Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyire biztosak azok a...

Mennyire biztosak azok a dolgok az ősi múlttal kapcsolatban, amiket régészeti leletekből és kőzetekből olvastak ki a hozzáértők?

Figyelt kérdés

Ilyenekre gondolok minthogy tudósok a kőzetekből ki tudják olvasni mondjuk hogy milyen földtörténeti időszakban milyen éghajlat volt, meg minden egyéb, Föld történetével kapcsolatos információ, ezeket hozzáértő emberek gondolom mind a kőzetekből következtették ki kutatások során. Meg az emberi faj kialakulásának a történetét is pusztán csontokból és ősemberek által készített eszközökből tudják hogyan történt.

Ilyesmi dolgokról van egy csomó írás, tudományos műsor, viszont az azokban elmondott információk mennyire biztosak? Akik ezekre az információkra rájöttek, kikövetkeztették, teljesen biztosak a dologban hogy tényleg így történt mindez (márahol nem használnak ilyen szavakat hogy valószínűleg, lehetséges... hanem határozottan állítanak valamit)?


2015. dec. 20. 10:04
 1/5 A kérdező kommentje:
Meg még az ahogyan rekonstruálják a tudományos tv műsorokban mondjuk amiket a Spektrumon szoktak adni néha ezeket az ősi dolgokat hogy hogyan nézhetett ki az adott ősi állat vagy egy ősember mondjuk. Legutóbb amikor ilyen műsorokat néztem abban még animálták is őket, hogy hogyan mozoghattak. Ez csak egy elképzelés vagy biztosra tudják hogy így néztek ki meg minden?
2015. dec. 20. 10:12
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Nyilvánvalóan nem tudjuk 100%-osan. Pl. a dinoszauruszok színe teljesen fantázia kérdése, a hangjukkal kapcsolatban sem tudunk sokkal többet, de még az se biztos, hogy milyen alakjuk volt, mivel a csontozat egy dolog, attól még bőven lehettek olyan testrészeik amiben nem volt csont és nem maradt nyoma.

De ugyanilyen elv igaz mindenre a múltból. A teljes igazságot soha sem fogjuk megtudni, ebbe bele kell törődni. Viszont ez nem azt jelenti, hogy a kutatók csak úgy hasraütésszerűen kitalálnak valamit és onnantól igazságként tanítják. Minden elképzelést, elméletet a múltról meg kell indokolni valami alapján. Bizonyítékot kell rá találni, vagy ha nincs akkor egy jól megindokolt logikus elméletet, gondolatsort. Aztán ha később előkerül egy valódi bizonyíték, akkor annak alapján újra kell értelmezni a korábbi elméleteket. Ez történt pl. a diplocodusnál amiről korábban azt hitték, hogy a vízben élt, a nyakát fenn hordta, mint egy zsiráf és a farkát a földön húzta. Ma már úgy tűnik, hogy többé-kevésbé vízszintesen járt a szárazföldön. De ez csak egy példa.

2015. dec. 20. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Nagyjából biztosak. A természet törvényei nem akármilyenek, azoknak ma és az őskorban is teljesülniük kellett. Ebből elég sok mindent meg lehet állapítani. Talán egy hasonlattal élnék.

Tegyük fel, hogy jól ismered a falusi templomtornyokat, szerkezetüket, hol milyent építettek, mennyire függ a falu nagyságától, gondolkodásmódjától, igényeitől, stb. Ezek felelnek meg a természettörvényeknek. Ha látsz 10 km-ről egy torony szerű valamit, az idő viszonylag tiszta, jó eséllyel sok mindent tudsz mondani. Jól megnézed, esetleg több tornyot is felfedezel, a körvonalaiból következtetsz nem pontosan kivehető részekre (mert ismered, mi miért és hogy épült), ezután elég jó összegzést adsz a faluról. Ha megnézheted ezt - nem közelebbről, csak másik oldalról, feltehetően még több részletet észreveszel, pontosabban fogalmazol. Ha sok falut ismersz, a környékéről még azt is megmondod, melyik lehet az. Ha közelebb mész, persze több részlet kiderülhet. Ha tisztább az idő, akkor is. Ha jobb a szemed, akkor is. Ha kitalálsz eszközt, amivel jobban látod, akkor is. Végül elég jó pontossággal leírod a falut, de soha nem mondod meg, pontosan hányan lakták, hány nő és hány gyerek volt benne, szerettek-e táncolni, vagy énekelni. És még sok részletet nem mondhatsz meg. De a falut elég jól körül tudod írni, kellő ismerettel még meg is nevezheted.

Így működik az ősi múlt kutatása is. Ha kevés a lelet, kevesebbet lehet mondani. Ha több, akkor többfélét. Ha részletgazdag a lelet, olyasmit is mondhatunk, amit addig nem. A dinoszauruszok léte biztos. Hogy hányféle volt, nagyjából az is biztos. Hogy mit ettek, az is megállapítható. Hogy mit csináltak, ha nem voltak éhesek, azt nem tudjuk. De vannak hasonló életmódú élőlények ma is. Ha megfigyeljük őket, jó eséllyel igazunk lesz, ha azt mondjuk, a dinoszauruszok is úgy pihentek, mint ezek. Néha egy újabb lelet pontosabbá, esetleg kicsit mássá teszi az ismeretet. De nagy eltérés nem valószínű.

2015. dec. 20. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ezek nagyon közvetett következtetések. Ha feltalálnák az időgépet (vagy legalább múltba tekintő gépet), lennének nagy meglepetések.
2015. dec. 20. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Lennének. De amíg nincs időgép, ez van a legközelebb az igazsághoz, bármilyen messze is legyen egyébként.
2015. dec. 20. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!