Miért mindig csak éjjel van telihold?
Egyáltalán nem csak éjjel van, sőt: pl ebben a hónapban 29.-én lesz telihold: 13:24-kor kel (ami bőven nappal), 23:25-kor nyugszik.
Elcsúsztam egy sort, hát persze :)
Natehát, ebben a hónapban este fog kelni, a legközelebbi még nappali telihold:
Október 27, 16:52-kor fog kelni. De ebben a hónapban is még napnyugta előtt kel a telihold.
Most gondolkozz el ezen jobban kérlek.
Gondolj bele a hold az mindig este, éjszaka jellemző. Jó van napnyugta előtt is holdkelte de az is már estefelé van. Tele hold csak ilyenkor lehetséges amikor a nap és a hold a föld közé kerül és akkor a nap a holdat teljesen megtudja világítani. Új hold pl nappal szokott lenni de azt nem látjuk mert nappal van általában a naphoz közel és akkor a nap nem világítja meg olyan pontról hogy z a földről is megfigyelhető legyen. Persze amikor a hold később kezd el kelni akkor a nap lehet majd olyan szögbe amikor már oldalról picit megtudja világítani ilyenkor láthatunk kifli szerű alakot a holdon. Ami ugye napnyugta után nem sokkal nyugszik, és ez az idő hosszabbodik olyan szinten ameddig a naptól egyre jobban távolodik é végül akkor lesz hold kelte amikor a nap már nyugszana és ekkor láthatsz teliholdat. Mert akkor 100% osan megtudja a nap világítani és akkor látni fogod. A hold fogyatkozás is csak telehold idején lehetséges. Amikor a nap 1-2 órára a föld árnyékába kerül tele hold idején és ekkor ha 100% os lesz a takarás vörös holdat láthatsz. Napfogyatkozás ugye csak új hold idején tapasztalható amikor a hold és a nap egy pontba fog kerülni az égen jobb esetben nappal késő délelőtt és kora délután jellemző, de olyan is szokott lenni amikor napkeltekor egy időben és egy ponton kel a hold olyankor általában vagy részleges napfogyatkozás vagy gyűrűs napfogyatkozás tapasztalható. Pár éve volt is idehaza ilyen eset. Sőt idén márciusba részleges napfogyatkozás is volt látható az országunkból.
De logikusan ha belegondolunk nappal is van telehold csak az új hold akkor nem látjuk a holdat mert nincs ami a földről megvilágítaná.
úgy tanultuk, h holttöltekor egyvonalban van a három égitest: Hold+Föld+Nap. Leginkább este következik be a telihold. Itt adodhat az a kérdés, hogy, ha a Hold a Föld takarásában van, akkor hogy van megvílágítva a Hold a Naptól?
Ha egy kicsit kilóg a Hold ebből a felállásból, akkor már holdfázisról fogunk beszélni... Tehát tökéletesen vonalban kell álljon a Hold a másik két égitesttel, h holdtötéről beszéljünk. És...
És, ha a Hold eleve a Föld előtt "áll", szembe a földdel, akkor egy holdfogyatkozás esetében minek az árnyéka vetődik a Holdra??? Mert úgy-e holdfogyatkozás is egy telihold alapállásból indul el!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!