Pontos a megfogalmazás, hogy a fekete lyuk "elnyel" mindent?
Kb. egy feneketlen gödörhöz hasonlítják a fekete lyukat, ahova végtelenségig csak zuhanni lehet.
Lehet, hogy eszméletlen nagy a gravitációja és az idő is szinte megáll ott.
Viszont létezik felszíne, a lehető legsűrűbb anyagból van. A felszínétől lejjebb nem lehetne kerülni, mert a sűrű anyagon átjutni sem lehet. Mégis csak csillagok maradványai, valódi anyagból jött létre olyan, ami szintén anyag, de nagyon sűrű. Így teljességgel "elnyelni" nem tudna semmit, mert a felszínénél lejjebb nem lehetne jutni.
Van talán egy elmélet, hogy a fekete lyuk "átellenes oldalán" van egy fehér lyuk. De mi ennek az alapja? Hiszen ha el is érnénk a felszínét, az nagyon sűrű, nem lehetne annál beljebb kerülni és fehér lyukból távozni.
Lényegében értem, tehát onnan nincs visszaút, még a fény se tud onnan kijönni, akkor más meg aztán pláne nem, akárhogy is került oda.
De ha elérhetetlen is, szilárd felszíne, magja van, vagyis nagyon sűrű anyag, nem? Más halmazállapotú nem lehet, csak szilárd, hiszen végső soron kihűlt csillag maradványa. Igaz, a csillagok nem szilárdak, és azt se tudom, fősorozatuk végén milyen halmazállapotúak lesznek, csak feltételezem, hogy szilárdak lesznek, akár pl. a fehér/fekete törpék is, különben hogyan lehetnének olyan sűrűek? Talán a Napnak is van szilárd magja...
8-as valóban van Hawking sugárzás, de az gyenge még a közelében is. Meg akkréciós korong és abból kilökődő Jet-ek, amelyek tényleg veszélyesek messziről is, de csak azoknál az objektumoknál amelyek "esznek". Vagyis anyag zuhan beléjük.
De amelyikbe nem az kb láthatatlan és még az sem biztos hogy észreveszed hogy már átlépted az eseményhorizontot.
És igen mindegyik forog. De pusztán a forgásból itt nem következik sugárzás, mint egy magnetárnál vagy pulzárnál.
A Csillagok magja plazma állapotban van, vagyis se nem szilárd, se nem folyékony, de még csak nem is légnemű.
A plazmaállapot a negyedik a többinél kevésbé általánosan ismert halmazállapot. (A földön az ember tud létrehozni sőt használni ilyen állapotú anyagokat.)
A Neutroncsillag már tekinthető egy elfajult állapotnak.
A szingularitás viszont biztosan elfajult quantum állapotban van.
15. Hm, akkor mindenféle állapotú égitest létezik. Szilárd, a kőzetbolygók. Légnemű, a gázóriások. Plazma, vagy ahhoz hasonló, a csillagok (egy része?) és a fekete lyukak. Csak folyékony halmazállapotú égitestről nem tudok, de attól még létezhet.
Meglep, hogy a fekete lyuk sűrűbb, mint a szilárd anyag, de "elvileg" át lehet "esni" rajta.
"Meglep, hogy a fekete lyuk sűrűbb, mint a szilárd anyag, de "elvileg" át lehet "esni" rajta."
Az eseményhorizonton kívülről befelé igen, fordítva már nem (vagyis belülről kifelé), a szingularitáson meg biztosan nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!