Elképzelhető, hogy egy test átlépje a 300000 km/s-os sebességet (tehát mozgás közben átlépi a fénysebességet)?
Csak nem a hírhedt CERN-es neutrínókísérletre gondolsz? [link]
Erről már kiderült, hogy elrontották a mérést. Aki végzett már rendes mérést életében az amúgy tudja, hogy könnyű hülyeségeket mérni.
Szóval inerciarendszerben NEM lehetséges, hogy egy test sebessége meghaladja a fénysebességet. (Gyorsuló vonatkoztatási rendszerben igen, de az más tészta.)
Azt a kísérletet már 30 helyen leírták, hogy rossz - jó lenne azt is elolvasni.
A fénysebességet nem lehet elérni, mivel ott végtelen lenne a test tömege.
Azonban nincsen elvi korlát arra, hogy esetleg átlépd. Alagúthatással...
De ilyet még soha nem figyeltek meg.
Sajnos ezt és más topicokat is olvasva, 100 év is kevés lesz kiverni a bulvárfizikát az emberek fejéből, ami már tankönyvekbe is belopakodott.
Meg kellene érteni a fénysebességben nem a foton sebessége a lényeg, és a relativisztikus tömegnövekedés egy félreinterpellálása a minél nagyobb energiákon fellépő, további gyorsítás ellenében. (mert egyetlen rendelkezésre álló makett az volt, hogy elektromágneses térben, töltéssel rendelkező részecskét gyorsítunk). Ha ezt a paramétert önkényesen elnevezzük m-nek, és akkor valóban kijön hogy nő a tömeg. Egyébként további energiabefektetéssel, nő a részecske energiája.
Amúgy meg c=1-nél E=m, és akkor kész is vagyunk :-)
Ha feltesszük, hogy végtelen energiával végtelen energiánk lesz-e, a válasz igen :-)
Mai fizikával a válaszok:
1. Lokális inerciarendszeren belül nem
2. Nem inerciarendszerekben akár 3c-vel is.
". A foton azért halad fénysebességgel, mert nincs tömege."
Nyugalmi tömege nincs.
"Mert nemrég olvastam,hogy egy kísérlet során olyan adatot mértek fel amiben a fény egy részecskéje átlépte a 300000 km/s-os sebességet!"
Ahogy már írták mint kiderült mérési hiba.
"Tehát akkor lehetséges,hogy van a fénysebességének is vannak fokozatai(azt értem ez alatt,hogy változik a sebessége)?Mint a testnél gyorsulás közben-egyenlő időtartamok alatt ugyanannyival változik."
A fény egy bonyolult valami a sebessége lehet lassabb mint a fénysebességnél, a közeg törésmutatójától függően.
A fénysebesség alatt a vákuumban terjedő fény terjedési sebességét kell érteni. Az , hogy pont a fény terjedhet c sebességgel az egy esetlegesség. Optikai kísérletekkel kapcsolatba jöttek rá, de rájöhettek volna máshogy is és akkor valószínű c-t nem fénysebességnek hívnák.
Ha az a bizonyos test ami átlépné c-t mondjuk egy űrhajó lenne majd ismét visszalassítana c alá akkor az tulajdonképpen időgép lenne.(Visszatérne a múltba.) Mivel időutazást nem figyeltek meg ezért valószínűtlen hogy egy (c sebesség alatti) test átlépheti a fénysebességet.
Elképzelni bárki elképzelhet bármit... elképzelheted a télapót meg a husvéti nyuszit is, de aztán ott van a realitás, ami meg nincs kapcsolatban a képzelgéssel.
Az meg egy más kérdés, hogy a fény sebességét átlépni nem olyan nagy kunszt (persze nem a vákuumbeliét :).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!