Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért alszanak ki az utcai...

Miért alszanak ki az utcai lámpák ebben az esetben? Mi a fizikai oka?

Figyelt kérdés

Sokszor, amikor elmegyek egy utcai lámpa alatt, kialszik.

Guglival találtam pár magyarázatot, amit itt írtak, de nem igaz az én esetemre. A magyarázat általában az volt, hogy az ember szűri az emlékezetében és megjegyzi, hogy pont akkor alszik ki a lámpa, amikor odaér.


Nálam viszont az a helyzet, hogy nem az agyam szűri, hanem valóban attól kapcsol ki, mert közel megyek hozzá. Néha esti sétán elszórakoztunk a haverokkal, hogy egyet előre léptem kialudt, egyet hátra és egyből felgyulladt. Egy lámpa alatt ezt akárhányszor megcsináltam. Ha ők léptek közelebb, semmi sem történt.


Kétlem, hogy valami paranormális oka lenne a dolognak, tudományos magyarázat érdekelne. Lehetséges, hogy rossz néhány lámpa földelése és esetleg rajtam más féle cipő vagy ruházat lehetett, ami miatt nálam kialudt és náluk nem?

Esetleg az segít a dolog magyarázatában, hogy csak néhány lámpa esetén fordul elő ez a dolog? És néhány este előfordul, néhány este nem, ugyanazon az útszakaszon? Tehát esetleg időjárási dologgal kapcsolatos?


Előre is köszönöm a válaszokat! :)



2015. júl. 27. 00:54
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
73%
a lámpa valószínű a végét ti meg a kocsmát jártátok
2015. júl. 27. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

"A válaszíró 47%-ban hasznos válaszokat ad."

Gondolom nem véletlen az arányod, ugye? A válaszod most sem volt hasznos.

2015. júl. 27. 01:18
 3/15 anonim ***** válasza:
48%
mivel a kategóriában benne vagyok a top 5ben ezért nem gondolom :)
2015. júl. 27. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
6%

#3


Honnan veszed, hogy top 5 vagy? Írtál egy ilyen táblázatot?


Az intelligenciát ugyanis a parasztkodás jelentősen csökkenti. Nem nagyon hihető, hogy ha valaki ok nélkül sérteget másokat a válaszaiban, akkor az benne legyen egy tudományos topic 5 legjobb válaszadójában.


Hiába fényezed magad, attól még bunkó maradsz.

2015. júl. 27. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
67%

rossz a kategória barátom, itt nem foglalkoznak parajelenségekkel


a közvilágítást többnyire 50-100W-os halogén izzók látják el, a trafó pedig 230V-ra van kapcsolva, ha te ezt a rendszert magaddal földeled akkor azt bizony megérzed, és nem kérdez az ember ezzel kapcsolatban hülyeségeket


ezért gondoltam valószínűbbnek, hogy be vannak rúgva a fiatalok és ezért nagy felfedezés nekik egy csere érett izzó

2015. júl. 27. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Direkt ide írtam és nem a paranormális jelenségekhez, mert tudományos magyarázatot szeretnék a dologra, nem pedig valami ezo kamut. Sajnálom, hogy problémád van a szövegértelmezéssel, a válaszod továbbra sem hasznos.
2015. júl. 27. 02:07
 7/15 fersk ***** válasza:
65%
Ritka ma az olyan emberke, akinek (vagy a haverjainak) nincs videót felvevő eszköze. Csináljatok ezekről az esetekről felvételt, videómegosztás, aztán majd meglátjuk, mi az igazság. A kamut könnyebb kiszúrni, mint hinnéd.
2015. júl. 27. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
58%
Ja, végülis az ilyen tündérmesét akárkinek be tudják adni bizonyíték nélkül. :D
2015. júl. 27. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
91%

A fémhalogén izzókban az öregedés miatt csökken a betöltött anyag -általában higany- mennyisége, -lecsapódik az üvegbúra falára. Ha elfogy a "gőz" mennyisége, a fény kialszik, mindaddig míg a lehűlés miatt úja nem gyűlik össze annyi, amennyi az újragyújtáshoz kell.

Az csak a véletlen műve, hogy éppen valaki alatta elmegy, vagy mozog!

2015. júl. 27. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Koplárovics Béci ***** válasza:
47%

Kialszik az akkor is, ha nem mész el alatta. Kb 1-5 perces ciklusokban (a sárgás szinűek legalábbis).

A fizikájához tudni kell, hogy nem önmagában működik, hanem egy megfelelő méretű fojtó (ez korlátozza mágneses alapon az áramot és így a teljesítményt), egy gyújtó (ez biztosítja a lámpa beindulásához szükséges néhány kV-os impulzust) és egy fázisjavító kondenzátor működteti a lámpát. A lámpának van egy bizonyos ún. égésfeszültsége. Amikor a lámpa az élettartama végére ér (ez kb 8000 óra, pontos típustúl függően), akkor az égésfeszültség rövid idő alatt megemelkedik, majd amikor már túl magas lesz, akkor a lámpa kialszik. Az elindulástól ez egy kb 1-2 perces folyamat. Viszont a lámpa tulajdonsága miatt amikor meleg, akkor nem tud egyből visszindulni a néhány kV-os impulzustól (kb 20-30kV-tól vissza tudna indulni azonnal, de ahhoz sokkal komolyabb szerkezet kellene). Kb 1-5 perc (szintén konkrét típustól függően) lehűl annyira a lámpa, hogy az impulzus újra be tudja indítani.


Az, hogy éppen akkor alszik el a lámpa amikor aláérsz az az oka, hogy máskor nem veszed észre, mivel viszonylag sűrűn vannak a lámpák az utcán. Elalszik az sűrűbben is, csak nem tűnik fel. Kipróbálhatod: ha találsz egy ilyen "kialvós" lámpát, akkor menj odébb ahonnan még látod, és figyeld: pár perces ciklusokban ki fog aludni (esetleg csak néhány ciklusa van a lámpának a közvilágítás felkapcsolása után, mert vannak olyan gyújtók, amik néhány kialvás után nem próbálják újraindítani a lámpát, mivel ez az állapot más fizikai dolgok miatt a fojtónak és a gyújtónak sem tesz jót hosszú távon).

2015. júl. 27. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!