Hogy van ez, hogy a sok fényévnyire lévő objektumokről szép tiszta képek vannak, de a közeli Plútóról csak most lettek részletes képek?
A Plútó 1185 km átmérőjű, saját fénnyel nem rendelkező bolygó.
A csillagköd pedig egy jó pár fényév átmérőjű, jópár csillag által hevített (tehát infra fényt "világító") porköd.
A kettő még egy lapon sem igazán említhető egymással.
Pláne, hogy a Plútóról méretarányában sokkal részletesebb képeink vannak, mint a csillagködről. Csak éppen az sokkalta nagyobb, ezért nem tűnik fel a részletek hiánya. De egy-egy pixel több száz Plútónyi területet (vagy még többet inkább) ölel fel.
"Hogy van ez, hogy a sok fényévnyire lévő objektumokről szép tiszta képek vannak, de a közeli Plútóról csak most lettek részletes képek?"
Ezt már megválaszolták előttem. Kb. ez olyan, hogy te sem látod a kezeden részletesen a bőrfelületed hámsejtjeit, de ha lefényképezel egy tájképet, akkor ott viszonylag részletesen kiveheted az erdő alakját... Hogy van az, hogy az erdőt látod, de a sokkal közelebb lévő sejtet az ujjadon nem? Kb. ilyen a kérdésed... Egyébként a kozmosz méretarányait az emberi agy nem képes felfogni, ez látszik is a kérdésen :)
"hát akkor eléggé megkérdőjelezhető minden, amit eddig állítottak a világegyetem sokkal messzebbi részeiről, nem?"
Persze. A tudománynak az a lényege, hogy meg lehet kérdőjelezni. 100 év múlva, egészen más technikai feltételekkel és jobb eszközökkel a mai ismereteink gagyinak fognak tűnni az akkori ember számára.
Azért, mert azok jóval nagyobbak.
Ha kimész a hézatok elé, te is jobb képet tudsz készíteni mondjuk az 500m-re levő templomtoronyról, mint a szemközti ház ereszén mászó katicabogárról.
Ehhez még hozzájön az is hogy, a távoli (több 100/1000 fényév)objektumok a mi nézőpontunkból nézve relatíve statikus "mozdulatlan" pontok és könnyű "ráfókuszálni", míg a naprendszer "kis" távolságaira nézve a legapróbb mozgás (a két bolygó nap körüli keringése és az annak sebessége közti különbség a bolygók forgása stb., ÉS A PLÚTÓ IGEN IS BOLYGÓ!!! :D )miatt, matematikus a talpán aki kiszámolja a megfelelő időzítéseket a fotózáshoz. Kb. mint ha egy autót nézel 1km ről vagy 10 méterről, míg közelről kiszúrod ha félméterrel arrébb áll, de egy km-ről már nem.
+ a Teremtés oszlopait se egyszerűen lefotózták, hanem több ezer vagy tízezer képet készítettek hogy, kellő mennyiségű fotont tudjanak befogni az objektumról, majd ezeket összemontírozták és így készültek ezek a képek.
És még van egy Nap is itt a rendszerben, aminek a fénye "beszennyezi" a képeket ha a montírozásos módszerrel akarnál képet csinálni, mert elég sok objektum van itt a naprendszerben amiről visszaverődik a nap fénye (aszteroidák, holdak, kisbolygók, stb) és ráverődik az ernyőre, pontatlanná téve a képet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!