Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szép estét! Fekete lyuk?

I.B.T. kérdése:

Szép estét! Fekete lyuk?

Figyelt kérdés

A gravitációs erő most mitől is függ tulajdonképpen? A fekete lyuk-nak elvileg a hiper/szupernova tömegénél nem lehet nagyobb a tömege. Hiszen belőle alakul ki, nem? De ha így van akkor miért sokkal veszélyesebb? Ez a dolog nekem nem világos, valaki el tudná magyarázni?


A válaszokat köszönöm!



2014. szept. 9. 21:35
 1/7 anonim ***** válasza:
75%

Hogyhogy veszélyes?


Kevesebb ember hal meg fekete lyukak és szupernóvák miatt, mint cápatámadások miatt. Pedig a cápa igazán az egyik legártalmatlanabb jószág.

[link]

[link]


Másrészt amennyire én tudom, inkább a szupernóváknak lehet nagyobb káros hatásuk, mint a fekete lyukaknak, tehát szerintem azok a veszélyesebbek.

2014. szept. 9. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Akkor pontosítok: a fekete lyukak miért nagyobb a gravitációs erejük? Azért mert kisebb térfogatba jut több anyag?


A veszélyest úgy értettem, hogy jobban eltudja hajlítani a fényt mint egy óriás csillag.

2014. szept. 9. 21:56
 3/7 anonim ***** válasza:

Persze, mert kicsi, és így a fény közelebb tud menni hozzá.


A két test között ható gravitációs erő egyenesen arányos a két test tömegével, és fordítottan a távolságukkal. Persze itt a fény az egy érdekes dolog, nincs nyugalmi tömege, s a többi, de ha nem akarunk belemenni az általános relativitás elméletbe (amibe – legalábbis én – biztosan nem akarok), akkor nagy vonalakban ennyi.

2014. szept. 9. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 2xSü ***** válasza:
100%

Mitől fekete lyuk egy fekete lyuk? Attól, hogy a szökési sebesség nagyobb, mint a fénysebesség. A szökési sebesség meg függ az objektum tömegétől, a sugarától. Létezhet Föld tömegű fekete lyuk is, csak a Földdel – amin állunk, ülünk, fekszünk – az a gond, hogy a sugara jóval nagyobb, mint az a sugár, aminél a szökési sebesség fénysebesség lenne. A földfelszín megakadályozza, hogy közelebb kerüljünk.

Ha lefúrnánk, akkor meg a Föld tömegének egyre nagyobb része kerülne fölénk, így lefele fúrva nem nő, hanem csökken a gravitáció. Az objektum köré írható gömbön belül már nem helyettesíthető az objektum egy pontszerű tömeggel.


A fekete lyuk viszont olyan sűrű, hogy a tömege belefér egy akkora gömbbe, hogy ez a gömb kisebb, mint az, aminél a szökési sebesség már meghaladná a fénysebességet.


Persze egy Föld tömegű fekete lyuk nem lenne túl stabil. Viszont ha már fekete lyukká vált valami, akkor képes hízni, hízni, ahogy nyeli el a port, az űrön átszáguldó kavicsokat, kisbolygókat, bolygókat, csillagokat, vagy akár másik fekete lyukakat. A közepes méretű fekete lyukak pont ilyen kisebb fekete lyukak összeolvadásából keletkeznek. A galaxis középpontjában található szupermasszív fekete lyukak több millió naptömegűek. Az azért már szed össze ezt-azt a környezetéből.

2014. szept. 9. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 defi@nt válasza:
Nemcsak a tömeg, a sűrűség is számít. Ha teszemazt összenyomnák a földet pár centisre, lehetne fekete lyuk az is. Ugyanakkor az átlagos fekete lyukakat pár tízkilométeresekre teszik. A földnél jóval kisebb tömegű anyagokból is lehetne ilyen módon fekete lyuk, de van egy elméleti határ, aminél kisebbek nem lennének már stabilak és hamarosan szétesnének. Akárcsak a csilagoknál. Van egy minimum atomszám, aminél sokkal kisebb, vagy nagyobb nem lehet, mert akkor vagy szétesik, vagy nem elég tömegű és sűrűségű ahhoz, hogy a magreakciók beinduljanak és akkor valami kisebb objektum lesz a végeredmény, pl. barna törpe.
2014. szept. 10. 04:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Egy fekete lyuknak nem erősebb a gravitációs tere, mint egy csillagnak, feltéve ha az eredeti csillagtól elegendően nagy távolságokban vizsgálódunk. Vagyis ha a Föld alattunk hirtelen fekete lyukká változna, de mi itt maradnánk a középpontjától kb. 6378 km-re, akkor semmit nem vennénk észre gravitációs szempontból. Hiszen a gravitációs tér gömbszimmetriája és a tömeg nagysága, mint a tér forrása megmarad.


Azonban mivel a fekete lyuk pontszerű, ezért sokkal közelebb tudsz hozzá menni, akár olyan közel is, hogy az árapályerők szét tudják szakítani a testedet. Ez egy nem kompakt égitest esetén (szokásos csillagok, bolygók, ködök) elképzelhetetlen. Ahogy az is, hogy felszínükön a szökési sebesség elérje a fénysebességet. Emiatt alakult ki az hamis képzettársítás a laikusok fejében, hogy a fekete lyuk gravitációja nagyobb, mint egy hagyományos égitesté.


Összegezve: nem nagyobb, de mivel kompakt objektumról van szó, elegendően közel lehet menni hozzá, hogy a gravitációs tér gradiense (árapály erők) is elegendően nagy legyen még hétköznapi távolságokon is, illetve hogy abban a távolságban a szökési sebesség elérje a fénysebességet.

2014. szept. 10. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2014. szept. 10. 13:17

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!