Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Meteorológia! Min múlik, hogy...

Meteorológia! Min múlik, hogy mennyire hűl le a levegő éjjel?

Figyelt kérdés

Nézegettem az előrejelzést. A saját régiómban keddig nappal egyre inkább csökken a hőmérséklet, majd elkezd emelkedni. Viszont az éjjeli hőmérséklet akkor kezd el egyre csökkenni, amikor nappal már fokozatos felmelegedés van.


Ennek mi az oka?


[link] Itt gondolok a hétfő-péntek közötti időszakra például.


2015. jún. 14. 09:06
 1/7 anonim ***** válasza:

A meleg és hideg levegő keveredése ekkora méretekben eltart egy ideig.

Főleg ezért.

2015. jún. 14. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
És a sivatagban miért hűl le a levegő sokszor közel nulla fokra a kisugárzás miatt, amíg nálunk is van kisugárzás, mégsem hűl le, sőt, a leaszfaltozott utak még tovább magukban tartják a hőt. Tehát még csak arra sem hivatkozhatunk, hogy a sivatagban a sok homokszem gyorsan leadja a hőt, hiszen a szilárd kőzetszerű anyagok még tovább elraktározzák, mint mondjuk az erdei talaj.
2015. jún. 14. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

#2

A sivatag homokja egyáltalán nem raktározza a hőt mivel világos színű, ráadásul fényvisszaverő üvegből áll az egész.

2015. jún. 14. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Szerintem a nagy hőenergiát hordozó infravörös fények tartományában van a megoldás. Azokra a hullámhosszakra a levegőben lévő pára (felhő) áthatolhatatlan, róluk visszaverődik. Ezért nem hűl a levegő felhős éjszakán, és ezért hűl drasztikusan a száraz sivatagban.
2015. jún. 14. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Ja, hogy érthető legyen: a nappal felmelegedett tárgyak (homok, talaj, építmények) infravörös sugárzással adják le hőenergiájukat éjjel.
2015. jún. 14. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Elég sok mindentől.

Egyfelől az adott térség anyagának (fű, fa, virág, házak és utak, stb.) hőleadási tényezőjétől, másfelől a felvevő közeg hőfelvevő képességétől. Utóbbi a levegő, amely azonban mozog is, mert a szomszédos közegek mások, tehát ugyanez más arányokban zajlik le a különböző helyeken, és a keletkező különbségekre is érvényes a hőátadás (szél formájában).

Mivel az anyag fajtájától függ az is, hogy miképpen adja le a benne tárolt hőmennyiséget, ezért amelyiknél a direkt kisugárzás jelentős, és ebből az anyagból nagy felületen van, akkor ez a mód lesz a meghatározóbb.

Az aszfalt hőleadási tényezője sokkal kisebb, mint a homoké. Ráadásul a szabad térben a légáramlás is nagyobb.

2015. jún. 14. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Tehát, gyakorlatilag a tereptárgyak lassabban követik le a környezet/légkör hőváltozását és ez okozza az "elcsúszást" a nappali és éjjeli hőgörbék között?
2015. jún. 14. 13:03

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!