Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gondolatkísérlet egy zárt...

Gondolatkísérlet egy zárt dobozban lévő atombombáról?

Figyelt kérdés
Üdv a feladat a következő, tegyük fel, hogy van egy dobozunk amiben van egy atombomba, majd felrobban, a doboz legyen elég erős, hogy kibírja a robbanást, zárva marad, az összes keletkezett energia benne marad a dobozban. A kérdés, hogy mit mondhatunk a doboz tömegéről a robbanás előtt és után, ugyanannyi marad vagy nem?
2015. dec. 8. 07:17
1 2
 1/15 Silber ***** válasza:
100%

A leírás alapján a doboz egy zárt rendszernek tekinthető, amelyből anyag nem léphet ki. Ezesetben a tömege csökkenni fog a radiáció miatt.

Azonban ha megfelelő szigetelés is van rajta izolált rendszerként funkcionál, amely esetén nem fog változni a tömege.

2015. dec. 8. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Az energiát úgy tudom abból nyerik ki, hogy a magátalakulás során kisebb a létrehozott atommag tömege, így a tömeg különbségből adódik a felszabadult energia, ami jelen esetben bent marad a dobozban. Ez az energia vélhetően különböző sugárzások illetve hő (vagyis az atomok mozgási energiájában) tárolódik, ebből és az energia megmaradásból nem következik az, hogy a tömegnek csökkennie kellene?
2015. dec. 8. 08:51
 3/15 Silber ***** válasza:
Ezért mondtam, hogy ZÁRT rendszer esetén csökken, és IZOLÁLT esetén marad ugyanannyi.
2015. dec. 8. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
de én is teljesen izolált rendszerről beszélek
2015. dec. 8. 09:03
 5/15 anonim ***** válasza:

Az atomrobbanás során egy csomó nagyenergiájú részecske szabadul fel. Ez kölcsönhatásba lép a "doboz" falával. Ennek során a "fal" óhatatlanul nyel el energiát (zárójelben: elég nehéz elképzelni tökéletesen szigetelő falat egy nagyenergiájú foton, vagy neutrínó számára. Márpedig ezeknek a komplett földtömeg meg se kottyan. Szóval ez erősen gondolatkísérlet).

Azt mondhatjuk tehát, hogy a dobozba zárt anyag és energia összmennyisége csökken, mert nem megakadályozható a kölcsönhatás. Az anyagmennyiség egy részéből energia keletkezik, amelynek egy része - ha valóban szigetelt a rendszer - visszaalakul anyaggá (a részecskéket elnyeli a meglévő anyag). A folyamat eltart egy ideig, míg a rendszer egyensúlyba jut.

2015. dec. 8. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Igen igen, itt nyilvánvalóan az energiamegmaradásra megy ki a dolog, illetve arra, hogy a tömeg valójában egy "lekötött" formája az energiának, és én úgy gondolkoztam, hogy rendben kezdetben van valamennyi tömeg, vagyis energia a rendszerben, majd miután bekövetkezik a robbanás egy része a kezdeti összenergiának átalakul más energiaformákba a másik része megmarad tömegként, és a két állapotban az összenergia azonos, tehát ha kezdetben csak tömegként volt jelen az energia, akkor a második állapotban csökkennie kellene a tömegnek, mert az energiának más formája is van a rendszerben, de azt hogy ez a gondolatmenet helyes e vagy sem, az a kérdésem igazából.
2015. dec. 8. 09:37
 7/15 anonim ***** válasza:
A felszabaduló energiának is van tömege (pl. a fotonoknak), így - ha az is benne marad a dobozban - az össztömeg nem változik.
2015. dec. 8. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Értelek, csak én úgy gondoltam, hogy most az energia az vagy a tömegben jelenik meg, vagy másik formában, nem pedig egyszerre mindkettőben, de úgy néz ki ez téves gondolat.
2015. dec. 8. 11:26
 9/15 anonim ***** válasza:

Az energia és a tömeg ugyanannak a dolognak két különböző oldala. Ezt mutatta ki Einstein az E=MC^2 egyenlettel.


Engem az érdekelne, ha a doboz izolált, és mondjuk hagynánk 10 ezer évig állni (erős gondolatkísérlet), és valaki kinyitná, akkor az meghalna?

2015. dec. 8. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Ha ember lenne, az igen.

Ugyanis a benne levő energia nem tudna hova eloszlani, így ugyanolyan koncentráltan érné, mintha akkor robbanna a bomba.

2015. dec. 8. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!