Szerintetek is a biológia a legrebellisebb, legizgalmasabb tudományág?
Kezdj el beszélni egy csoport átlagembernek feketelyukakról, húrokról, Hawking-sugárzásról vagy akár az atombombáról, és ásítoznak, nem értik meg, unottan néznek.
Kezdj el beszélni őssejtekről, abortált embriókról, génterápiáról, génkezelésről, az élet eredetéről, evolúcióról, és valószínűleg erős, érzelmes reakciókat váltasz ki, akár pozitívakat, akár negatívakat. Képes vagy felkelteni a szexuális vágyat, vagy akár öklendezésre késztetni a társaságot.
Szerintem a biokémia és a sejtbiológia (ami közel áll a biológiához, esetleg annak alfajai).
Mondjuk nem tagadom, hogy én elég perverz vagyok...
A biológia azért is tűnhet misztikusan másnak ,mint a többi tudományág, mert működésében állatira eltér.
A fizikában, matematikában minden elmélet bizonyítható vagy cáfolható, minden kísérlet megismételhető, míg a biológiában ez közel sincs így. Tele van esetlegességekkel, szabályokat felrúgó kivételekkel, modellezhetetlen, megismételhetetlen jelenségekkel és sok dolog bizonyítása csak sok ezer, millió év alatt lenne megoldható.
Mondhatni a reál irányok közül a legkevésbé determinisztikus, és ez az egyetlen terület, ami a hétköznapi életben látható szinten is tartalmaz még ismeretlen, megoldatlan kérdéseket. És ezzel persze hétköznapi életünket érintő problémákat is.
Ezen lehet, hogy az "átlagember" szívesebben rágódik, mint mondjuk a gravitációs hullámok felfedezésének szenzációján, de valójában legalább annyira nem érti.
Hogy rebellis-e? Na, ezt nem tudom. Az biztos, hogy velem együtt sokakat érdekel például az őssejt terápia. Vagy az, hogy ha leáll a vesém, vagy májam az élelmiszer ipar által gyártott 2 hónapig is elálló yoghurtoktól, akkor tudnak-e majd nekem olyan vesét növeszteni, ami nem lökődik ki, sőt még immunszupresszált állapotba sem kell hozni engem a műtéthez, mert az én saját vesém lesz, amit beültetnek.
De, igaza van #2-es kommentelőnek is, előadó függő az, hogy tud-e valakki közérthetően, az átlagember színvonalán is színvonalas előadást tartani. Talán nem véletlen, hogy a Debreceni Egyetem jogelődjén, a Kossuth Lajos Tudományegyetemen annakidején a '80-as években ha eljött hozzánk előadást tartani Kulin György, vagy Marx György, akkor terembe lépve percekig, állva, tapsviharral és nagy ovációval ünnepeltük őket. És még a csilláron is lógtak, annyian voltunk. Ők például képesek voltak a csillagászatról és az atomfizikáról is olyan előadást tartani, hogy a bölcsészek is megértették.
Egyáltalán nem. Az, hogy több emberből vált ki reakciót csak azt szemlélteti, hogy érzelmi alapon működnek. Például minden hívőből reakciót vált ki az evolúció, az élet eredetének, vagy a tudománnyal elősegített egyedfejlődés, beavatkozás említése.
A pusztán tudományos jelenségekről-tényekről való társalgás nem fűződik érdekekhez jó esetben. Az meg a tudatlanságról árulkodik, hogy nem ismerik a körülöttük lévő világot, ez a biológiai tudásra is vonatkozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!