Mi az oka, hogy a fúziós reaktorokban a Deutérium- Trícium reakciót akarják alkalmazni energiatermelésre, és netán nem a rossz üzemanyag választás az oka a több évtizedes sikertelenségnek?
Nem tudom miből szűrted le ezt a feltételezést, a cikk mely részével nem értesz egyet?
A 2. felében leírja a szükséges feltételeket, adatokat, ezek alapján a legígéretesebbnek tűnik: elég sok energia szabadul fel, és relatíve alacsonyabb :-) a reakcióhoz szükséges hőmérséklet.
Szerintem a fizikusok jobban tudják... Remélem!
De valóban, szomorú dolog, hogy fél évszázad alatt sem sikerült áttörést elérni a témában, annak ellenére, hogy elképesztő sok energiát, pénzt hozhatna.
{ Paranoiásoknak: az olaj-maffia keze van benne? :-) }
Miért kellett a tegnapi kérdést töröltetni?
És miért nézed teljesen hülyének a tudósokat?
Vagy úgy gondolod, hogy szándékosan nem csinálják meg az erőművet?
Úgy tudom, hogy ez az a reakció, amelyik közvetlenül végbemegy, az összes többihez átmeneti termékek tartoznak, azokkal pedig az a gond, hogy nem lehet egyben tartani őket a reakció alatt, mert a Földön nincs akkora gravitáció, mint a Nap belsejében.
De még egyszer: úgy gondolod, hogy a többi reakcióval nem kísérleteztek? Vagy kísérleteztek, csak eltitkolták az eredményeket?
Nos egyrészt a Lockheed Martin mostanában ért el áttörést a plazmás forró fúzióval (valamilyen trükköt eszeltek ki, de még nem valósították meg vagyis elméleti a dolog):
Miközben már évek óta épül az ITER a tokamak alapú kísérleti és energiatermelő forrófúziós reaktor dél Franciaországban, EU összefogással!
Miközben az Amerikaiak már javában kísérleti üzemelik az impulzus üzemű lézeres reaktorukat.
Miközben a világ több országa is a jelenlegi atomerőműveknél jóval gazdaságosabb, olcsóbb és tisztább nukleáris reaktorokat tervezget Thórium alapokon.
Idézet:"De még egyszer: úgy gondolod, hogy a többi reakcióval nem kísérleteztek? Vagy kísérleteztek, csak eltitkolták az eredményeket?"
Fúziós reaktorban biztos nem, hanem csak gyorsítókban és mint tudjuk az messze nem ugyanaz.
Link: [link]
Olvasd el az első két bekezdést aztán gondold el hogy 2015 írunk.
Egyetlen dolog van, amiben előrébb tarthatnánk: a tórium erőművek.
Ezeket a katonai stratégia miatt nem fejlesztették idáig (és a katonák most sem akarják, de már nem tudják leállítani).
Idézet:"Dehát ott van feketén-fehéren a táblázatban miért használunk D+T reakciót :D Az adja a legtöbb energiát a hidrogén alapanyagból, majd keletkezik hélium és a deutérium+hélium reakció megint jó adag energiát termel."
Igen telhetetlen az ember. A "deutérium+hélium " reakció meg nincs rendszerben, mert nem mindegy hogy H3 vagy H4 :).
Visszatérve a D-T reakcióra igen sok energiát termel, de kell is ez, hogy a Q=10 energia mérleget hozni tudják majd az ITER-be. Csak egy valamit felejtenek el, hogy a két atommag giromágneses aránya ez által a Larmor frekvenciája és ezzel együtt a plazmában levő energiája, nagyon különbözik. A Tríciumra megközelítőleg 7-szer jobban hat a mágneses kölcsönhatás, mint a Deutériumra. Ez az energia különbség a fő oka, hogy nem jön létre a megfelelő mennyiségű reakció (kicsi a hatáskeresztmetszet) meg a plazma stabilitásának problémái is lehet erre vezethetők vissza.
Most hogy kicsit jobban utána olvastam a dolgoknak nekem ez jön le :).
Van még ugye a D-D reakció is, de az relatíve kis energiájú. Emiatt nem alkalmas nagy reaktorban hasznos energiatermelésre, bár elég biztatónak tűnik.
Ezt főleg amatőr reaktorocskákban tesztelgetik a hobbis ták elég sikeresen.
Link: [link]
Hová tűnt a LiD?
Nem szabályozható a reakció rendesen?
Csak mert gyújtási hőmérsékletre is jó lenne, meg többlépcsős reakció révén elég jó az energiakihozatala is.
Meg a lítium és a deutérium is sokkal könnyebben, olcsóbban begyűjthető alapanyag, mint a trícium vagy a hármas hélium.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!