Hogyan indít (anák) ják be a fúziót?
Állítólag papíron már megvan a fúziós reaktor terve, azóta nem tudom, hogy megcsinálták-e már. Viszont azt a hőmérsékletet, amikor 2 hidrogénatom egyesülni tud, azt hogyan érik el az elején?
Utána már megy magától
Pont az a probléma hogy nem megy utána magától.
Beindítani már sikerült többször.
A cél az hogy önfenntartó legyen azaz a képződő energia fenntartsa a fúzióhoz szükséges hőmérsékletet.
A helyzet az hogy a fúziónáló anyag a beindítás után gyorsan kitágul és lehűl.
Vannak ott azért elvi hibák barátocskám.
A legegyszerűbb hidrogén fúziót úgy kell elképzelni, hogy valami hidrogénes + valami hidrogénes -> Hélium + n^0 (neutron) + energia (MeV)
Következik ez törvényekből, mint pl az energia és lendületmegmaradás
Kicsit gondolkozzunk két hidrogénből hogy lenne már hélium? Sehogy, 2 dudás egy csárdában, a másodperc igen csak tört részéig lenne csak stabil, egyébként kéne "szigetelő" neutron.
A reakció úgy néz ki, hogy Deutériumot Tríciummal nagy nyomáson sok erős lézerrel plazmává hevítenek, és akkor keletkezik a fenti egyenletből fuzionál hélium neutron és energia. Több energiát emészt fel jelenleg, mint amennyit előállít az a probléma vele.
Beindítás:
klasszikus módszer: atombomba
modern módszer: lézer
Amire az előttem szólók akartak utalni, csak elveszett a lényeg:
A reakció beindítható, de a képződő plazmát nem lehet bezárni egy reaktorba, mert mindent szétolvaszt (olyan forró, mint a Nap!), ezért szupravezető elektromágnessel tartják össze. Ezt az elektromágnest alapból NAGYON hidegen kell tartani, hogy működjön, pláne ha belülről fűti a fúzió. Jelenleg ennek az elektromágnesnek az üzemeltetése emészt fel több energiát, mint amit ki tudnak nyerni a fúzióból, ezért mondják, hogy nem fenntartható (egyelőre).
Sehogy!!!
Íme a link: [link]
és egy idézett belőle:"Ma az egyetlen működő tokamak, ami D-T működésre képes – egyben a valaha épült legnagyobb tokamak is – a JET. Azonban ezt a tokamakot is kímélik, az utolsó D-T kísérlet 1997-ben volt, és akkor sem volt annyi fúziós reakció, ami a majdani energiatermelő reaktorok szempontjából releváns vizsgálatokat lehetővé tette volna. A JET ennek ellenére sok szempontból mintául szolgált a következő generáció zászlóshajójának, az ITER-nek."
Ez a 18. éve hogy nem volt kísérlet se!
Az ITER meg sehol, akkor miről is beszélünk?
Ezt a magyar nyelvü cikket találtam csak hogy értsük hogy miről beszélünk:
Vicces dolog, de ha egy kilós kalapáccsal úgy rendesen rácsapsz egy pár tized négyzetmilliméteres fémcsúcsra, elvileg megvan egy molekulányi fúziódhoz szükséges nyomás és hőmérséklet.
Csak Q-ra nem tudod a megfelelően kicsi pontra fókuszálni.
Válasz a kérdezőnek:
így van, rohadt keveset eszik, de még ez is rohadt sok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!