Ha a fénysebességet nem lehet elérni, akkor a feket luyk gravitációs gyorsítása úgy nézhet ki a belseje felé haladva, mint az 1/x függvény?
Nem egészen. A fekete lyuk nagy tömege és az ehhez képest kicsi mérete erősen görbíti maga körül a téridő szerkezetét. A klasszikus fizika és az speciális relativitás elmélet nem érvényes ott, hanem a sepciális rel. elmélet írja le. Az idődilatáció miatt a külső megfigyelő számára a a bezuhanó anyag sosem éri el az eseményhorizontot. Kívülről nézve egyre lassabban zuhan. A valóságban kívülről nemigen látnánk ezt sem mert a bezuhanó anyag fénye nagyon torzul és egyre halványabb, nem mellesleg pedig bármilyen anyagi struktúrát szétszed az erős gravitáció, nem hogy atomjaira szedi még az atommagok is szétesnek.
A bezuhanó legyen pl egy vakmerő űrhajós aki saját ideje szerint véges idő alatt eléri a fekete lyuk eseményhorizontját.
Ha 2 űrhajós 2 űrhajóval zuhanna be akkor mit látnának?
Meglepően mind a ketten a másikat látná maga mögött. Vagyis azt látná mindkettő hogy a másik van közelebb a külvilághoz. Az viszont nem meglepő, hogy pl itt a Földön ha látunk valakit messziről akkor amit látunk az ő múltát látjuk hiszen idő kell mire ideér a fény (még ha emberi érzékelési határon kívül is van az időkülönbség) ha ő is lát minket akkor ő a mi múltunkat látja, azaz egymás múltját látjuk. A fekete lyuk közelében a téridő annyira ortopéd, hogy ott az idő a térrel helyet cserél bizonyos értelemben. Hiszen itt egymás múltját látjuk, ott viszont mindketten a másikat látjuk magunk mögött. Itt nem lehet megtenni, hogy időben állok és térben mozgok, ez lenne a végtelen sebesség. Ott viszont térben nem lehet állni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!