Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent az, hogy egy anyag...

Mit jelent az, hogy egy anyag redukált vagy oxidált? És mit jelent a redukáló és oxidáló kifejezés?

Figyelt kérdés
2010. márc. 21. 12:36
 1/6 anonim ***** válasza:

Oxidáció: elektron átadás

Redukció: elektron felvétel

2010. márc. 21. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
19%

Az első válasz téves, amiről ő beszél, az az ionizáció (azt hiszem).

Az oxidáció (ismertebb nevén égés, bár ez kicsit pontatlan, mert az oxidáció nem feltétlenül jár látható lánggal), mint nevében is benne van, oxigénnel való egyesülést jelent, a legegyszerűbb példa: 2 H + O2 -> 2 H2O

A redukció ennek az ellentéte: az oxigén kivonása a vegyületből. Erre példa: CO2 + C -> 2 CO


Oxidáló hatású azon vegyület (vagy elem), amely elősegíti egy másik vegyület (vagy elem) oxigénfelvételét, redukáló hatású pedig az, amely a redukciót segíti.

2010. márc. 21. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem téves! Elemes (0 oxidációs fokú) H átadja elektronját oxigénnek, ezzel oxidációs foka +1-re növekszik, tehát oxidálódik. Oxigén felveszi a két H atomtól az 1-1 elektront, oxidációs foka 0-ról -2-re csökken, tehát redukálódik.


Második reakcióban CO2-ben lévő szén redukálódik (oxidációs foka +4ről +2re csökken, két elektront vesz fel az elemi széntől), elemi szén oxidálódik (oxidációs foka 0ról +2re növekszik, két elektront ad át a CO2ben lévő szénnek). A dolog pikantériája, hogy az oxigén atomok oxidációs száma változatlan, tehát tulajdonképpen nem vesznek részt a redox reakcióban.


Még szembetűnőbb ez olyan redox reakcióknál, ahol az oxigén (tartalmú vegyület) még változatlan formában sem vesz részt. Pl: H2+Cl2->2HCl

Léteznek olyan esetek, igaz ritkán, amikor az oxigénnel való egyesülés redukciót jelent. Pl. Fluorral szemben az oxigén redukálószer, a flour oxidálja az oxigént.

Vannak olyan oxigén vegyületek, amelyek közegtől viselkedhetnek oxidáló és redukálószerként is. Pl. H2O2 savas oldatban oxidálószer, lúgos oldatban redukálószer.

2010. márc. 21. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Az oxidáció nem feltétlenül azt jelenti, hogy oxigénnel reagál az anyag. Elég, ha egy olyan anyaggal lép reakcióba, ami elektronleadásra képes. Olyankor az oxidáció során elektronleadás történik. Például egy fémnek lehet többféle oxidációfokú ionja: Fe(II) ez kétszeresen pozitív töltésű, a Fe(III) pedig 3xosan. A kettő közül a Fe(II) a redukált forma, a Fe(III) az oxidált. Ezek egymásba át tudnak alakulni, ami elektronátadással történik. Amelyik anyag a Fe(II)-től elveszi az elektront, az az oxidáló anyag, és visszafelé: amelyik a Fe(III)-nak elektront ad, az a redukáló.
2010. márc. 21. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Hát a második válasz tévesebb, mint az első, ha már így nézzük!


Az oxidáció valóban elektronleadást, a redukció pedig elektronfelvételt jelent. Egy anyag redukált vagy oxidált léte pedig nem létezik önmagában csak valamihez viszonyítva. Például a metánhoz képest a formaldehid oxidált, viszont a hangyasavhoz képest a formaldehid redukált állapotban van. Ez olyan, mint, hogy sav vagy bázis egy reakciópartner, csak itt nem egymástól függ, hanem az adott anyag állapotaitól.


Egy anyag egy reakcióban akkor oxidáló, ha más a reakciópartnerét oxidációra készteti és önmaga redukálódik. Akkor pedig redukáló, ha redukcióra késztet és önmaga oxidálódik.

2010. márc. 21. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2010. márc. 21. 14:18

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!