítani őssejt állapotba. Ez nem egyszerű és egyelőre a módszer még nem tökéletes. Az őssejt - bármelyik - amúgy is okozhat rákot.


A magzati őssejt tökéletes, és bármire jó - de ugye annak személyiségi jogai vannak. Nem lehet csak úgy felhasználni, mert a végén még leszakad az ég.


Még egy dolog van: ahhoz, hogy egy szerv kifejlődjön, nagyon bonyolult kölcsönhatások szükségesek. Ezek megvannak, amikor egy magzat egy anyában fejlődik - de mesterségesen egyelőre ez még nem oldható meg.

Az KÜLÖNÖSEN nehezen oldható meg, hogy külön, csak egy szerv fejlődjön ki - akár egy állat belsejében.

Egyelőre egyszerűbb szervekkel működik csak. Orrot, fület már lehet növeszteni - használható fogat még nem.

Szívet is lehet, de csak néhány mm-est.


Ha nem gátolták volna masszívan az őssejtkutatást, és nem gátolnák ma is, akkor már rég kész lenne minden.

2016. júl. 27. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 Vree ***** válasza:
0%

Amúgy meg a klónozás se ott tart sztem, ahol gondolod.


Amit ma elsősorban használnak, az a szomatikus sejt nukleáris transzfer (SCNT), ami abból áll, hogy fogsz egy petesejtet és egy "donor" sejtmagot helyezel el benne, aztán hagyod, hogy ez osztódjon, miután először elhelyezted egy anyaállatba. A gyerek aztán az általad beültetett génekkel mutat majd közel egyezést. Nem teljeset, mert 1. nincs másolás minimális mutáció nélkül, tehát a petesejtosztódás miatt keletkező "zaj"t nem tudja kiszűrni, 2. a mitokondrionális DNS, ami az eredeti sejtmag citoplazmájában van, az marad.


De ez a gyerek ugyanazzal a természetes móddal születik meg, mint bármelyikünk, tehát őssejtkutatás nélkül a kérdés nem különbözne semmiben attól, mint azt kérdezni, miért nem rabszolga végtagját vágjuk le.

2016. júl. 28. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 Wadmalac ***** válasza:

Múlkorjában volt a hír, hogy sikerült klónozással előállítani az első marhahúspogácsát hamburgerhez. Nos ez némiképp egyszerűbb, mint komplett, bonyolult testi szerveket klónozni, mégis másfél millió dollárba került ez az egy húspogácsa.

elég érthető, ha még nem hétköznapi hír a klónozott szervek előállítása és beültetése.


Szerintem még egy darabig nem fogja fedezni a TB.


Első körben tutira millerek privilégiuma lesz.


Remélhetően azért nem így:

[link]

2016. júl. 29. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Itt pl. olyan probléma van, hogy egyelőre nem tudnak ereket növeszteni, ezért táptalajon kell a sejteket tartani, ami egyrészt méretkorlátot jelent (gyakorlatilag egy 20 Ft-os nagysága), valamint elég drága ezt naponta cserélni.

Az izomsejteket ráadásul edzeni is kell, árammal.

2016. júl. 29. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!