Mit jelent az, hogy a zsineg ereje csak a hosszúságához viszonyítható?
Ha a gyakorló mérnök valójában is egy mérnök lenne akkor nem ilyen pongyolán fogalmazott volna. Olyan nincs hogy kötél ereje.Van nyúlása és szakítószilárdsága.
A szakítószilárdság elméletileg nem függ a hosszúságától míg a nyúlása igen.A szakítószárdság a keresztmetszettől függ és a részecskék közötti kölcsönhatástól ami független a hosszúságtól. A kötél megnyúlásának abszolút mértéke egy adott erő esetén pedig arányos a kötél hosszúságával.
Ha minden kisebbre zsugorodna és a fizika állandók nem változnának akkor valószínűleg megsemmisülne a világ vagy legalábbis drasztikus változás állna be.Ha a fizikai állandók is változnának (megfelelően) pedig senki nem venne észre semmit.
Ha egy test méreteit arányosan csökkentjük, felére csökkent hosszméretekhez negyedére csökkent felület és nyolcadára csökkent térfogat tartozik.
A sonkamadzag szakítószilárdsága keresztmetszet-függő, a sonka tömege-súlya meg térfogat-függő.
Éppen akkor szakadna le, ha növelnénk a méreteket.
Gondolj pl arra, hogy egy hidat fel lehet építeni tésztából mondjuk 50 cm-es nagyságban. 50 méteres nagyságban megépíteni tésztából ahol mondjuk a tészta átmérője 2 mm. Ugyanezt a hidat 50 méteres nagyságban megépíteni 20 cm vastag tésztából mindjárt őrültségnek tűnik.
Vagy mondjuk kártyából lehet mondjuk egy 1 méter magas várat építeni. Egy 10 méter magas, 80 cm * 50 cm-es 10-szer vastagabb papírból felépülő torony már elképzelhetetlen, mert az alsó kartonlapokra nem 10-szer, hanem 1000-szer nagyobb súly nehezedik.
Ahogy mondták, nem minden a hosszal arányos. Egy 10-szer olyan széles kocka nem 10-szer akkora tömegű, hanem 1000-szer akkora tömegű, mert mindhárom kiterjedés mentén 10-szer akkora. Ha 10-szer akkora tömege lenne, akkor meg a sűrűsége változna. A felülete sem 10-szer akkora lenne, hanem 100-szor akkora, ami az 1000-szer akkora térfogathoz képest más arányt ad, mondjuk jobban kevésbé gyorsan hűl le 1°C-al kisebb hőmérsékletre, stb…
Mondjuk, ha a csökkenő atomméreteket nézzük, nem tudom ,atomfizikailag megindokolható-e a molekulaközi kötőerők jelentősebb csökkenése, mint a tömegcsökkenés aránya, nem tudom.
Ha valóban a súly-hossz arány volt az indoklás, akkor tényleg hülyeség. Tessék a gyakorló mérnököt visszaküldeni újra érettségizni. Vagy az írót. :D
Köszönöm a válaszokat!
Igaz, elfelejtettem írni, hogy az idézet egy olyan könyvből van, ami 1960-ban jelent meg. A zsugorodás ötlet Poincaré-tól származik, sokáig emlegették, egészen az 1900-as évek elejéig, akkor jött a sonka-zsineg cáfolat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!