Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Coriolis-erő vagy ahhoz...

A Coriolis-erő vagy ahhoz hasonló más bolygókon is létezik vagy csak a Földön?

Figyelt kérdés

2015. aug. 30. 21:23
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
85%
A Coriolis-erőhöz annyi kell, hogy nemnulla sebességgel haladj egy forgó objektumhoz képest. Szóval igen.
2015. aug. 30. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
69%
Mozgó vonatkoztatási rendszer, ún. szállítórendszer a feltétele.
2015. aug. 30. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 Hominida ***** válasza:
81%
Egész pontosan az kell a Coriolis-hatás jelentkezéséhez, hogy a forgó vonatkoztatási rendszeredben (például a Földön) úgy mozogj, hogy a forgástengelytől mért távolságod változzon. Ettől ugyanis a szögsebességed változik, és ez a mozgáspályában elhajlást eredményez. Nem kell hozzá semmi más, még az égitest tömegvonzása sem. Ez a jelenség létrejöhet bármilyen forgó égitesten vagy űrállomáson vagy körhintán, mert pusztán a tengely körüli mozgás geometriájából következik.
2015. aug. 31. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen máshol is.

A Csodák Palotájában van egy olyan forgó kabin, ahol ezt ki lehet próbálni. Az a lényege, hogy beülnek az emberek körbe, majd a kabin forogni kezd, nekik pedig labdát kell átgurítani egymásnak. Itt egy video róla, ha érdekel: https://www.youtube.com/watch?v=Sk1yAzEGsY4

2015. aug. 31. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm a válaszokat
2015. aug. 31. 07:42
 6/19 anonim ***** válasza:
"Crisopher": ennél a játéknál a sima centrifugális erő nagyobb mértékben bezavar, mint a tényleges coriolis-erő.
2015. aug. 31. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Hominida sajnos rossz választ adott. A Coriolis-erőhöz egyáltalán nem szükséges, hogy a forgástengelytől mért távolság változzon. Javaslom, hogy gondolkozzon el azon, hogy mi tartja körpályán a forgó rendszerből nézve az egyes tárgyakat.


Coriolis-erő képlete a következő:


Fc = -2*m*(w x v), ahol x a vektoriális szorzást jelenti, w a forgó rendszer szögsebesség vektora, amely a forgást jellemzi, v pedig a kérdéses tárgy sebessége a forgó rendszerhez képest. Ebből kitűnik, hogy Coriolis-erő csak akkor nem lép fel, ha w párhuzamos v-vel. Minden más esetben viszont fellép, többek között akkor is, amikor adott sugarú pályán érintőirányban mozgunk (azaz nem változik a tengelytől mért távolság).

2015. aug. 31. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%
Az eredeti kérdésre válaszolva pedig: a Coriolis-erő egy tehetetlenségi erő, amely forgó rendszerekben lép fel (nemcsak a Földön, hanem bármely forgó renszerben, tehát más bolygókon, csillagokon is), és csak akkor nem hat, ha egy tárgy a tengellyel párhuzamosan mozog. Tehát pl. a Föld esetén az egyenlítőn ha egy tárgy É-D irányban mozog, akkor nem hat rá a Coriolis-erő, viszont K-NY irányban mozogva igen).
2015. aug. 31. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 Hominida ***** válasza:

#7, akkor most válaszadóból kérdezővé válok.


"csak akkor nem hat, ha egy tárgy a tengellyel párhuzamosan mozog." Ezzel én is egyetértek, de ennek fényében nem értem, hogy pontosan hol van a különbség a kettőnk értelmezése között. "adott sugarú pályán érintőirányban mozgunk (azaz nem változik a tengelytől mért távolság)"; szerintem az érintőirányú *egyenes* pályánál nagyon is változik a tengelytől mért távolság.


Vagy te a körpályára gondoltál? Szerinted a Coriolis-hatás akkor is fellép, ha a test a forgó rendszerben a tengelyre merőleges síkban a tengely körüli körpályán mozog? Tehát ha kelet vagy nyugat felé hajózok a tengeren? Minden más irányban egyezik a kettőnk értelmezése, csak ez a kérdéses szituáció, azt hiszem.

2015. aug. 31. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

#Hominida


Az érintőirányt adott pillanatban értettem és minden pillanatra vonatkozóan. Tehát körpályára gondoltam, igen, bocs a homályos fogalmazásért. De még ha egyenes pályán is mozogsz, amikor épp érintőirányban vagy, akkor épp nem növekszik a tengelytől mért távolságod.


"Szerinted a Coriolis-hatás akkor is fellép, ha a test a forgó rendszerben a tengelyre merőleges síkban a tengely körüli körpályán mozog?"


A kérdés nem ez, hanem az, hogy szerinted miért nem lép fel, ha egyszer a Coriolis-erőt úgy számoljuk, hogy


Fc = -2*m*(wxv) ?


Nem véletlenül említettem a forgó rendszerben történő körmozgást. Amikor forogsz, hozzád képest kering minden, még a távoli galaxisok is. Mi tarta őket körpályán? Meg fogsz lepődni: a Coriolis-erő. Ez épp kétszer akkora, mint a kifelé ható centrifugális, tehát végeredményben egy befelé ható erőt ad, és ez mint centripetális erő tartja körpályán az összes körülötted keringő testet.


Igen, keletről nyugatra hajózva hat rád a Coriolis-erő minden szélességi körön, északról délre az Egyenlítőn nem hat, mert akkor a Föld forgástengelyével párhuzamosan mozogsz, vagyis wxv a nullvektort adja.

2015. szept. 1. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!