Ez az egyenlet mire jó? (pH= (pKs-logc) /2
ad1) hogy az egyenlet mire jó? Hát, vegyész/kémiatanár-jelölt szemmel nézve mindenre és semmire.
Elég gyorsan kapsz pH-ra eredményt akkor is, ha nincs kedved / időd / szükséged alaposan felírni a reakciókat és egyensúlyokat a sav-bázis egyensúlyban.
Ugyanakkor kapásból közelítésekkel és elhanyagolásokkal dolgozik, amik limitálják az érvényességét, és ezeket az érvényességi határokat ismerned kell, hogy valóban hasznos legyen a gyors számolás, ne egy hibaforrás.
ad2) ez a Henderson--Hasselbach-egyenlet plusz egy elhanyagolással, tehát még annál is limitáltabb használhatósággal, de még gyorsabb számolással. (Ha már itt tartunk, a wikipedián olvasható a HH levezetése, azt most kihagyom)
ad3) eddig is elhanyagolásokról és egyszerűsítésekről beszéltem, szóval akkor, hogy mi köze van ennek az egésznek a savakhoz, illetve mikor helyes:
-- gyenge legyen a sav (vagy bázis, akkor pKb és pOH szerepel a képletben, innentől ezzel a megkülönböztetéssel nem foglalkozom)
-- híg legyen az oldat, de ne túlságosan
(a pontos elhanyagolásokról a levezetés során lesz szó)
összefoglalva: ha a sav "pKs" értéke mondjuk 4-nél kisebb, a "c" bemérési koncentráció nagyobb mint 1M vagy kisebb, mint 1mM (ahol M = mol/dm3), akkor már várható számottevő eltérés a fenti képlettel becsült és a pontos eredmény között, tehát érdemes inkább a pontos képlettel számolni.
(Személyes tanácsom: szinte mindig érdemes a rendes képlettel számolni, ha amúgy nem viszolyogsz nagyon a matematikájától a dolognak, ugyanis minden számítás után végiggondolni, hogy még belefért-e az elhanyagolás, na az majdnem annyi, mint rendesen számolni)
ad4) levezetés (vázlatosan, mert itt nehéz képletet írnom)
a rekacióegyenlet:
HA <--> H + A
az egyensúly oda-vissza nyila kellene amúgy, illetve a disszociált ionoknak van töltése, de ezeket most a szerkesztő nehézkessége révén lehagyom, illetve a levezetés szempontjából mindegy is...
a savi egyensúly gyenge savakra:
Ks = [H]*[A] / [HA]
ahol [H], [A], [HA] rendre a hidrogénion, a savmaradékion és a disszociálatlan sav egyensúlyi koncentrációja, vö. a tömeghatás törvénye, kémiai egyensúlyok általában
a reakcióban átalakult mennyiségeket behelyettesítve:
Ks = [H]*[H] / (c-[H])
c jelölte a HA sav bemérési (nem egyensúlyi!) koncentrációját
most jön az elhanyagolás:
ugyanis [A]=[H] a sav disszociációjából adódik, ameddig csak az általunk vizsgált egyetlen sav van jelen az oldatban, illetve eltekintünk mindenféle hidrolízistől
(c-[H]) = c mindaddig, amíg a bemérési koncentráció több nagyságrenddel eltér a disszociált mennyiségtől (c nagyságrendje a fent írt kritériumok szerint jellemzően 10^(-3)-nél nagyobb, míg a disszociált koncentráció 10^(-6)-nál nem nagyobb szokott lenni)
vagyis egyszerűsödik a képlet:
Ks = H^2 / c
(a szögletes zárójeleket innentől elhagyom, de továbbra is koncentrációkról van szó)
átalakítás:
c * Ks = H^2
vegyük mindkét oldal negatív logaritmusát: (ettől lesz ott az a "p" betű...)
-log(c) + pKs = 2*pH
a logaritmus azonosságai szerint (szorzásból összeg lesz, hatványból szorzat)
átrendezés:
pH = ( pKs-log(c) ) / 2
ami neked szerepel...
fogyaszd egészséggel :)
még megjegyzés:
1) a HH-t, meg pláne ezt az egyszerűsített képletet véleményem szerint a biológusok előszeretettel használják, innen jön néhány lépésben a pufferoldat pH-ját becslő képlet is, ugyanis tapasztalati úton az ő oldataik, biológiai löttyeik általában beleesnek abba a tartományba, ahol nagy baj nics az elhanyagolásokból...
(még a biológus hallgatóknak tartott egyetemi analitikai kémia kurzuson is elsődlegesen oktatják ezeket az egyszerűbb képleteket)
2) a "rendes" számításnál annyi van csak, hogy a
Ks = [H]*[A] / [HA]
képletből fejezed ki a [H]-t vagy végül a pH-t,
ehhez ki kell számolnod a megfelelő koncentrációkat
(jellemzően itt is [H]=[A] mehet, a c-[H] = c elhanyagolást nem teszi meg az ember)
így jön az a képlet, amit meg kémikusként ismerhetsz:
Ks = x^2 / (c-x), ahol x=[H] amúgy
vagy disszociációfokkal (alfa) kifejezve:
Ks = c * ( alfa^2 / (1-alfa) )
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!