A teret hajlítva átléphetjük a fénysebességet? Illetve így tudnánk az időben "utazni"?
A sebesség az időegység alatt megtett út. Ha a "normál" térben nézzük az utat, akkor látszólag átlépnénk a fénysebességet, csakhogy nem azt az utat járnánk be, hanem egy rövidebb kerülőutat. Olyan, mintha a Földön eltűnnénk, a Marson meg megjelennénk, miközben nem is tettük meg a Föld és a Mars közötti utat.
Időben nem igazán tudnánk így utazni, vagy esetleg előre. (Bár itt előjön az egyidejűség problémája, és egyéb finomságok.)
1: Nem, de utazhatunk jóval fénysebesség fölött (a saját sebességünk + a térhajlításból adódó sebesség). Úgy képzeld el, hogy ha pl. a legközelebbi csillagig terjedő 5 fényévet összenyomnánk 5 fénypercre, azt akár 5 perc alatt is megtehetnénk, és már ott is lennénk annál a csillagnál. De ha jóval fénysebesség alatt mennénk, még akkor is ott lennének pár hét vagy hónap alatt.
2: Nem.
"Illetve így tudnánk az időben "utazni"?"
Nos, HA tudnánk tere hajlítani, méghozzá olyan mértékben, hogy két pontja összeérjen és így "térugrani" tudjunk, valószínűleg lenne idődilatációs aspektusa is a dolognak, hiszem a görbült tér automatikusan idődilatációt is jelent. Maga a "térugrás" szerintem nem lenne időutazás, hiszem az csupán két térpont közti áthelyeződés, a térben történő mozgás nélkül. De a tér meghajlítása ALATT biztosan lenne valami hasonló időtorzulás, mint a fénysebesség megközelítése vagy egy fekete lyuk eseményhorizontja körüli kolbászolás esetén.
Azt semmiképpen nem mondanám, hogy tudnánk utazni időben. Viszont azt merem mondani, hogy egy kicsit kénytelenek lennénk, ha tetszik, ha nem. De mint írtam, ugyanúgy, mint a "szokásos" térgörbületi jelenségeknél, vagyis előrefelé.
Ahhoz hogy a jövőbe utazzunk az így nézne ki:
1.:300x megkerüljük a földet 1s alatt(tegyük fel egy vonattal)
2.:Ennek hatására a vonatban "lelassul" az idő
3.:Minél tovább megy a vonat annál tovább utazunk
Kb a vonatban eltöltött egy hét 50-60 év lenne.
#5
Hali.
Ezt nem időutazásnak, hanem idődilatációnak/időtorzulásnak nevezik. Ez egy valós jelenség, geoszinkron műholdaknál már megfigyelték, GPS műholdaknál ez gondot is okozna ha nem lenne rendszeres időszinkronizáció. Annyi a lényege hogy, a gyorsabban haladó test számára lassabban telik az idő. A gps műholdaknál figyelték meg hogy, a műhold saját órája kevesebbet mutat mint a földi megfigyelő/vezérlő központ órája ez a sebesség különbségből adódik, a bolygó felszíne és a geoszinkron műhold ugyan akkora szögsebességgel halad egy körpályán, de mivel a műhold magasabban van mint a felszín ezért hosszabb utat jár be.
A vonatos példádban is ez játszódna le: te a vonaton ülve néhány hétnek éreznéd az utazást, ugyanakkor a vágány mellett álló bakter 50 éven keresztül várná hogy mikor nyithatja fel a sorompót (szekundumonként 300 X mennél el mellette)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!