Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi gyorsabb a fénynél?

Mi gyorsabb a fénynél?

Figyelt kérdés
2010. ápr. 1. 16:22
1 2 3 4 5
 11/43 anonim ***** válasza:
100%
az egész elektromágneses spektrum fénysebességgel terjed(380-720n fény), más csak megközelíteni tudja, pl. szupernóva robbanás
2010. ápr. 1. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/43 anonim ***** válasza:
81%
Létezhetnek részecskék (S. Hawking könyvében olvastam...) amelyek gyorsabbak a fényél viszont a relativitás elmélet szerint ezeknek a fénysebességre vagy az alá LASSÍTÁSÁHOZ kellene végtelen energia így azokat nem tudjuk érzékelni. De ha ezeket nem szamitjuk akkor semmi, még a retrokauzalitásnál sem lépik túl a sebességet csak úgy látszik...
2010. ápr. 1. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/43 anonim ***** válasza:
73%

Tachionoknak nevezik őket. Az előttem válaszoló által említett elveket ismerem én is. Néhány számítást megkönnyít a modern fizikában meg pár jelenséget talán megmagyaráz de egyenlőre még egyet sem láttunk.

Mi az a retrokazualitás? vagymi....

2010. ápr. 1. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/43 anonim ***** válasza:
100%

(A tudomány jelenlegi állása szerint) sem anyag, sem energia, sem mező nem terjedhet fénysebességnél gyorsabban. Anyag a fénysebességet sem érheti el (ld. specális relativitáselmélet: pl. dt'=dt*1/sqrt(1-(v/c)^2) ).

Ugyanakkor a fotonösszecsatolódás alapján arra következtetnek, hogy az információ végtelen sebességgel terjed. Einstein ezt a jelenséget rejtélyes távolbahatásnak nevezte. Ez a alapján a válasz: az információ.


(Bizonyítás: Ha szombat este valaki balhézik, még mielőtt másnap kivilágosodna, a fél város tudni fog az esetről. :P)

2010. ápr. 1. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/43 anonim ***** válasza:
100%
A Retrokauzalitás ebben az esetben azt jelenti, hogy a Tachion kölcsönhatásba lép a múltbéli önmagával.
2010. ápr. 1. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/43 anonim ***** válasza:
100%

"Ugyanakkor a fotonösszecsatolódás alapján arra következtetnek, hogy az információ végtelen sebességgel terjed. Einstein ezt a jelenséget rejtélyes távolbahatásnak nevezte."


A távolhatás azonban nem terjedés.

2010. ápr. 2. 04:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/43 anonim ***** válasza:
Érdekes felvetése volt egy barátomnak. Ő azt a kérdést tette fel, hogy mi az az erő/ellenállás ami a fény, vagy más sebességét korlátozza. Tehát ha a világűrben halad egy meteorit nagy sebességgel és rajta robbantunk, akkor értelemszerűen a haladási irányba robbanó törmelék gyorsabban fog haladni. A sebességéből elhanyagolhatót veszít az idők során. Nos ezen ismét robbantunk, egész addig, míg lesz egy olyan törmelék, ami megközelíti a fény sebességét. Ilyen nagy sebességnél már nem elhanyagolható a környezeti súrlódás? Vagyis olyan állapot lehet mintha a száguldó vonat tetejéről nem lehet előre rúgni egy labdát? A száguldó meteoron lévő lámpa fénye csak a meteorhoz képest "távolodik" fénysebességgel, a környezetéből vizsgálva a fény sebessége mindig állandó, tehát nem adódik hozzá a meteor sebessége?
2010. ápr. 2. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/43 anonim ***** válasza:
53%

ma 09:26


Nagyon leegyszerűsítve a következőről van szó.


A fény terjedésének törvénye kimondja, hogy a fény c sebességgel terjed. Ez egy fizikai törvény.


A relativitás elve kimondja, hogy minden egymáshoz képest egyenletesen mozgó koordinátarendszerben ugyanúgy néznek ki a fizikai törvények.


Vagyis c lesz a fény terjedésének sebessége, mert ez fizikai törvény. Ez a törvény akkor is fennáll, ha a meteoron ülsz, meg akkor is, ha az eseményt a Földről nézed.


Keletkezik egy látszólagos ellentmondás. Ennek a feloldása a speciális relativitáselmélet.

2010. ápr. 2. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/43 anonim ***** válasza:
26%

Mindennapos dolog, hogy pl. elektronok gyorsabban haladnak a fénysebességnél.

Biztosan hallottatok már a Cserenkov sugárzásról.

Az atomerőművekben a rádioaktív bomlás során keletkező nuklidok egy része béta bomló, az ezekből kilépő elektronok egy része nagyobb sebességű, mint a vízben a fénysebesség.

A részecske (elektron) a Cserenkov sugárzás által ad le az energiájából, hogy a sebessége a fénysebesség alá csökkenjen!

A google-ben bőséges irodalomra lelhetsz...

[link]

2010. ápr. 2. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/43 anonim ***** válasza:

Kedves 16:38!


Nem olvastad elég figyelmesen az általad belinkelt oldalt: "Ha egy szigetelőben a közegbeli fénysebességnél nagyobb sebességgel halad egy töltött részecske, akkor elektromágneses sugárzást bocsát ki kúp alakban." tehát közegbeli fénysebességről van szó és nem vákuumbeliről!


Ez csak annyit mondd ki, hogy vannak olyan közegek ahol előfordulhat az hogy valami gyorsabban halad mint abban a közegben terjedő fény, ez így még nem mond ellent annak, hogy fénysebességnél nagyobb sebesség nem létezik, mivel mikor ezt állítjuk akkor a vákuumbelire gondolunk.


[link]

2010. ápr. 2. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!