Előző szépen leírta, a fény meg azért tudja elérni ezt a sebességet mert a fotonok amiből van nem rendelkeznek tömeggel. így hiába növekedik meg végtelenszeresére a tömegük.
Egy gyakorlati kérdés amit én nem értek:
van egy űrhajóm aminek a sebessége közelíti a fénysebességet, a-tól b-be halad. Az űrhajó hossza mondjuk 1 km. Felkapcsolom a villanyt az egyik végében, a menetiránnyal ellentétes végében. Most akkor a fény azt a távolságot mennyi idő alatt fogja megtenni? Az űrhajó sebessége hozzáadódik a fény sebességéhez? vagy kivonódik?
2016. márc. 17. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
5/5 anonim válasza:
Ha jól értem, a hátuljában kapcsolsz villanyt. Nem fog a fény fénysebességnél gyorsabban menni. A fényt ilyenkor kénytelen vagy hullámként kezelni, márpedig a hullámoknak véges a sebességük. Ha mozgó forrás kelt hullámokat, akkor ott a Doppler-effektus értelmében megváltozik a hullámhossz. Tehát az általad említett űrhajón ez úgy fog műxeni, hogy belülről rendes színében látod a pilács fényét, a külső megfigyelő - aki mondjuk az űrhajó előtt van és benéz a szélvédőn - kékes tartományba derengőnek fogja látni a lámpa fényét. És hogy miért nem tudsz kézzelfogható tömeget fénynél gyorsabbra felgyorsítani? Vagy maga a fény miért nem gyorsul (a mi világunkban) fénysebességnél gyorsabbra? Azért, drága barátom, mert az is az univerzumhoz tartozik, hogy az életedtől szinte játszi könnyedséggel megszabadulhatsz, de a létezésed tényétől soha de soha nem fogsz. (Ez utóbbit majd öregkorodban fogod istenigazából megérteni.)
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!