Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet, hogy röntgent...

Hogy lehet, hogy röntgent sugároz magából a fekete lyuk?

Figyelt kérdés
Valahol azt olvastam, hogy a fekete lyukak esetében egy bizonyos eseményhatár (vagy valami hasonló volt a neve, bocsánat a pontatlanságért) elérése után már a fény sem elég gyors ahhoz, hogy elhagyhassa a fekete lyukat, mert annyira erős a gravitációs vonzása. De máshol meg azt olvastam, hogy lassan minden fekete lyuk el fog "fogyni", mivel közben röntgensugárzást bocsát ki. Akkor most hogy van ez? Ha a fény nem tudk kiszökni, a szintén fotonokból álló röntgensugárzás akkor hogy tud?

2016. márc. 25. 10:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem maga a fekete lyuk bocsatja ki, hanem az esemenyhorizontot megkozelito, vagy epp az esemenyhorizonton kor- vagy spiralpalyan mozgo anyag.
2016. márc. 25. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Aha, tehát a magához vonzott anyagból szárzaik a sugárzás. De akkor miért írták azt, hogy végül minden fekete lyuknak az a sorsa, hogy lassanként "elpárolog"?
2016. márc. 25. 11:13
 3/11 anonim ***** válasza:
75%

Ezzel hasonló a helyzet.

A térben állandóan képződnek részecskepárok.

Ebből az egyik negatív energiájú.

Ezeknek gyorsan ismét egyesülni kell - de ha a negatív energiájú beleesik a fekete lyukba, akkor a párja esetleg elszabadulhat, és ezzel a fekete lyuk tömeget veszít.

2016. márc. 25. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
46%
És amiről a 3-as beszél, annak Hawking-sugárzás a neve, így rá tudsz keresni.
2016. márc. 25. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 nontau ***** válasza:
0%
A fekete lyuk egyszerű!, csak tömege van és forgási sebessége, ami nem lehet gyorsabb a fénynél, egy szingularitás. Tehát nem egyszerű!, vizsgálni nem lehet DE mostanság mérték meg a gravitációs hullámokat /LIGO/, a tapintás érzékszervét is kidolgozták a tudósok. Jómagam bízom benne, hogy egy másik aspektusból történő érzékelések magyarázatot adnak fizikájára. Sztem ezek a sugárzások, fény által végzett mérések nem válaszolnak a fekete lyuk anomáliára. Az általunk ismert anyag megsemmisül, kvantumjelenségek történnek, amiket még nem sikerült pontosan magyarázni.
2016. márc. 26. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Elolvastam a Hawking-sugárzásról írt bejegyzést a wikipedián. Tehát ha jól értem, a fekete lyuk belsejében anyag és antianyag találkozik, mely következében megsemmisül az anyag.

De... én eddig úgy tudtam, hogy az anyag és az energia nem vész el... legfeljebb átalakul mássá. Tehát ha anyag és antianyag találkozik, akkor az nem alakul át valami mássá, pl fotonná? Vagy ez nem így van? Ténylegesen megszűnik létezni az anyag és az energia? Így mondjuk lenne értelme annak, hogy szép lassan elpárolognak a fekete lyukak...

2016. márc. 29. 10:40
 7/11 A kérdező kommentje:
bár mondjuk a párolgás szó félrevezető, hiszen az ilyen folyamatokban a távozó "pára" is molekulákból áll. Inkább azt kéne mondani, hogy szép lassan elfogy a fekete lyuk.
2016. márc. 29. 10:42
 8/11 anonim ***** válasza:

A fekete lyukban nincsen antianyag.

Olvasd el még egyszer #3-at.

2016. márc. 29. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Valóban, bocsánat, az zavart meg, hogy a wikipediás bejegyzés antirészecskéket említett.

Valami még mindig nem világos. Nekem a Hawking sugárzásról írt cikkből az jött le, hogy a fekete lyuk azzal veszít tömeget, hogy a párját az eseményhorizontnál elveszített negatív töltetű részecske keres magának egy pozitív párt a fekete lyukon belül. De miért? Ha találkoznak, akkor megsemmisülnek? És ez hogy lehet? Azt hittem, hogy az anyag és az energia nem vész el, csak átalakul valami mássá. Akkor hogy veszíthet tömeget a fekete lyuk?

Egy másik kedves válaszadó azt írta, hogy az eseményhorizontnál elszabadul (vagy ahogy írta: kiszökik) a pozitív töltetű részecske, ebből lesz a Hawking-sugárzás. De emiatt miért veszítene tömeget a fekete lyuk? Hiszen ott még nem is zuhantak bele a fekete lyukba, ergo nem is számítanak bele a tömegébe, tehát nem veszít vele a fekete lyuk, hanem csak nem lesz több...

2016. márc. 30. 20:04
 10/11 anonim ***** válasza:

Még mindig nem értetted: nem töltet - hanem energia.

Párkeltésnél 2 részecske keletkezik, amelyeknek az ÖSSZ energiája nulla. Tehát az egyiknek az energiája negatív. Nem a töltése!

Ez azért van, mert különben pontosan meg tudnánk mondani, hogy abban a PONTBAN az energia PONT nulla.

Márpedig ilyen nincs, a határozatlanság miatt, és ezért keletkeznek folyamatosan ilyen részecskék mindenhol.


Azonban normális helyeken ezek a részecskék nagyon gyorsan ismét egyesülnek.


Az eseményhorizont közelében ELŐFORDULHAT, hogy a negatív energiájú részecskét elnyeli a fekete lyuk. Közben mozgási energiát is ad neki - ezért ennek a részecskének többé már nem kell egyesülnie a párjával, mehet tovább.


HA közben a párja meg tudott szökni, AKKOR a fekete lyuk energiát veszített.

2016. márc. 30. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!