Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit gondolsz? A tér az idő...

Ozmium42 kérdése:

Mit gondolsz? A tér az idő folytonos, vagy van legkisebb egysége?

Figyelt kérdés

2016. máj. 25. 03:05
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
57%
Planck-hossz és -idő.
2016. máj. 25. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Ezek igazi egységek? Vagyis az ezeknél nagyobb hosszak és idők csak egész számú többszörösei lehetnek ezeknek?
2016. máj. 25. 07:16
 3/14 Tislerics Máté ***** válasza:
Más természetes egységrendszer is elképzelhető, közöttük azonban a Planck-egységek egyedülállónak tekinthetők azért, mert ezek nem valamiféle objektumok, hanem a szabad tér tulajdonságain alapulnak.
2016. máj. 25. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Ezt nem kell találgatni. A Planck-hossz és idő a minimális.

[link]

2016. máj. 25. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
"Bár nem vehetjük a Planck-időt egyszerűen az idő kvantumának, ennél rövidebb időtartam alatt nincs értelme összehasonlítani az Univerzum két egymást követő állapotát."
2016. máj. 25. 08:52
 6/14 anonim ***** válasza:
Kérdező, ahogy írtad is, nem tudunk ilyen kvantumról, de ismerjük azt a hosszat és időtartamot, amin alatt még elvileg sincs értelme távolságról vagy időről beszélni.
2016. máj. 25. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Wadmalac ***** válasza:
73%

A Planck-hossz alatt értelmetlen a keresgélés, elméletileg sem lehetséges.

DE ez nem jelenti azt, hogy diszkrét elemes a tér és idő. Csupán nyitva hagyja a kérdést, mint számításilag értelmetlent.


Többek közt ez az alapja azoknak a hipotéziseknek, miszerint a világegyetemünk lehet egy digitális szimuláció is. Adott esetben elképzelhető, hogy a Planck-méret az alapegysége egy digitális szimulációnak, éppen ezért nem is tudunk az alatti méretet értelmezni, akár időről van szó, akár térről.

Lehet ezen hipotézisről vitázni, de csupán szubjektív szempontok alapján. A tény az, hogy jelenleg nem tudjuk ezt cáfolni és bizonyítani sem.

Meglepően sok tudós foglalkozik a kérdéssel és nem "brit tudósok" komolytalan szinten.

2016. máj. 25. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
A planck-idő még rendben van, de a planck-hossz az valahogy fura nekem. Mindig a négyzetrácsos füzet jut róla eszembe. Ha a fény egy planck-idő alatt egy kockányit tud menni fel irányban és oldal irányban is, akkor ugyanannyit kell tudnia haladni átlóirányban is. Ezzel azonban már nem egy újabb rácspontra érkezik, hanem valahová a négyzetbe. Ha mst erről a pontról elindítok egy másik fotont bármelyik rácspont irányába, akkor onnan már az adott rácspontot nem planck-idő alatt fogja elérni, hanem annál rövidebb idő alatt. Tehát mindenképpen kell hogy legyen rövidebb értelmezhető távolság is a planck-hossznál, vagy hol nem látom jól a dolgot?
2016. máj. 25. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ott hibázol, hogy egy Planck-méret raszterben gondolkodsz, pedig az nem létezik. Ha a legkisebb mérőeszközöd 1 cm, attól még nem csak két vagy három, egymásra merőleges irányban tudsz vele hosszot mérni, hanem minden, akármilyen szögű irányban.


De még ha megmaradnánk a raszter-szemléletnél, akkor sem lenne nagy probléma.


Ha belegondolsz, hogy mondjuk egy diszkrét képpontos monitoron is tud egy mozgó pont szemed számára átlósan is 1 pixel / 0,01 s sebességgel haladni, annak ellenére, hogy pixelenkénti lépésként ez csupán függőleges-vízszintes irányban lehetséges, akkor valamennyire meglátod, miért sántít ez a nézet is. Még ehhez hozzá lényeges, hogy a Planck-méret nem azt jelenti, hogy egy ilyen raszternél kisebb helyeken a foton nem létezik, csupán nem mérhető, nem értelmezhető a helyzete. Mondhatni ezen a méreten már "átkenődik", a monitoros példával élve mér egyszerre több képpontodon ott lenne.

De mint írtam, ez is csupán akkor lenne így, ha létezne ez a koordináta-raszter. De nincs.

Pontosabban a "világunk egy szimuláció" hipotézis hívői szerint van, szóval azért nem hülyeség a felvetés.

2016. máj. 25. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

"nem azt jelenti, hogy egy ilyen raszternél kisebb helyeken a foton nem létezik, csupán nem mérhető, nem értelmezhető a helyzete."


Pontosan ez a lényeg, hogy ezen méret alatt nincs olyan, hogy részecske helyzete, maga a helyzet szó is értelmét veszti. Ettől még elvben lehet kisebb "méret", csak az nem a mi fogalmaink szerinti méret, nem lehet megmérni vagy számolni.


Olyan, mintha mondjuk csinálnál egy 1 Planck hossz pontosságú mérőszalagot. Ennél pontosabb méréskor a mérőszalag végét nem tudnád illeszteni sehova, mert olyan, mintha a szalag vége elmosódna, mintha homályos üvegen keresztül néznéd. (Már ha látni lehetne.)

2016. máj. 25. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!