Ha lehetséges lenne az időutazás a múltba, az milyen új problémákat vetne fel?
Az időutazásnak nincs jövője…
Számos paradoxont okoz pusztán az időutazás gondolata is, ugye a legegyszerűbb a klasszikus probléma, hogy mi van, ha visszamegyek az időben és lelövöm a gyerekkori énemet, vagy a nagyapámat. Felborulnának az ok-okozati rendszerek, ezért egyelőre nem tudjuk, hogy ha létezik időutazás, akkor mi a megoldása ezeknek a paradoxonoknak. De a fizikai jelenlegi állása szerint időutazás nem igazán lehetséges. Vannak elvi szinten elméleti lehetőségek rá, de koránt sem biztos, hogy ezek a valóságban is léteznek. (Pl. olyan féreglyukak a téridő két pontja között, amelyek nem csak térben, de időben is más pontot kötnek össze.)
Alapvetően az időutazás problematikáját minidg az eredendő axiómák befolyásolják és ezek javarészt tudományos alap nélküli, pusztán logikára épülő elméletek.
1. Nyilván sosem tárgyaljuk az időutazásnak azon módját amikor az univerzum kompletten ugrik az időben, mivel ekkor nem lenne változás sőt érzékelhetetlen lenne, bármilyen belső megfigyelő számára, hogy bekövetkezett-e. Mintha egy VHS kazettát ide-oda tekergetnél, néha kézzel, néha géppel, de hiába tekerd vissza a film ugyanaz.
2. Rugalmasabb egy sima lineáris elmélet amiben a megölöm sajátmagamat paradoxon él, szóval hiána ölöm meg magam, a jövőbeli énem is meghal így nem ölöm meg magam... Egyrészt kezelhetetlen az egész, mivel minden esetben megszűnne a motiváció a jövőben, amiért az időutazó visszautazott, így sosem következne be a múltban. Ehhez már szükségszerű, hogy korlátozott térben történjen az időutazás, de akadnak olyan problémák is, hogy ha egy térrészt tudnánk mozgatni az időben, azt hogyan lokalizálnánk a térben, nemhog a múltban de a jenben sincs egy pontra értelmezhető fix koordinátarendszerünk a világegyetemhez, mivel bármelyik pont mozog a többihez képest és ezek mozgását messze nem ismerjük kellő pontossággal.
3. Alternatív idősíkok, a 2. minden technikai hibáját örökli, viszont a "megváltozott jövőben" él az időutazónk tovább, így akár mindíg létezhet egy olan idővonal ami a 2-est reprezetnálja és mellette a társvonalak. Ezek nem igazán létező jövők mindehol habár szintén az idő éppen kezelt szerkezetétől függ, hanem valószínűségi lehetőségek. Alpvető logikai bukfencek ebben is akadnak, de ez viszonylag "tiszta" scifi célokra főleg. Új probléma az indirekt változások, lásd: pillangóhatás filmek..
Nem igazán gondolkoztam el most ezeken így nem gonodlom , hogy teljes lenne a listám, de alapvetően szerintem ezeket fedezné az időutazás elsőkörben. Vagy konkrét paradoxonok érdekelnének?
Visszamegyek 10 évvel az időben, megkeresem akkori önmagamat. megmondom ki vagyok és felpofozom.
Akkor fogom tudni, hogy 2015 ben vissza fogok menni az időbe.
#6 > Ha a előre megyek 10 évet, akkor nem fogok tudni magammal találkozni, mivel 10 évvel előtte eltüntem.
Hacsak aztán a találkozás után nem jössz vissza a saját idődbe, hogy 10 évet élj, hogy aztán találkozz magaddal.
De mondok jobbat. Mondjuk itt ülök a szobámban, egyszer csak manifesztálódik előttem a 10 évvel későbbi énem. Elmondja, hogy az időutazás lehetséges, ő találta ki, és el is árulja azt a gondolatot, amire senki nem gondolt. Én felírom az ötletet, 10 évet dolgozok az elméleten, majd a gyakorlaton, és feltalálom az időgépet. Aztán visszamegyek a múltba, hogy az ötletet megosszam a 10 évvel ezelőtti énemmel. A kérdés, hogy akkor most tulajdonképpen ki gondolta ki az ötletet? Hiszen én is csak úgy hallottam egy 10 évvel idősebb ürgétől. Ő is csak úgy hallotta valakitől 10 évvel ezelőtt… Ez egy olyan ok-okozati lánc, ami önmagában hajlik vissza, nincs kiinduló oka, hiszen a kiinduló ok egyben az ok következményéből fakadó okozati lánc.
Mondok egy másik történetet. 2100-ban felfedezzük az időgépet. Mivel akkor is megy még a vita, hogy hogy épültek meg a piramisok, ezért szépen visszamegyünk a múltba. Meglepetésünkre azt látjuk, hogy valami hipermodern technikával építik az egészet. Oda is megyünk megkérdezni őket, hogy akkor ez most így hogy:
- Hát nem tudjátok? Ja, persze, tényleg, ti még nem tudhatjátok. 2200-ból jöttünk. Az őseink 2100-ban – valószínű akkor ti vagytok azok –, visszamentek az időben, hogy megnézzék, hogy épülnek a piramisok. Látták, hogy azt mi építjük, ezért mikor visszamentek, 100 éven keresztül azon dolgoztak, hogy megalkossák a piramisépítés technológiáját. Hát most itt vagyunk, építjük a piramist.
A 2100-ból érkezők szépen vissza is mennek, elkezdenek dolgozni a piramisépítés technológiáján, stb…
Csakhogy az egyik munkás aztán egy kavicsot véletlenül arrébb pöcköl. Ennek eredményeként beszakad egy barlang, beleesik egy ember, és meghal. Ő nem nemz új utódokat, így végül nem születik meg az ő leszármazottja 2100-ben, aki feltalálja az időgépet, így azt a további történelem során végül is senki nem is képes megalkotni. A piramisok állnak, az időutazást mindenki lehetetlennek gondolja, és már meg sem próbálja senki megvalósítani aztán…
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!