Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az, hogy csak 4-féle vércsopor...

Az, hogy csak 4-féle vércsoportrendszer alakult ki AB0 rendszerben, annak van valamilyen evolúciós magyarázata?

Figyelt kérdés
2016. júl. 5. 20:22
 1/7 anonim ***** válasza:

Nem akarok hülyeséget írni, de régen még a táplálkozással vonták párhuzamba. Elvileg az egyik vércsoport vadászó életmódot, a másik pedig gyűjtögető életmódot folytatott. A 3.-ra is volt valamilyen magyarázatuk, a keveredés pedig magyarázható öröklődéssel.


Hogy ez mennyire megalapozott azt nem tudom, lehet, hogy csak fogyókúrás tv műsorok találták ki Amerikában, az pedig tovaterjedt a világon.

2016. júl. 5. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Ez egy Távol-Keleten elterjedt hiedelem, valós alapja sajnos tudtommal nincs, pedig érdekesen hangzik. Eredetileg a 0-s vércsoport volt csak, aztán a növényevőkből lettek az A, a hegyekben élő, állattenyésztőkből a B, a keveredésből az AB az elmélet szerint. Csak ennek ellentmond, hogy már a majmoknál is vannak vércsoportok.
2016. júl. 5. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Sőt, a kutyáknál is. És lehet, hogy a többi gerincesnél is.

Valószínűleg csak így alakult, hogy ABO-ban négy féle van. Más csoportokban pedig más számú van. Volt néhány dolog az evolúció során, ami kialakult valahogy, de se hátrányt, se előnyt nem jelentett, ezért fennmaradt.

2016. júl. 5. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Ozmium42 ***** válasza:
100%

Az A vércsoport molekulárisan egy cukor oldalláncot jelent, ami a 0-nál hiányzik, B-nél pedig más. A B az A-ból alakult ki mutációval, semmi köze az életmódhoz, Ázsiában jelent meg, és minél Nyugatabbra mész, annál ritkábban fordul elő.


[link]

2016. júl. 5. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Az AB0-vércsoportrendszerben még egy vércsoport van, ami normál nullásnak látszik, de nem az. Dominálja az összes többi allélt. Bombay-vércsoport.

[link]

Az AB0-vércsoport elemszámának nincs igazi jelentősége. Lásd a többi állatot; a macskáknál három, a kutyáknál nyolc, a lovaknál harminc vércsoport van

[link]

[link] _%C3%A1llatokn%C3%A1l

2016. júl. 5. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

A különböző vércsoportok kialakulásának legvalószínűbb oka a hosszú területi elszeparáltság lehetett, ami eltérő mutációk elterjedéséhez vezetett.

Ennek nem feltétlenül volt kimutatható praktikus oka.

2016. júl. 6. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 sadam87 ***** válasza:
100%

Az AB0 vércsoportoknál a főbb típusokon belül alcsoportokat is megkülönböztetnek (pl. A1, A2, ...). Ezeknek leggyakrabban nincs gyakorlati jelentősége, de néha kialakulhat immunreakció két alcsoport között is (a linkben azt írják, A2 vércsoportúaknál időnként kialakulhat immunválasz A1 ellen).

[link]

Ezen kívül az 5. válaszoló már említette a Bombay vércsoportot. (Megjegyzem, itt kicsit pontatlanul fogalmazott, amikor azt írta, hogy ez domináns a többi vércsoporttal szemben. A Bombey vércsoportot egy másik gén (pontosabban annak homozigóta recesszív megjelenése) határozza meg az AB0 vércsoportot meghatározó géntől függetlenül, annak hatását elnyomva, azaz itt recesszív episztázisról van szó.)

[link]


Magyarázat a kialakulásra több is van, csak nem tudjuk, hogy melyik a legpontosabb (de lehet, hogy több hatás is érvényesült). Tudtommal a jelenleg legvalószínűbbnek tűnő magyarázat, hogy az antigénekre negatív gyakoriságfüggő szelekció hat. A vércsoport antigéneknek ugyebár az a jelentőségük, hogy segítsenek a saját sejtjeinket elkülöníteni a kórokozókétól. Azonban ha egy területen csak egyféle vércsoport van, a kórokozók könnyen alkalmazkodhatnak ehhez úgy, hogy az ő antigénjeik hasonlóvá válnak a vércsoport antigénekhez, és így az immunrendszer nem (igazán) tudja felismerni őket. Azonban ha egy ilyen esetben valakinek más a vércsoportja, akkor hatalmas előnyt élvez, hiszen az ő immunrendszere könnyedén felismeri a kórokozót, hiszen mások a saját antigénjei. (Ez nagyjából olyan, mint ahogy az operációs rendszereknél a legtöbb vírus a legnépszerűbbeket támadja, így ilyen szempontból a kevésbé népszerű operációs rendszert futtatók előnyt élveznek.)

[link]

Ezen kívül (ahogy korábban is írták) természetesen nem adaptív folyamatok is szerepet játszhattak. (Például tudtommal az amerikai őslakosok körében szinte csak a 0 vércsoport elterjedt, valószínűleg alapító hatás miatt.)


Ugyanakkor, ahogy fentebb is írták, annak nincs jelentősége, evolúciós szükségszerűsége, hogy pont 4 vércsoport van, és mint korábban leírtam, ez nem is egészen igaz.

2016. júl. 6. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!