Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A növényeknek fáj, mikor...

A növényeknek fáj, mikor kiszedik őket a földből, megfőzik és megeszik? (vega - nem vega vita)

Figyelt kérdés

Én nem vagyok vegetáriánus, de az egyik tesóm az és másik tesómmal épp azon filóznak, hogy akkor most a növények érzik e mikor megeszik őket. Én csak hallgatom őket.


-------------------------------------------------

Vega bátyám álláspontja: a növényeknek nincs összetett idegrendszere, nem érez semmit, csak azt amire született, vagyis vegetatív célból: a talajban lévő tápanyagot, napfényt és vizet. Ebből fotoszintetizál. Generatív célból talán ennél kevesebbet érez, hisz a beporzást rovarok és a szél végezheti, a magvetést mi, emberek. Míg az állatok, mint tudjuk összetett idegrendszerük, idegvégződéseik lévén érzik, mikor hozzájuk érünk, szeretik a simogatást és fáj nekik az ütés. Ez tehát a külső fizikai és vannak az ösztöneik. Van a félelem ha fenyegetve érzik magukat, veszélyben, van a frusztráltság, ha hosszú időre be vannak zárva, van az öröm, mikor játszanak és van a szomorúság, mint mikor az anya bocitól elvették a borját. Ezek bennünk is megtalálhatóak.

Így tehát míg az állatok bizonyos fokú öntudattal rendelkeznek, tudják magukról, hogy a világon vannak addig a növénynek nincs öntudata, így azt sem tudhatja, hogy épp meg vannak eszve. Mert (állítja a bátyám) akkor ölöm meg tulajdonképpen a növényt, mikor megeszem, nem mikor kihúzom a földből. Tehát élő ételnek számít, míg a húst végül is halott étel.


A nem vega bátyám álláspontja, pedig az, hogy a növény a saját szintjén tudhat róla, hogy most épp megeszik és érezhet olyan fájdalmat, ami számára fájdalom, mert nem csak az lehet fájdalom, amit idegrendszerrel rendelkező élőlények (vagyis mi, emberek és az állataink) éreznek hanem lehet a növény számára is olyan fájdalom, amit mi nem tudunk felfogni és így, ha megeszünk egy sárgarépát nyersen vagy mikor épp főzzük, az a hő hatására meg a mi rágásunk hatására iszonyat kínokat állhat ki.

-------------------------------------------------


Én nem kívántam saját álláspontot hangoztatni, mert mindkettőben lehet igazság + imádom a vega konyhát, még jobban is mint a hagyományos magyart, de azért egyikőjük kajáiból szeretnék kapni. :D


Kíváncsi vagyok, hogy nektek mi a véleményetek.

(Ha valaki kommentelő szintén vegetáriánus, mint a bátyám, akkor azt is tudassa. Köszi.



2016. febr. 27. 14:55
 1/9 anonim ***** válasza:
32%

"a növényeknek nincs összetett idegrendszere, nem érez semmit"


Ezt megcáfolni látszanak új kutatások: növények képesek egymás negatív tapasztalataiból is "okulni" - pontosabban más növény arra mutat stresszreakciót, ami korábban egy másikkal történt a környezetében. Vagyis "tanult stressz".

Emellett képesek a negatív behatást okozó személyt is felismerni állítólag több hétig (szintén fokozott stresszreakciót mutatni a közelében, például ilyen jellegű vegyi anyagok fokozott kibocsátása).


Az már régóta ismert, hogy különböző zene mellett eltérő fejlődést mutatnak ugyanazon környezetbe helyezett növények.

Ezért én nem húznék egy ilyen éles határvonalat a növény- és állatvilág közé ilyen tekintetben.

2016. febr. 27. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Tislerics Máté ***** válasza:
33%

A gonosz Vegák meg felzabálják szegényeket...

:D

2016. febr. 27. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
51%

" ha megeszünk egy sárgarépát nyersen vagy mikor épp főzzük, az a hő hatására meg a mi rágásunk hatására iszonyat kínokat állhat ki. "


Szegény sárgarépa, most elképzeltem, hogy leharapom a végét, és közben visítozik: Ez fáj, ez fáááj! :D


Ezentúl csak napfénnyel fogok táplálkozni.

Uhmm, szegény fotonok hogy sikoltozhatnak, mikor elnyeli őket a bőröm :D

Az emberi hülyeségnek nincs határa.

2016. febr. 27. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
84%

A növények természetesen tudatában vannak, hogy mi történik velük, a maguk szintjén. Ezt a szintet mi nagyon nehezen tudjuk elképzelni. Fájdalomnak nehezen nevezhető, amit éreznek, mivel nincs idegrendszerük - viszont ugyanakkor terjed az információ a testükben, tehát, ahogy a terminátor fogalmazott: "érzékelem a sérülést - ezt hívhatjuk fájdalomnak".

Annak nincs jele, hogy a növényeknek lenne olyan individuális ön-tudatuk, mint a legtöbb állatnak, meg az embernek, és félnének a haláltól. Hacsak az nem, hogy törekszenek az életben maradásra, mint minden élőlény.

Gondolj bele pl. hogy egy növény tud úgy szaporodni, hogy több darabra szakad a teste. Ha ez az önreprodukciót szolgálja, akkor ez vajon jó neki, kellemes neki, mint nekünk a szex, vagy úgy fáj neki, mint egy nőnek a szülés... vagy úgy, mint egy altatás és érzéstelenítés nélküli császármetszés? Nem tudhatjuk, és igazából nem nagyon van alapunk az összehasonlításra.

Szóval ezen a kérdésen sokáig el lehet vitatkozni, mert a növények tőlünk nagyon különböző lények, és nem tudjuk a helyükbe képzelni/érezni magunkat.

2016. febr. 27. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom hogy hol lehet határvonalat húzni "spontán kémiai reakciók" és öntudat és intelligencia között. Mindenesetre a növényeknek nincs öntudatuk. És emberi / állati szinten ne éreznek fájdalmat, mivel nincs idegrendszerük.
2016. febr. 27. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
87%

Nekem olyan ismerősöm is van, aki szerint az újszülött macska sem érez fájdalmat, szóval elég széles álláspontok vannak a témával kapcsolatban (mármint a vegaság, az állat-növény fogyasztás "etikussága").


Egyébként azt már tudjuk, hogy a növény valamit "érez" - legalábbis érzékel a külvilágból, sőt válaszreakciót is ad rá. Hogy ő ezt milyen szinten éli meg, az a nagy kérdés. Nem tudom, hogy valaha választ kapunk-e rá. De ugyanúgy sejtekből áll, ahogy egy állat is sejtekből áll, szóval akár feltételezhetjük, hogy valamit érez, ha fájdalmat nem is...

Mindenesetre szerintem nem az alapján kell eldönteni a táplálkozási kérdést, hogy kinek fáj, hanem hogy mire van szüksége a szervezetnek. Viszont a minimum, amit megtehetünk a állatokért és környezetünkért, hogy egyrészt ne pazaroljunk, másrészt csak annyit együnk, amire tényleg szükség van.

2016. febr. 27. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
0%

A leghatározottabban: nem fáj! A fájdalom emberi tulajdonság, amely abból származik, hogy az embernek van tudata.

Ne keverjük ezt azzal, hogy viszont minden élőnek (növénynek is) van reakciója a külvilág ingereire. A növénynek többnyire az, hogy elszárad, mert nem jut táplálékhoz. Ha vízbe teszed, valamennyit kap, így elhúzhatod a "halálát", de nem akármeddig. Az állat pedig bizonyos hatásokra formálisan hasonlóan reagál, mint az ember. A durvább esetekben megnyilvánulót életösztönnek hívjuk. A kutya például voníthat, ez hasonlíthat az emberi reakcióhoz, csak éppen az ember tudatosan (és egyben esetleg életösztönből is), az állat pedig nem tudatosan. A határvonalakról még vitatkoznak, és mivel a természetben nincs ugrás, a határ pedig önkényes, ezért ilyen vita mindig is lesz. A kétes esetekben ízlés kérdése, ki miként nevezi a jelenséget, de objektív döntőbíró nem létezik.

2016. febr. 27. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
21%

"az embernek van tudata" - minden élőlénynek van tudata, még a baktériumoknak is. Persze ennek az eldöntéséhez egyértelmű definíció kéne a tudat fogalmára.

Ha a metafizikai kérdésektől teljesen elvonatkoztatunk (amit nem biztos, hogy jól teszünk), akkor tud-at, azt jelenti, hogy az élőlény "tudja", hogy mi történik a környezetében és benne, vagyis információkkal rendelkezik, amelyek a szervezetében rendezett, célzott módon terjednek, feldolgozódnak és reakciókat váltanak ki.

Így nézve viszont egy számítógépnek is "tudata" van. Ezért írtam a metafizikai közbevetést. Azon a téren viszont már nem lehet egzakt kijelentéseket tenni.

2016. febr. 28. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Ha már külső ingerekre adott válasz: a kristályok is növekednek, és ha letörjük, akkor másképp fog nőni, mintha nem nyúltunk volna hozzá. Sőt, némelyik kristály akkor is másképp nő, ha csak hozzáérünk.


A fájdalom egy érzet, ami az agyban az ingerek hatására jön létre. Ehhez valamilyen szintű tudat kell, ami az emberben és a legtöbb állatban megvan. Nehéz határt húzni, mennyire primitív élőlénytől beszélhetünk fájdalom érzetről, és nem csak egyszerű reakcióról. De hogy a növényeknek nincs tudatuk, az elég valószínű.

2016. márc. 2. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!