Szerinted is keletkezhetett így a világunk? Lehet, hogy Multiverzumban élünk?
Állásfoglalásom a világunk keletkezésével kapcsolatban.
Ha a világegyetemünk tágul és ez a tágulás gyorsul, akkor ez az esemény nem lehet egy pulzálóan ismétlődő folyamat. Ha nem lehet, akkor az univerzumunk anyaga kizárólag kívülről érkezhetett, feltehetőleg olyan világokból amelyek éppen táguló folyamatuk fázisában vannak. Az anyagok az ütközési pont centrumában összeálltak egy gigászi fekete lyukká ami végül magába szívta a környezetében lévő összes elemet, majd a letisztult üres térbe robbant. Viszont a világunk így nem tekinthető zárt rendszernek, hiszen minden ami alkotja kívülről érkezett. A gyorsuló tágulás miatt végül a mi világunk elemei a távoli jövőben és térben beleszóródnak a többi világ részeibe, amelyek egyes pontjain ismét kezdetét veszi majd egy gigászi összeolvadás és ezeken a részeken kialakulnak az új Nagy Bumm feltételei.
Az elméleteddel az a baj, hogy teljes mértékben hiányzik belőle bármilyen matematikai modell.
A fizika matematika nélkül nem más, mint filozófia, egyszerű gondolati játék.
Platón és Zénó is eljutott arra a szintre amiről beszélsz, évezredekkel ezelőtt.
Ez a fejtegetés teljesen ellent mond a mai elfogadott elméletnek.
Mert aszerint nem létezik az a "honnan", ahonnan az anyagod származna. Az ősrobbanás hozta létre a teret is, ami lehetőséget ad a "honnan" szó használatára.
Szóval ez a teória nélkülözi az alapokat, amikkel az ősrobbanás-teória viszont rendelkezik.
Persze ha kilépünk a három térdimenzióból, akkor lehet felállítani ma még cáfolhatatlan és ellenőrizhetetlen teóriákat és meg is tették sokan. Csak ez ma még tényleg filozófiai kérdés, tudományos alapok nélkül.
"Ha a világegyetemünk tágul és ez a tágulás gyorsul, akkor ez az esemény nem lehet egy pulzálóan ismétlődő folyamat."
Miért ne lehetne. De, lehet. (FYI: A tágulás nem szigorúan monoton gyorsul, voltak időszakok, amikor lassult.)
"Ha nem lehet, akkor az univerzumunk anyaga kizárólag kívülről érkezhetett"
Miért kellett volna így lennie? Ha nem is pulzálóan ismétlődő, akkor is simán lehet egy egyszeri esemény. A világegyetem teljes anyaga megvolt már az ősrobbanás pillanatában is, egyáltalán nem kellett kívülről érkeznie.
"Az anyagok az ütközési pont centrumában összeálltak egy gigászi fekete lyukká"
Miféle ütközési pont centrumába?
"ami végül magába szívta a környezetében lévő összes elemet, majd a letisztult üres térbe robbant."
Klassz, csak éppen az ősrobbanás nem arról szól, hogy az anyag üres térbe robbant. Az ősrobbanás arról szól, hogy maga a tér is az ősrobbanással keletkezett, sőt, pontosan a tér az, ami "felrobbant" (de rossz kifejezés ez erre), és ami tágul. Nincs semmiféle üres térben robbanás.
-------------------------
Összességében nem is logikai bukfenceket, hanem logikai triplaszaltókat hajtottál végre, ráadásul teljesen félreértelmezed az ősrobbanást. Szerintem inkább még ismerkedj kicsit azzal, hogy jelenleg mi az álláspontunk a témáról, miért az, mit hogyan is kell elképzelni, mert úgy látom, hogy nem igazán áll össze ez a téma a fejedben egyelőre.
Nézd: az a helyzet, hogy teljese amatőrként, Jóska Pista bácsi módszerével (értsd: csakis a klasszikus fizika) NEM fogod megfejteni az ősrobbanást.
Másrészt ellenőrizhetetlen dolgokat feltenni... az a mese. Szép dolog, csak sose fogjuk megtudni, mi ott az igazság.
Nyugodtan gondolkodhatsz így és ezen - csak ne itt, a tudományon. Menj máshova, mert ennek így köze nincs a tudományhoz.
"Viszont a világunk így nem tekinthető zárt rendszernek, hiszen minden ami alkotja kívülről érkezett."
"A gyorsuló tágulás miatt végül a mi világunk elemei a távoli jövőben és térben beleszóródnak a többi világ részeibe, amelyek egyes pontjain ismét kezdetét veszi majd egy gigászi összeolvadás és ezeken a részeken kialakulnak az új Nagy Bumm feltételei."
Ezekre az allitasokra esetleg van valamifele bizonyitekod, meresed, vagy valamilyen matematikai modell, amibol ez kovetkezik?
kedves Mojjo, köszönöm a válaszodat, habár meglehetősen kioktatós, fellengzős volt, de ezzel semmi gond. Nem mondom, hogy fizikus, illetve matematikus vagyok, csak egy informatikus aki az elmúlt 20 évben noha sok csillagászati irodalmat olvasott, de elhiszem neked, hogy többet tudsz mint én.
A Nagy Bumm nem hozhatta létre a teret. Ez szinte biztos. Hogy miért? Megmondom: egyszerre nem következhetett be a három esemény, azaz a tágulás, az idő keletkezése és a tér keletkezése. A tágulás legelső pillanata is térbe és időben történhetett meg, tehát utóbbi kettőnek már rendelkezésre kellett állnia, azaz önmaga az Ősrobbanás nem hozhatta létre, mivel az Ősrobbanás előfeltétele a tér megléte. Másrészt: a tér csak egy matematikai modell, nem több. Amit Te írtál, az mára egy elavult nézet.
"A tágulás nem szigorúan monoton gyorsul, voltak időszakok, amikor lassult"
Valóban nem, mivel a gyorsulásának üteme is nő. Viszont soha nem lassult.
"Ha nem is pulzálóan ismétlődő, akkor is simán lehet egy egyszeri esemény."
Lehet, de abszolút logikátlannak és kiváltképp értelmetlen állapotnak tartom.
"Miféle ütközési pont centrumába? "
A galaxisok találkozását is alapul veheted mint modellt.
"A világegyetem teljes anyaga megvolt már az ősrobbanás pillanatában is, egyáltalán nem kellett kívülről érkeznie. "
Ha az Ősrobbanás egy egyszeri esemény, akkor hogyan került a szingularitásba a világegyetemünk teljes anyaga és energiája? Mindig is ott volt, ám minden okozat nélkül egyszer csak mégis felrobbant?
Az elméletek felállítására célravezető a már ismert eseményekből következtetni. Én ezekre alapoztam az elméletemet.
@7: elnézésedet kérem, ha kioktatós lett a válaszom. Így visszanézve nekem nem tűnik annak, legalábbis fórumos keretek között. Az a helyzet, hogy netes fórumokon sokszor sarkosabban fogalmaznak az emberek, és hidd el, az enyémnél sokkal sarkosabb, kellemetlenebb fogalmazásmódokkal i s lehet (meg fogsz is) találkozni. Ettől függetlenül igyekszem nem kioktatóan írni, és hidd el, nem célom, hogy megbántsalak.
"A Nagy Bumm nem hozhatta létre a teret. Ez szinte biztos. "
Az a helyzet, hogy az ősrobbanással a tér maga robbant fel, ez az ősrobbanásmodell abszolút alapja. Tényleg, szó szerint az alapja. Tagadhatod ezt, persze, de akkor már nem ősrobbanásról beszélünk, hanem valami másról. Egyébként azóta is a tér maga tágul az ősrobbanás következtében. Ezt alapvető fontosságú megérteni, hogy értsed az inflációs modellt, hogy értsed azt, hogy hogyan lehetséges, hogy most is fénysebességnél gyorsabban távolodnak tőlünk még a belátható világegyetem legtávolabbi részei is stb stb... Szóval igazából ez nem egy lehetőség, hogy "lehet az ősrobbanás = a tér "robbanásszerű" tágulásának kezdete, hanem ez maga az ősrobbanás elmélet alapköve.
"egyszerre nem következhetett be a három esemény, azaz a tágulás, az idő keletkezése és a tér keletkezése."
Miért ne következhetett volna be "egyszerre" ez a három esemény?
"az Ősrobbanás előfeltétele a tér megléte"
Miért lenne az? Értem én, hogy megszoktuk, hogy a normál robbanások a térben történnek, és persze, hogy minden a térben mozog. De ha ősrobbanásról, meg egyáltalán, bármely modern fizikai elméletről, eredményről beszélsz, el kell szakadnod a hétköznapi gondolkodástól, el kell szakadnod attól, amit a hétköznapi életben megszoktál. A normál robbanások a térben zajlanak. Az ősrobbanásnál a tér maga tágul, a szétrepülő anyag nem a térben mozog, hanem a tér tágul közöttük. Ahogy említettem fent, ennek ismerete alapvető fontosságú, hogy egyáltalán bármit is értsünk az egészből.
"Másrészt: a tér csak egy matematikai modell, nem több. "
Érdekes elgondolás. Egy matematikai modell tud mondjuk görbülni? A teret le tudjuk írni matematikai modellekkel, de maga a tér nem matematikai modell. A térnek (pontosabban a téridőnek) nagyon jól meghatározott szerkezete van, amit ilyen-olyan hatáso nagyon jól meghatározhatóan torzítanak, módosítanak - és ezeket gyönyörűen láthatjuk, kimérhetjük stb stb.
"Viszont soha nem lassult. "
Dehogynem. Ha nem lassult volna soha, még mindig az inflációs gyorsulás szakaszában lennénk.
"Lehet, de abszolút logikátlannak és kiváltképp értelmetlen állapotnak tartom."
A valóság néha ellentmond a zsigeri "logikánknak", értelmet meg különböző filozófiai irányzatok, meg vallások keresnek benne. A tudományban az, hogy egy eseménynek van-e értelme, vagy sem, értelmezhetetlen kérdés.
"A galaxisok találkozását is alapul veheted mint modellt. "
A galaxisok találkozása a mi univerzumunkon belül történik.
"Ha az Ősrobbanás egy egyszeri esemény, akkor hogyan került a szingularitásba a világegyetemünk teljes anyaga és energiája? "
Nem tudjuk.
"Mindig is ott volt, ám minden okozat nélkül egyszer csak mégis felrobbant? "
Ezt pedig nem is tudhatjuk.
Érdemes tudni, hogy a jelenlegi elméleteink egy ponton túl csődöt mondanak. A szingularitás ez a pont. Így jelenleg, megfelelő elmélet híján az égvilágon semmit nem tudunk arról mondani, hogy ott hogyan viselkedik az anyag, mi hogyan történik, hogyan működik, így okokat sem tudunk keresni egyelőre. Nem is biztos, hogy megéljük, hogy tudjunk. A legnagyobb lépést errefelé a kvantumgravitáció elméletének megalkotása jelentené. Sok-sok évtizede dolgoznak rajta a fizikusok, de nem garantált, hogy nem kell még ennél is több évtized ahhoz, hogy legyen belőle valami.
"Az elméletek felállítására célravezető a már ismert eseményekből következtetni."
Itt pont nem. Az ismert események a jelenlegi világegyetemen belül működnek. Az ősrobbanáskori állapotok, a "szingularitásbeli" viszonyok teljesen mások. Nem vonatkoztathatod az egyiket a másikra. Olyasmi ez, mintha megnéznéd, hogy jé, egy atombomba gombafelhőt csinál, ha a földön (pontosabban a földfelszín felett valamivel) robbantják fel, és azt várnád, hogy ha a világűrben robbantunk egy atombombát, akkor gombafelhő keletkezik. Olyan körülmények között történő eseményeket akarsz alapul venni az eszmefuttatásodra, amely körülmények abszolút nem állnak fent a vizsgálatod tárgyára. (lsd a bombarobbanásos példát: Föld, földi gravitáció, vagy világűr, "súlytalanság")
Az a baj, hogy ha az ember elkezd csak úgy filozofálgatni az ősrobbanásról, világegyetemről, ilyen-olyan kérdésekről, akkor nagyjából garantált, hogy zátonyra fut. Mert a filozofálgatás szükségszerüen a bennünket körülvevő világ törvényszerűségeiből fog kiindulni. Pont, ahogy nálad. És ezeket kell igen erősen magunk mögött hagyni, ezen kell átlépni.
"egyszerre nem következhetett be a három esemény, azaz a tágulás, az idő keletkezése és a tér keletkezése."
Ez így nem stimmel.
1: A "tér és az idő" az egy dolog: a téridő. Ezek összetartoznak.
2: A téridő egy létező objektum, és ennek volt egy eseménye: a tágulás. Az, hogy ez hogyan történt, arról Dávid Gyula tartott egy remek előadást a MCSE-n.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!