Mennyi ennek a sorozatnak az 1000. tagja?
a(0)=1
a(n+1) = az a(n)-edik prímszám
a = {1, 2, 3, 5, 11, 31, 127, ...}
Természetesen csak kb., nagyságrendileg gondolom.
A sorozat 1000. tagja, és egyben a 999. prímszám a 7907.
Félreértetted. Nézd meg figyelmesen.
A 11 után a 11. prím, a 31 jön,
A 31 után a 31. prím, a 127 jön ...
Nagy.
Mármint ha itt ( [link] elkezded beirogatni, kb. az első 20 elemnél már eléred a határt (2.623e15), amit le lehet kérdezni.
Igen, tudom hogy nagyon-nagy.
Nem a pontos számra kérdeztem rá, - ezt lehetetlen megmondani, - hanem a nagyságrend, tendencia, közelítő módszer érdekelne.
Neked a prímszámtétel π(x) függvényének az inverze kell. Azzal lehet ugyanis megbecsülni, hogy az n-edik prím mekkora.
Ha megvan az inverzfüggvény, akkor veszed a sorozatodnak mondjuk a 7. elemét, ameddig pontosan kiszámoltad, és 993-szor alkamazod rá.
A π(x) függvényre aszimptotikus közelítés az x/ln(x) függvény. Sajnos ennek nem szép az inverze, benne van a Lambert-féle W-függvény, amivel nem könnyű számolni.
De egy alsó közelítésbe azért csak bele tudunk gondolni. Ez minden lépésben alul fogja becsülni a számokat, egyre feljebb haladva egyre jobban, de legalább látod, hogy még így is milyen óriási szám jön ki a végére.
x/ln(x) = n-et kell x-re megoldani, hogy megmondjuk hogy az n-edik prím kábé mekkora. x = n*ln(x) > n*ln(n), hiszen x>n. Tehát alsó közelítésnek megfelel az n*ln(n) függvény, amit rekurzívan ezerszer kell alkalmaznunk. Szavakba öntve ez ugye azt csinálja, hogy az aktuális elemet megszorozza a logaritmusával, és az lesz a következő elem.
ln(127) már kapásból 4.8, a következő néhány elem logaritmusa pedig 6.4, 8.3, 10.4, 12.7, 15.3... azaz egy egyre gyorsabban növekvő sorozat (bár a növekedés üteme "csak" logaritmikus). A lényeg, hogy ezeket a számokat kell végigszorozni.
A részletekbe nem megyek már bele, de ebből az jön ki, hogy ezer lépés alatt kb. 10^3450 környékére nő az alulról becsült sorozat, azaz legalább 3500 számjegy hosszúságú az ezredik elem.
Köszi! Jó ötlet.
1.6E+3363 jött ki.
A p(n) ~ n*(ln(n)+ln(ln(n))-1+(ln(ln(n))-2)/ln(n)) közelítő képletet használtam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!