A fúziós reaktor tényleg annyival jobb, mint az atomreaktor?
#11 A napunk és a többi csillag is azért nem robban fel bombaként, mert a hidrogén1 - > Hélium4 fúzió első lépése nagyon nagyon hosszú ideig tart. Azaz hogy 2 proton úgy találkozzon hogy össze is ragadjanak és az egyik neutronná alakul közben azaz deutérium keletkezik. A többi lépés a Héliumig ehhez képest viszonylag gyorsan lejátszódik.
Az első lépés időtartama tehát hogy létrejöjjön 1db deutérium atommag sok sok millió év!
Az emberiség ezt soha nem is tervezte nem is fogja. Mi képesek vagyunk kigyűjteni a tengerekből meg a világegyetemből a deutériumot. Eleve a deutérium fúziójával esetleg tríciummal vagy hélium 3 -al számolunk.
A deutérium a világóceánnak nagyon kicsi %-át teszi ki. De még mindig ez a legbőségesebben rendelkezésre álló fúziós alapanyag.
Tríciumot csak reaktorban tudunk gyártani, hélium 3 -at a holdon találunk eleget itt a földön nagyon ritka.
Nyugodtan kijelenthetjük tehát hogy a földi hidrogén és ezzel a víz készlet ilyen szempontból nincsen veszélyben, hiszen nem tudjuk felhasználni fúzióra!
"Ezen szempontok alapján szinte mindenhol az első helyen áll a fúziós erőmű. Már ha végre működni fog egyszer."
Hogy állhat az első helyen bármilyen pénzügyi szempont alapján, ha egyszer nem tudjuk hogyan készíthető el? Lehet hogy baromi drága lesz.
" vagyis egy gramm tóriumból több energiát lehet "kiszedni", mint 1 gramm uránból. Ebből pedig az előzetes becslések szerint több található a földkéregben, mint uránból.
Tehát ha az energia árának duplájára emelkedésén belül maradunk, ÉS beleszámoljuk a növekvő energiaéhséget is, még akkor is el tudnánk fűteni úgy kábé minimum 300-500 évig atomerőművekkel gond nélkül."
Nincs itt egy kis logikai ugrás? A tórium földkéregből való kinyerése és szétválasztása, tisztítása, stb. , lehet hogy több energia, mint amit utánna kinyerhetünk belőle nem?
Jó meglátás, hogy kiszúrtad a "hibát" ;-) De ennél sokkal prózaibb oka van a dolognak.
Négyféle bomlási sor létezik. Ez azt jelenti, hogy minden ismert, létező és különböző transzurán elem a négy közül valamelyik soron "bomlik végig", vagyis mindegyiknek a leányeleme valamelyik bomlási sor tagja a négy közül.
A tórium az egyik, míg az urán egy másik bomlási sorba tartozik. Amíg az uránból viszonylag egyszerűen előállítható plutónium (azonos bomlási sorban vannak), addig a tórium bomlási sorában nincs egyetlen olyan elem, izotóp sem, amely atombomba készítésére alkalmas lenne.
Innentől kezdve pedig azok a nagyhatalmak, amelyek egyáltalán rendelkeztek a kellő technológiával, nyersanyaggal, kutatóbázissal, meg minden egyéb mással is ahhoz, hogy atombombát vagy atomerőművet építhessen, az mind az uránt kezdte el bányászni, mert számukra az volt az értékes, abból lehetett fegyvert készíteni, míg tóriumból nem, így az értéktelen volt a szemükben.
Itt megtalálod a négy bomlási sort is, meg egy viszonylag érthető, könnyen emészthető leírást is a dologról:
#11:
Ajánlom figyelmedbe az itteni #13-ast
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!