Mit érzékelnénk akkor, ha hirtelen egy fekete lyuk jönne a föld közelébe?
A földről lehetne látni az objektumot, vagy egyszerűen semmit nem tapasztalnánk?
Reggel kimegyek, felnézek az égre látok egy fekete pontot az égen és percről percre hatalmasabb, amint közvetlen közel jön az egész ég elsötétül, a másodperc tört része alatt vége mindennek, fájdalom mentesen meghalunk.
Ilyesmire gondolok.
Másik: A nap egyik pillanatról a másikra eltűnik az égről, gondolom olyankor még pár percig láthatnánk az égitestet és a fényt.
Volt már a kérdés.
"Fekete pontot" nem látnánk - főleg azért, mert messziről kicsi, közelről meg már nem élnénk.
Azt látnánk, ahogy jön, hogy torzítja a teret, ezért úgy nagyítana, mint egy hatalmas lencse. Igen feltűnő lenne, a csillagászok évtizedekkel előre kiszúrnák.
Ha nem évezredekkel előre.
A fájdalommentességben meg nem tudom, miért reménykedsz... egyrészt elszívná a légkört - másrészt utána nagyon durván tépne szét téged is.
Hacsak nem vágna kupán valami abban a tornádóban, ami közben keletkezik, és nem csak a levegőt szívja el, hanem a földet is alólad.
Ha a Nap eltűnne az égről... ez a kérdés is volt már.
Olvasni szoktál itt?
Úgy 8 percig nem tudnál semmiről, addig szépen ott lenne a Nap a helyén.
Aztán, amikor a fény odaérne hozzád, akkor látnád, hogyan tűnik el.
Szerintem előbb lennénk Roche-határon belül, minthogy a légkör elszívódna. A földgolyó úgy viselkedne, mint amikor jó erősen lenyomva megsodorsz az asztalon a tenyereddel egy lágytojást.
Mire elmenne a légkor, már rég egy nagy magmakocsonya lenne az egész bolygó.
Nekem is ez jutott eszembe, hogy az első látványos változás a Földön (az árapályok megváltozása után) az erős vulkanizmus lenne. Hogy ez milyen távolságból kezdődne, az erősen függ a fekete lyuk tömegétől. Ha mondjuk csillagmaradvány (vannak másmilyen, kisebb fekete lyukak is), és pl. 3 naptömegű, akkor szerintem a Mars távolság kétszereséről (~1AU) kezdődnének a "kisebb" problémák, és a Mars távolság feléről már kezdődne a földkéreg mozgolódása.
Az akkréciós korong valóban erős röntgen- és gamma forrás is lehet akár, de ahhoz anyag kell. Lehet, hogy az interplanetáris anyag elég egy aktív korong létrejöttéhez, ezt nem tudom. Vagy hozhat is magával ilyen korongot, de annak kell az utánpótlás, nem egy stabil korong, mint mondjuk egy gyűrű. De az is igaz, hogy ha mondjuk lassan bekebelezi valamelyik külső gázbolygót, akkor annak az anyaga is erősen fénylene és sugározna a korongban, és sajnos elég ideig, hogy jól "leégjünk".
"Az akkréciós korong valóban erős röntgen- és gamma forrás is lehet akár, de ahhoz anyag kell. Lehet, hogy az interplanetáris anyag elég egy aktív korong létrejöttéhez, ezt nem tudom."
Oorth felhő?
Hacsak az nem. :))
Mondjuk kíváncsi lennék, mekkora anyagmennyiséget képvisel az Oort felhő. A wiki szerint kb. 5 földtömegnyit. Annak is szerintem kis töredékét tudná begyűjteni. (?)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!