Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A filozófusok/filozófiával...

A filozófusok/filozófiával foglakozok "általánosan és szükségszerűen", "tisztán és elkülönülten" beképzeltek. Igaz?

Figyelt kérdés
Én még egyetemen vagyok, de már igencsak kezd erős egom, önbecsülésem lenni... és most épp unatkozok. (smiley)
2010. aug. 22. 16:14
 1/8 anonim ***** válasza:
38%
Nem tudom mire fel van a filozófusoknak nagy ego-ja, egyáltalán te mit fogsz dolgozni?
2010. aug. 22. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

A filozófusok a lét kérdéseiben mászkálnalk. Létlehetőségek. Létmódok.


Szerintem pályát tévesztett filozófus(kodó), aki a saját létében nem talál megélhetési lehetőségeket. Nem aggodom, hisz már diákként elég szép pénzt keresek azzal, hogy ülök és gondolkodom. :)


(csak figyelmesen kell olvasni az antikokat. Ma átfutunk rajtuk az egyetemen.)

2010. aug. 22. 23:16
 3/8 anonim ***** válasza:
50%
Amúgy egy filozófus mi a túrót kezd, ha végez az egyetemen? Elmegy filozófiát tanítani vagy ...???
2010. aug. 23. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Ha valaki végez az egyetemmel az korántsem jelent semmit. Az mehet a túróba. Ahogy gondolod.

Viszont a filozófiának legkevesebb három oldala van:

1. Alap és alapozó. Se a tudományok, sem a vallások, sem egyéb tudatformák nem tudják megalapozni magukat. Az a filozófia feladata. Mindent ami emberi képes megalapozni a filozófia, de a filozófiát csak a filozófia. Ilyen értelemben nem lehet kikerülni, ha bármi komolyat akarsz.

2. Igen kifejleszti a logikai készséget, az érvelés képességét, az indoklást, a fogalmazást, a helyes-értelemes beszédkészéget, stb. kommunikációs formát.

3.1 Szigorúan filozófiai problémákkal foglalkozik.

3.2 Alkalmazott filozófiai problémákkal foglalkozik.

(4. A legcsúnyább része: a politika - tekintsünk el ettől - de a "feketébbek" igencsak megélnek belőle.)


Ez azt jeleti, hogy el lehet helyezkedni

a. tudományos forumokon, koordinátorként, bármiyen kultúrális intézménynél, szervezetnél, muzeumokban, könyvtárakban, stb...

b. művészeti tevékenységet lehet folytani, mint műértő szakember, műkritikus, értelmező, stb...

c. az üzelti-gazdasági szférában, mint etikai tanácsadó (bizonyos internaciónális szabályzetok megkövetelik, az ilyen szakember alkalmazottságnál a cégeknél,)

d. létezik egy u.n. "filozófiai lélekgondozás", ami tanácsadó szolgáltalásként működik, hasonlóan a pszihológiához, azzal a különbséggel, hogy "filozófával" foglakozik, főképpen a gondolkodás a területe, nem a lélek,

e. léteznek filozófiai kutatóintézetek, ahol más sem kell csinálni, mint ülni és gondolkozni/írni... jól fizetik

f. bárhol el lehet helyezkedni ahol érték a nyítottság, a széleskörűség, a kreatívitás, az elvonatkoztatás- absztrahálás- és szintetizáló képesség,

g. a bió- öko- gazdálkodásokban, mint aki az "ép lélekre" ügyel az "ép test" mellett (az a kaja lenne),

h. kimehet egy falusi környezetbe, vásárol egy házat, és a filozófiai pályázatokból, ösztöndíjakból fenntartsa magát,

stb...


Hogy tanár középiskolában, egyetemen, magániskolában... az nem is komoly lehetőség.


De mint az elején jeleztem: ezekhez a megélhetési formákhoz nem elég az egyetemi diploma. :)


És nem légbőlkapottak az "ötletek", csak olyant lehetőségeket soroltam, ahol van ismerősőm, vagy meggyőzödtem, hogy reális...


Természetesen:

LEHET, HOGY TÉVEDEK, ÉS LEHET, HOGY NEKED VAN IGAZAD.

(akkor éhendögölnék. de nem aggodom e miatt)

2010. aug. 23. 20:58
 5/8 anonim válasza:
100%
Jó volt ez a magyarázat. Szépen elhallgatott mindenki:) Ez nagyon tetszett. A sok kritikus bizony erre nem nagyon tud mit mondani.
2010. aug. 25. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Az a probléma, hogy igen kevesen veszik igazán komolyan a filozófiát. A legtöbbnek csak érdekesség - ezek elöbb-utobb belebuknak, mert nincs kellő motiváció, kitartás, erő, egyenes gerinc.


Az ilyenek bekormozzák a filozófia fényét. És persze kérdéssé válik, hogy hogyan lehet megélni belőle?...


Aki az autószerelő iskolát elhanyagolja, az hol tud elhelyezkedni szaktudás, tapasztalat, munka-szeretet nélkül? Ettől még nem lesz kérdés, hogy "az autószerelésből hogyan lehet megélni?"


A filozófiának is megvan a maga helye (a társadalomban is a filozófusoknak). De csak kevesen futnak be, mert kevés kell. Ritka "szakma"... de ettől csak értékesebb. (És ha értékesebb, akkor jobban is fizetik. Nem így logikus?)


Üdv. Sz. :)

2010. aug. 26. 20:21
 7/8 anonim ***** válasza:

Én esztétikát hallgattam az egyetemen úgy 3 évig, ott is nagyrészt filozófiai műveket vettünk. Amit én a filozófiáról tudok (de persze lehet, hogy rosszul tudom, úgyhogy javítsatok ki, ha tévedek!) és megfoghatónak tűnik számomra az az, hogy a filozófusok a gondolkodás tudományát igyekeztek/igyekszenek megalapozni. Vagyis tudományos kereteket adni annak, hogy gondolkodunk valamiről. Ennek a tárgya, vagyis a gondolkodás tárgya pedig lehet akármi, az élet értelmétől kezdve a legtriviálisabb dolgokig. Vagyis a filozófia mint olyan, nem arra van, hogy megoldjon problémákat, hanem arra, hogy utat mutasson abban, hogy ezeket a problémákat honnan közelítsd meg. Meg arra is való, hogy a problémával kapcsolatban felmerült gondolataidat közölhesd.


Egy Mikes György idézet jutott erről eszembe egyébként. Angolul van, de megpróbálom lefordítani:


"The achievement of philosophy is to skate with breath-taking skill around problems and to find no solutions. We are no nearer to finding a convincing and generally accepted answer to the question 'what is the purpose of life' than we were half a dozen millenia ago."


,,A filozófia teljesítménye abban áll, hogy lélegzetelállító módon képes játszani a problémákkal minden eredmény nélkül. Semmivel sem vagyunk közelebb ma az élet értelmének megoldásához, mint 6000 évvel ezelőtt voltunk."

2010. aug. 28. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Igen késői válasz; reagálnék az előttem levő hozzászólásra - A filozófia valóban nem arra van, hogy KONKRÉTAN és KÖZVETLENÜL megoldjon problémákat, éppen ezért is nem való olyanoknak, akik kész megoldásokat akarnak adott területre. A filozófia gondolkodni tanít, aminek a fejlesztése régen nem volt gond és egy igazán fontos foglalkozásnak bizonyult, ma már úgy tűnik, hogy kiment a divatból, ezért is gondolkoznak olyan kevesen és akkor hogyan lehetne elvárni a többségtől, hogy megértse a filozófia lényegét, nem beszélve arról, hogy becsülje azt ? Ehhez gondolkozásra volna szükség, de azt már manapság nem tanítják és sajnos kevés az autodidakta.


Irányt adni az életnek amúgy sokkal mélyebb és komplexebb gondolkodási folyamat, mint azt sokan gondolják, ugyanis a jelenben az az elfogadott, hogy beleszületünk egy adott rendszerbe, amely ugyanabba a tölcsérbe présel mindenkit és mindenki adott sablon szerint kénytelen élni, mert senki nem törődik azzal, hogy igazán hogyan képzeli el az életútját vagy milyen koncepciót akar megvalósítani, minek fárasszad magad ezzel ? Járd ki az iskolát, válassz egy egyetemet, ülj be az autódba és menj el mindennap a monoton munkahelyedre, aztán majd csinálj gyereket és 40 évesen élvezd a grillpartikat és a jól megérdemelt sörödet a házad teraszán, tudva, hogy az életed csúcspontjára értél.

Ez az ambíció és jövőkép jellemző egy olyan társadalomra, amely nem tanul meg gondolkozni és a tagjai sem önállósodnak a társadalmi normáktól elszakadva, de ugyanakkor senki sem panaszkodik, mert soha nem is tudták, hogy más irányt is választhattak volna és amit nem tudsz, az nem fáj.


Az irányválasztás feladata az életben alapnak számított valamikor, de ma már feleslegesnek tűnik, mert úgyis a többség beéri a kevéssel. Akkor meg minek ?


A kérdezőnek válaszolva: nem. Számos filozófiatan hallgató egyáltalán nem kérkedik sem magával, sem a tudásával, ez nem az a terület. Akik igencsak nagyra vannak magukkal azok a " prestige " -esebb egyetemeken találhatóak és tudjuk, hogy melyek ezek.

A filozófiások azért tűnhetnek elkülönültnek és beképzeltnek kívülállók számára, mert másként viszonyulnak dolgokhoz, mint ahogyan a többség és ezt a legkönnyebb elkönyvelni " nagyképűségnek ", ha valaki nem érti a gondolkodásuk menetét. A gyerekek is bölcsködőnek nevezik azokat, akiket nem értenek, hát ugyanez figyelhető meg a későbbiekben is az embereknél, hogy ami érthetetlen vagy távoli számukra, azt rögtön negatívumként bélyegzik meg, mert nem akarnak saját tudatlanságukkal tükörbe nézni.

2014. máj. 17. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!