Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges-e időutazás?

Lehetséges-e időutazás?

Figyelt kérdés

Lehetséges-e időutazás úgy,hogy a fénysebességhez közeli állapottal utazunk?

És miért,ha persze igaz.

Hogylehetne még utazni az időben?



2013. dec. 1. 20:19
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
folyamatosan utazol az idoben, elorefele. ami a lehetetlen, az a visszafele utazas. fenysebesseg kozeleben is igazabol a jovobe utazol, mivel lassul az orad a foldi szemlelo szamara, tehat amig neked csak 1 ev telik el, a szemlelonek akar 100.
2013. dec. 1. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
Előre utazni lehet: minnél gyorsabban mész, annál lassabban múlik az idő (leegyszerűsítve). Visszafelé már nem ilyen egyértelmű. Létezinek olyan univerzum modellek, amiben elvileg lehetséges, de ezek igencsak ingatag lábakon állnak, szóval gyakorlatilag csak előre lehet, de azt is csak korlátozott "sebességgel".
2013. dec. 1. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 Kromosome ***** válasza:
100%

Klasszikus fizikában nyilván lehetetlen (visszafelé), ám az egyes kvantum-elméletek is, ahogy előttem már írták, elég megkérdőjelezhetően próbálják "igazolni" a létezését. Alapvetően paradoxon ha belegondolsz, mivel ha visszautaznál az időben, akkor annak X kihatása lenne a jelenre (kvázi ami jelenleg történne, az azért (is) úgy történne ahogy, mert visszautaztál az időben, de akkor a múltban kellene lennie egy olyan eseménykockának, hogy valaki visszajött a "jövőből", ami a mostani jelen), és ez egy végtelen ok-okozati spirálba torkollana.


Ezt az ellentmondást, illetve paradoxont a Multi-univerzum elmélet próbálja feloltani, miszerint végtelen számú alternatív dimenzió létezik, és ha te visszamész az időben, gyakorlatilag a tér-időben átkerülsz egy olyan alternatív dimenzióba, ami eseményeiben független a jelenlegitől, és az eseményei aszerint zajlódnak, hogy te oda "átkerültél".


Igen, tényleg nagyon bonyolultnak hangzik, de ebből is látszik, hogy már maga a téma nem éppen egy egyszerű, könnyen felfogható kérdéskör :D

2013. dec. 2. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:

Röviden válaszolva: nem.

Hogy miért nem, ahhoz olyan apparátus kell a magyarázathoz, amit feltehetően nem értenél meg. Ennek oka pedig a kérdésben rejlik. Ez egy jó paradoxon. Aki érti miről van szó, nem kérdezi, aki kérdezi, annak nem lehet megnyugtatóan elmagyarázni. A paradoxon feloldása a nagyon sok tanulás. Annak tartalmát meg nem lehet itt röviden elmondani.

2013. dec. 2. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 Wadmalac ***** válasza:
100%

Igen. A kérdést csak most tetted fel, mégis az elmúlt hónapokban már rengeteg válasz érkezett rá.

:)

2013. dec. 2. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:

Nagyon röviden:


Előre, a "jövőbe" lehetséges.

1. Nagy sebességgel (lehetőleg a fénysebesség "jelentős" töredékével) eltávolodsz a Földtől, majd visszajössz. A jövőbe érkezel vissza. Ki lehet számolni, hogy milyen sebesség és milyen távoli utazás során mennyivel. Címszavak, amiknek érdemes utánanézni: ikerparadoxon, speciális relativitás, általános relativitás, Doppler-effektus, egyidejűség relativitása, idődilatáció, téridő.


2. Egy nagy tömegű objektum meglehetős közelségében tartózkodsz, például egy fekete lyuk eseményhorizontjának közelében keringesz egy darabig. Amíg ott vagy, számodra lassabban telik az idő, mint egy távolabbi személy számára.


Ezek a józan ész határain belül majd-egyszer-megvalósítható dolgok.


A múltba, úgy tűnik, nem lehet utazni, még ügyes kvantumos kísérletekkel sem.

2013. dec. 2. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:

"Röviden válaszolva: nem.

Hogy miért nem, ahhoz olyan apparátus kell a magyarázathoz, amit feltehetően nem értenél meg."


Régen sokat foglalkoztam a témával. Néztem előadásokat a témával kapcsolatban, nem azt mondták ELTE fizikusok hogy nem hanem azt hogy semmilyen ismert fizika törvény nem ismert ami nem engedné az időutazást.


"Alapvetően paradoxon ha belegondolsz, mivel ha visszautaznál az ..."


Kvantumszinten vannak fura dolgok, van hogy a jelen esemény okozza a múltat, ez nem hipotézis hanem kísérletekkel is alátámasztott tény.


"Alapvetően paradoxon ha belegondolsz, mivel ha visszautaznál az időben, akkor annak X kihatása lenne a jelenre (kvázi ami jelenleg történne, az azért (is) úgy történne ahogy, mert visszautaztál az időben, de akkor a múltban kellene lennie egy olyan eseménykockának, hogy valaki visszajött a "jövőből", ami a mostani jelen), és ez egy végtelen ok-okozati spirálba torkollana."


A relativitáselméletből levezethető az Einstein-Rosen‑híd (féregjárat) létezése melyek a téridő két pontját kötik össze, ha ezek léteznek akkor ezek segítségével lehet utazni. Erre vannak hipotézisek hogy lehetne ilyet létrehozni, ha a technika olyan szintre fejlődik akkor meg lehet próbálni létrehozni vagy lehet majd keresni ilyet a világűrbe.


Leírok egy példát amit még régen olvastam (nem biztos hogy pont így volt, de a lényege ugyanaz):

Van egy különleges biliárdasztalom amibe olyan lyukak vannak melyek féreglyukak. Van egy lyuk melybe ha belelököm a biliárdgolyót akkor a másik végén még az előtt kijön mielőtt bement volna. Ezen az asztalon biliárdozom. Belöktem ebbe a lyukba a golyót a másikon kijött mielőtt belöktem volna így ugyanaz a golyó két példányba létezik egy időben, így egy régebbi önmagával is ütközhet.

Kezdeti állapot: egy golyóm van egy példányban. Meglököm, de úgy hogy nem a lyuk fele megy, előfordulhat hogy nem megy a lyuk közelébe ekkor nincs semmi érdekes. Előfordulhat hogy a másik lyukból kijön nekicsapódva a régebbi önmagának melynek hatására bepattan a lyukba (hogy előtte a másik önmagának ütközhessen).

Nézzük azt az esetet amikor úgy jön ki a labda a lyukból hogy nekicsapódva megakadályozza hogy egyáltalán bemenjen. Ez paradoxon. Már pedig paradoxon nem történhet meg, vagyis ez egyszerűen nem történik meg soha, egymást kizáró események. Ha két külön golyó lenne egy sima asztalon akkor az hogy az egyik lyukból kijött vagy nem a másikba bement a másik vagy nem az nem lenne egymást kizáró esemény. Itt viszont nem a megszokott módon lenne.

2013. dec. 2. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:

#6:

>Kvantumszinten vannak fura dolgok, van hogy a jelen esemény okozza a múltat, ez nem hipotézis hanem kísérletekkel is alátámasztott tény.


Én is olvastam ilyesmikről, de a végkövetkeztetés mindig az volt, hogy nem lehet a múlta hatni, utazni vagy információt küldeni semmilyen kvantumos ügyeskedéssel. Ha van kedved, linkeld be, ahol ezeket láttad, ránézek.

2013. dec. 2. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:

Nem 6-os voltam.

"Ha van kedved, linkeld be, ahol ezeket láttad, ránézek."


[link]


Előadást is láttam róla.


"végkövetkeztetés mindig az volt, hogy nem lehet a múlta hatni, utazni vagy információt küldeni semmilyen kvantumos ügyeskedéssel."


Hol olvastad ezt a végkövetkeztetést? Pont hogy nem ezt mondják hanem már leírtam nem ismételgetem.

2013. dec. 3. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:

Arra még senki sem gondolt, hogy ami elmúlt, az már nincs, ami, pedig lesz, az meg még nincs? Hogy ami igazábol van, az csak az aktuális Plack-idő?

Szerintem az, hogy Einstein bevezette a téridő fogalmát, nem jelenti azt, hogy az univerzum bonyolult önreflektiv tartományai ( pl. mi emberek) ebben szabadon mozoghatnak.

2013. dec. 3. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!