Az egyenletes körmozgást végző tárgynak miért van szükségszerűen gyorsulása? Miért nem állandó a sebessége?
Mivel Newton első törvénye szerint az erőmentes térben mozgó test egyenes vonalú egyenletes mozgást végez, tehát a körmozgást végző testre erő hat, a második törvény szerint meg az erő gyorsulást okoz.
Másképpen fogalmazva: az erő és a sebesség a gyorsulás is vektormennyiség, aminek iránya is van. A körmozgásban változik a sebesség iránya, tehát változik a sebesség, tehát gyorsulás van.
A gyorsulás nem a sebesség növekedését jelenti?
Mert ha igen, akkor összeegyeztethetetlennek látom az egyenletes körmozgást végző tárgy kerületi sebességének állandóságát és ezen tárgy gyorsulását.
De nem vagyok fizikus, csak meg szeretném érteni.
"A gyorsulás nem a sebesség növekedését jelenti?
Mert ha igen..."
Megnyugtatlak, nem :)
Csak hétköznapi értelemben, fizikai értelemben a sebességvektor bármilyen jellegű változás gyorsulást jelent. Ha a sebesség nagysága csökken, azt is gyorsulásnak hívjuk, csakúgy, mint a növekedést, illetve az irányváltozást is.
Nem, a gyorsulás sebességVÁLTOZÁST jelent. A sebesség pedig akkor változik ha változik a nagysága(vagy nő vagy csökken), ÉS/VAGY az iránya. És egyenletes körmozgásnál az iránya változik, tehát változik a sebesség(a nagysága tényleg nem, ha erre gondolsz), amit pedig gyorsulásnak nevezünk.
Első voltam.
Hát ezen most tényleg meglepődtem.
És akkor a nehézségi gyorsulásnál ez hogy van?
"A nehézségi gyorsulás az a gyorsulás, mellyel a szabadon eső tárgy a levegő ellenállását figyelmen kívül hagyva mozogna."
Itt mit jelent a gyorsulás kifejezés?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!