Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől veszíti el egy fémtárgy...

Mitől veszíti el egy fémtárgy a mágnesességét ha miután egy mágnessel érintkezett?

Figyelt kérdés
2008. szept. 25. 21:09
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Egy VAStárgy úgy néz ki, hogy vannak benne pici mágneses darabkák. Ezek kezdetben összevissza minden irányba állnak. Ha teljesen felmágnesezed, akkor mind egy irányba fordul - és a tárgy mágneses lesz.

Aztán a hőmozgás, az ütések, mágneses tér hatására szépen elkezdenek ezek a darabkák megint elfordulni mindenféle irányba. Ha már elég ziláltak, akkor a test elveszti a mágnesességét.

2008. szept. 25. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Részben egyetértek az első válaszadóval. A "pici mágnesek"-et elemi mágneseknek nevezzük. Külső mágneses hatásra rendeződnek. Egy (nagyon hosszú)idő után az anyag külső behatás nélkül is veszít a mágne(se)sségéből, viszont ha teljesen meg akarjuk szüntetni a mágne(se)sségét akkor fel kell hevíteni az ún. fehérizzásig és úgy az elemi mágnesek ismét rendezetlenné válnak, tehát "kifelé" nem fog az anyag magne(se)sséget mutatni. "Belülről" ennek ellenére még ún. ferromágneses anyag (elem) marad.

A "se" azért van zárójelben, mert mondják úgy is, hogy mágnESSÉg és úgy is, hogy mágnESESSÉg. Úgy tudom mindkettő helyes, de nem vagyok nyelvész :)

Végül: lényeg a fehérizzás!

Bocs', hogy túlmagyaráztam? remélem hasznos volt!

Üdv.

2008. szept. 26. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok megint.

TUDOM, hogy ez NEM volt kérdés, de érdekességként szeretném megjegyezni, hogy pl. az alumíniumra is hatással van a külső mágneses mező. Így működnek többek között az elektromos fogyasztásmérők (villanyórák) és a járművek kilométer-órái is. További érdekesség, hogy a legjobb mágnesek is alumínium ötvözetekből készülnek: pl. ALNICO-mágnesek (ALumínium-NIkkel-k/C/Obalt ötvözet)

2008. szept. 26. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

az aluminiumot valóban alkalmazzák az elektromos mérőórákban, de itt nem a hagyományos értelemben vett mágnesességről van szó, hanem a váltakozó elektromos tér hatására ún. örvényáram keletkezik az aluminium tárcsában, és ez az örvényáram lép kölcsönhatásba a váltakozó elektromos áram keltette mágneses térrel és ez készteti forgásra a tárcsát, mégpedig az átfolyó áramerősség függvényében.

tehát minél nagyobb áram folyik át az órán, annál nagyobb a tárcsa forgási sebessége, azaz az elfogyasztott elektromos áram mennyiségének függvényében változik a forgás, így a mért érték.

2008. szept. 26. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó válaszoló!

Köszönöm a kiegészítést. Egyet értek!

Látom, hogy Te is értesz ahhoz a témához amire válaszolsz.

Így igaz, köszönöm.

2008. szept. 26. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
nincs túl nehéz dolgom - az (egyik) végzettségem elektrotechnikus :)
2008. szept. 26. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok.

Nekem nem az egyik, hanem az egyetlen:)

2008. szept. 27. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!