Miért nem klónoznak szerveket?
"mindenkinek elő tudnák állítani azt a szervét, amelyik károsodott."
"mindenkinek", igeeen... A föld népessége több mint 7 milliárd - és exponenciálisan növekszik.
332 565 869 Kövérséggel kapcsolatos betegségekre ma költött pénz az USA-ban
$ 125 380 015 Súlycsökkentő programokra ma költött pénz az USA-ban
-csak a miheztartás végett
"őssejtkutatás" + Google.
Ott lesz az egész válaszod.
Évizedek óta folyik a kutatás, óriási eredmények voltak csak az elmúlt pár évben is.
Ha a konkrét helyzetre vagy kíváncsi:
egyszerűbb dolgokat, pl sejtfalat tudnak már mesterségesen növeszten; légcsövet, vérereket, bőrt lehet már mesterségesen pótolni.
A bonyolultabb szervekre még várni kell.
(Amúgy kevered a sorrendet: nem ELŐBB találtuk ki, hogyan növesszönk testrészeket, és AZTÁN jövünk rá, hogy jé, ezt lehet is valamire használni, hanem azzal a céllal fektetük az energiát az ilyen irányú kutatásba, hogy erre felhasználhassuk. Volt rengeteg különböző ötlet, pl. először állatokban megnöveszteni a pótszervet stb.)
"Már régóta létezik a klónozás technikája, és őssejteket is le tudnak venni bárkiből, amikből bármelyik testrészt ki tudják növeszteni."
Igen, de a szervek csak egy szervezetben tudnak kifejlődni, ott maradnak életben, nem egy üveg lombikban.
A klónozás technológiájának kidolgozása egy hosszú folyamat, és még nem tart ott, hogy minden kórház szabadon rendelhessen tetszőleges szerveket. Az alapkutatáson már olyan értelemben túljutottak, hogy vannak sikeres kísérletek, de az általános és biztonságos gyakorlati alkalmazástól még messze vannak. És akkor nem beszéltünk az etikai kérdésekről.
Az őssejtkutatás pedig még fiatalabb terület, ott még inkább az alapkutatás szintjén állnak, még ha vannak is kísérleti eredmények.
"Onnan veszem, hogy nem klónoznak, hogy nem hallok ilyet sehol."
Ne keverd a saját tudatlanságodat azzal, hogy mi van a valóságban. Attól, hogy te még nem hallottál róla, még lehetséges.
"Várólistákról hallok, hogy évekig várnak szívre, májra emberek, de mi szükség van ezekre várni, ha előállítható saját is? Vagy csak Magyarországon nincs még ilyesmi, de máshol már mindennapos gyakorlat?"
Egy technológia nem úgy terjed el, hogy hopp, már mindenhol van. Különösen az orvosi technológia, mert annak csak az engedélyeztetése 5-10 év. Szervet klónozni ma már lehet (inkább: egyes szerveket), de nincs rá sem tömeges kapacitás, sem kiforrott technológia. Na meg persze az ára ma még a megfizetethetetlen kategóriába esik, de ha lesz jó technológia, akkor se lesz nagyon olcsó. Szóval a sorok és várólisták jó ideig megmaradnak.
Leginkább azért nem, mert emberjogi aktivisták ott gáncsolják az embereken végzett kutatásokat ahol csak tudják.
Mert oké, hogy laboregereken ez meg az működik, de eljuttatni egy projektet egy emberik nem kis papírmunka.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!