Gondolatkísérlet (lásd alább)?
Tegyük fel, hogy van egy autó, ami végtelen idő óta létezik, és egy helyben áll. Egy adott időpontban elindul, és egyenletes sebességgel, egyenes úton halad. Egy későbbi véges időpontban elkezdjük megfigyelni, meghatározzuk a sebességét, és a mozgás irányát.
Ha időben visszafelé haladunk, eljutunk arra a pontra, ahonnan a kocsi elindult. De hogyan lehet bebizonyítani, hogy régebben a kocsi azon a ponton állt, és nem egy távolabbi pontról jutott oda, hogy a kocsi nem végezte a mostani mozgását végtelen idő óta?
(nem hagy nyomot a kerék, nem fogyhat ki a benzin, stb...)
Tehát mikor elkezded figyelni, akkor már mozgásban van, azt akarod tudni, mikor és honnan indult.
Ezt nem lehet megállapítani.
Csak feltevések lehetnek, hogy pl.: "X ideje -feltéve, hogy akkor már mozgott- ezen a ponton volt", vagy "ezen a ponton -feltéve hogy nem később indult- X ideje volt".
Nyilván sok minden lehet, többek között az is, hogy a világ a megszületésem pillanatában keletkezett, és minden ember, élőlény, bolygó, csillag csak az én megtévesztésemre szolgál :P
viszont a példád annyira nem illeszthető az ősrobbanás elméletre. A kérdés inkább akkor így hangzana: két kő sodródik az űrben, semmi más nincs körülöttük. Az egyenesek, melyek mentén haladnak, metszik egymást. Sebességük állandó. Mikor ütközhettek össze, robbanhattak kétfelé?
#1 vagyok.
Ha már az ősrobbanást, meg az univerzumot említed, akkor ennyi erővel meg cáfolhatod azt a kijelentést, hogy "a párhuzamosok a végtelenben találkoznak", mert mi van, ha egy fekete lyukba vezet a két egyenes, ahol össze-vissza hajlik a tér, és találkozik a két egyenes? Vagy ha a két egyenes max. 14,5 milliárd fényév megtéteée után elér az univerzum végéhez, és ott megszűnik a tér és idő, és nem találkoznak mégsem?
A matemetaika és fizika tele van elméleti dolgokkal. Tegyük fel.... bla bla
1 és 8 vagyok, még valami:
minden számításhoz kellenek bizonyos minimum információk. A tiédben hiányzik egy. Ennyi az egész.
Gondoltam, hogy az ősrobbanás-elméletre akarsz kilyukadni. :)
"Egy adott időpontban elindul, és egyenletes sebességgel, egyenes úton halad."
Szerintem itt bukik el a hasonlatod. A gyorsulva táguló univerzumra ez a "modell" sajnos nem alkalmazható. Egyébként is a tágulás, ugye, az nem mozgás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!