Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van itt valami logikai hiba?

Van itt valami logikai hiba?

Figyelt kérdés
Régóta foglalkoztat egy kérdés. 13.8 milliárd éve történt az ősrobbanás, kb. 13 millárd évet látunk "vissza az időben", azaz az ősrobbanás "irányában" láttunk vissza. Ha jól emlékszem a Hubble-t fordították hosszú időre az ég egy olyan pontjára, ahol ritkábbak voltak az objektumok, s itt fedezték fel ezeket a kezdeti galaxisokat. Kérdésem az lenne, hogy más irányokban meddig "látunk el"? Például ha az előbbihez képest 180 fokban megfordítják a Hubble-t? Ezesetben az időben "előre" látnánk, azaz mégsem, mert ezeknek a galaxisoknak is a "múltját" látjuk, de hozzánk képest mégis időben előre. Tehát ezekhez a galaxisokhoz viszonyítva az ősrobbanás jóval 13,8 milliárd évvel ezelőtt történt. Azaz valójában ez a 13,8 milliárd év mondhatnám csak a mi galaxisunkból, naprendszerünből ennyi.

2015. júl. 29. 13:50
1 2 3 4
 21/32 A kérdező kommentje:
És igen, a cikk szerint 2005-ben J. Richard Gott az általam felvetetthez hasonló fejtegetésből hozta ki a 45,7-et. Ráadásul most látom, hogy ez rádiusz.
2015. júl. 29. 19:07
 22/32 A kérdező kommentje:
Az "különösen tetszik" hogy a Milky Way-t a képen beteszik az Univerzum centrumába, még a végén visszatérünk a geocentrikus világnézethez... :-)
2015. júl. 29. 19:12
 23/32 anonim ***** válasza:
Az ősrobbanásnak nincs középpontja, a tér minden irányba ugyanolyan gyorsan tágult, és tágul lassacskán. Az hogy te egy 10-20 vagy 30 milliárd fényév távoli csillagot nézel rajtad áll, semmi máson. A helyzet az hogy van egy 13.8 milliárd fényév átmérőjű gömb, ekkora távolságból jutott el hozzánk fény és ennyi éve született meg a fény maga, de úgy tűnik hogy a világunk jóval nagyobb annál amit mi látunk, nem tudni mekkora, de valószínű hogy sokszorosa, sokszor sokszorosa. A fényt is rosszul képzeled el. A helyes elképzelés az a következő. Vegyük a napot. 8 fénypercre van tőlünk, ez annyit jelent, hogy kibocsájtja a fényt, magyarán a képet amit te látsz a napról. Ez a fény 8 perc alatt ér el hozzánk. Vannak dolgok amiket azért látsz mert visszaverődik róluk a fény, ez nem sokban más mint a nap példája. Ott a hold, az 1 másodperccel ezelőtti képét látod. Jött a napból a fény, és visszacsapódik minden irányba amerre szabadon el tud haladni. A fény amit te látsz, az a holdat 1 másodperccel ezelőtt érintette. Ugyanígy van a távoli bolygókkal MINDEN IRÁNYBA. Amit te látsz az X hónappal, évvel, évezreddel, évmilliárddal ezelőtt csapódott vissza az adott bolygó felszínéről, vagy épp sugárzott ki egy csillagból. Semmi paradoxon meg másik irányba időben előre látás nincs itt. A fény pattog ide oda, minden irányba ugyanúgy megy és jön.
2015. júl. 29. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 Mojjo ***** válasza:
A kb 90 milliárd fényéves átmérő a #9-ben leírt okok miatt annyi, amennyi. Az előttem hozzászóló egyébként jól írja :) Pontosan ezért látunk mindenfelé a múltba.
2015. júl. 29. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:
#23 vagyok, bocsi, az átmérőt kevertem a sugárral, alapvető hiba.
2015. júl. 29. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 A kérdező kommentje:

Megpróbálok mégegyszer nekifutni. (Valaki mondta, hogy nem egészen érti, hogy mit is próbálok magyarázni.)

Az Univerzum átmérője kb. 90 milliárd fényév, mondjuk úgy, a sugara 45 milliárd. Mi mikorohullámú megfigyelésekkel kb. 13,7 milliárd fényévre "láttunk el", kb 300 ezer fényévre sikerült "megközelíteni" az ősrobbanást.

-Természetes, hogy a fény terjedési sebessége miatt mi minden objektumnak csak a multját látjuk (Napnak, Holdnak, galaxisoknak, stb.).

Feltételezem azonban, hogy nem mi vagyunk az ősrobbanástól a legtávolabb, azaz aki tőlünk távolabb van, annak az a pont, ami tőlünk 13,7 milliárd fényévre van, tőle akár 25 milliárd fényévre is lehet. Ezt a távoli objektumot mi 11,3 milliárd fényévre "látjuk", azaz ennek az objektumnak a 11,3 milliárd éves múltját.

2015. júl. 30. 22:58
 27/32 anonim ***** válasza:
Ehm. Lel. Nem. Nem, semmi 45 milliárd fényév sugár nincs, az univerzumnak nem ismerjük a méretét, mivel ezen a 13.8 milliárd fényév sugarú gömbön kívülről soha a büdös életben nem érkezett semmilyen formában információ. A fényév nem időt jelöl hanem távolságot. Mi az hogy 300 fényévvel az ősrobbanás utánig látunk vissza? Nem. Az ősrobbanás utáni pillanatokig tudunk visszakalkulálni. A 13.8 milliárd fényévre lévő égitesteket már nem tudjuk vizsgálni mert jelenleg nincs olyan technológiánk ami értelmezhető képet tudna készíteni ilyen távolságról.
2015. júl. 30. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 Mojjo ***** válasza:

"Az Univerzum átmérője kb. 90 milliárd fényév, mondjuk úgy, a sugara 45 milliárd. Mi mikorohullámú megfigyelésekkel kb. 13,7 milliárd fényévre "láttunk el"


Nem :) A _belátható_ univerzum sugara kb 45 milliárd fényév. Mi egy 13,7 milliárd fényév sugarú körben látunk csak, ez természetes. De azok az objektumok, amiket mi 13,7 milliárd fényévnyire látnánk, valójában már 45 milliárd fényévnyire vannak tőlünk, mert azóta a tér tágult. Tehát más a távoli objektumok látszó távolsága és valós távolsága tőlünk. A _teljes_ univerzum nem tudjuk mekkora. Az biztos, hogy nem 45 milliárd fényév sugarú, hanem nagyobb. Teljes biztonsággal még azt sem zárhatjuk ki, hogy végtelen nagy.


"Feltételezem azonban, hogy nem mi vagyunk az ősrobbanástól a legtávolabb"

Rosszul feltételezed. Azért gondolhatod így, mert egy hagyományos, földi robbanás képét látod magad előtt, aminek van egy meghatározott centrumja, és attól távolodnak a repeszek. Az ősrobbanás nem ilyen volt, nem lehet ezzel az analógiával élni.


"aki tőlünk távolabb van, annak az a pont, ami tőlünk 13,7 milliárd fényévre van, tőle akár 25 milliárd fényévre is lehet"

Ha ő a másik irányban lakik, akkor igen, lehetséges ilyen pontokat kijelölni a világegyetemben. De a tőlünk 13,7 milliárd fényévre lakó megfigyelő nem látja a tőle 25 milliárd fényévre lévő pontot, ugyanis ő is csak egy 13,7 milliárd fényév sugaró gömböt lát be.


"Ezt a távoli objektumot mi 11,3 milliárd fényévre "látjuk", azaz ennek az objektumnak a 11,3 milliárd éves múltját."


Ezt nem értem, honnan jött ez a 11,3? Egyébként igen, amit mi 11,3 milliárd fényév látszólagos távolságban látunk, annak a 11,3 milliárd éves múltját látjuk épp.

2015. júl. 30. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:

Arra gondolsz, hogy tőlünk távolabb úgymond már előrébb járnak a fejlődésben, és csak nekünk tűnik 13,8 mrd évesnek az ősrobbanás?

De nem volt közepe az ősrobbanás, az egy egész univerzumban lezajlódó esemény volt. Éppen ezért ugyanaz van tőlünk balra, tőlünk jobbra, mindkettő pontból nézve ugyanannyi ideje zajlott le az ősrobbanás. Nem volt kiemelt pontja az ősrobbanásnak, egy ~homogén tágulást képzelj el.

2015. júl. 30. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:

@#28

Az érzékelhető univerzumról volt szó, és habár 13,8 mrd éves jeleket tudunk csupán érzékelni, de a világ tágulását figyelembe véve azt feltételezik, hogy JELENLEG kb. ennyire (~46 mrd fényévre) lehetnek tőlünk ezek a galaxisok, égitestek.

2015. júl. 31. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!