Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez lényegében fénysebesség...

Ez lényegében fénysebesség feletti mozgás? Kifejtés lenn.

Figyelt kérdés
Ha el kezdünk gyorsítani egy elektront (fénysebesség közelébe) a Földön egy hosszú, egyenes pálya mentén, akkor ha kitekintünk a naprendszerbe, mindig lesz egy égitest, amivel szemben halad. Ha ilyenkor mérnénk a sebességét az elektronnak az adott égitestről, akkor nem egy fénysebességnél nagyobb értéket kapnánk?

2016. febr. 5. 11:04
 1/6 anonim ***** válasza:
96%

Nem.


Mar leirtuk sokszor, olvass vissza. Fenysebesseg kozeleben a newtoni mechanika mar kozelitesnek sem jo (igazabol seholsem jo, csak kis sebessegeknel nem ad akkora hibat, ami szamitana).


A fenysebessegben pont az a vicces, hogy barhonnan nezed, mindenkeppen fenysebesseg lesz. Ha fenysebesseget megkozelitve mesz, es felkapcsolod a lampat, akkor te azt latod, hogy a foton fenysebeseggel megy, kivulrol meg azt latjak, hogy a foton alig-alig megy gyorsabban mint a raketad, es te baromira be vagy lassulva, latszolag a te idod nem is telik.


Messzirol nezve az elektronra, barmilyen sebeseggel is haladsz, azt fogod latni, hogy fenysebesseg alatt halad.

2016. febr. 5. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
94%

"Fenysebesseg kozeleben a newtoni mechanika mar kozelitesnek sem jo"


Ehhez még annyit tennék hozzá(, mert szerintem ilyenkor a kérdezők nem tudják mire gondolunk konkrétan ezalatt), hogy itt a sebesség összeadásra gondolunk. Newtoni mechanikában ha valami megy a-val, vele szemben meg valami b-vel, akkor az egyik úgy látja, hogy a másik hozzá v=a+b-vel megy. Mikor azt mondjuk, hogy már nem jó a newtoni mechanika, akkor ez az egyenlet sem igaz. Van egy másik egyenlet(relativisztikus sebesség összeadás), amivel a sebességeket össze kell adni és abban vannak olyan tagok, amik értelmezhetetlenné teszik az egyenletet a fénysebesség felett. Tehát ha a két valami fénysebességgel megy egymással szemben, akkor a newtoni fizika szerint v=2c lenne a relatív sebesség, de mivel a newtoni már nem jó olyan sebességeken, hanem ott a relativisztikus dinamikát kell használni, ezért v=c lesz a megoldás.

2016. febr. 5. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
56%

15:57,


Igen, jogos kiegeszites teljes mertekben :)

2016. febr. 5. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
De ezt kísérletileg igazolták, hogy a fénysebességet nem lehet átlépni? Hogyan? És miből vonták le ezt a következtetést? Mert ha megnézzük ezt a két testes példát, amelyben szemben megy két test fénysebességgel, matematikailag is helyes az, hogy v=c+c=2c. De akkor mi utal rá, hogy a fény sebessége volna a határsebesség? Mi van akkor, ha valami átlépi a fénysebességet és egyszerűen nem is történik semmi? Máskülönben pedig maga a sebesség is viszonylagos.
2016. febr. 6. 17:50
 5/6 anonim ***** válasza:

Igen, kísérletileg igazolták, részecskegyorsítókban, sőt, még a régi CRT monitorok is igazolták (azok is mini részekcsegyorsítók kvázi).


Ezenkívül igazolja a GPS működése, ugyanezeken az elveken működik.


Rövid összefoglalót itt találhatsz, kiindulásnak elég lesz:


[link]

2016. febr. 6. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Tom Benko ***** válasza:

Mi több, matematikailag igazolták. A helyes képlet ez alapján:

v=\frac{v_1+v_2}{1+\frac{v_1v_2}{c^2}}.

Ha megnézed, akkor v_1,v_2<<c esetén a nevezőben lévő tört ~0 lesz, így egészen jól közelíthető a G. féle összeadással, ha pedig v_1=v_2=c, akkor a nevező 2 lesz, a számláló 2c, ezért c+c=c.

2016. febr. 7. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!