A feketelyukaknál van ez a dolog, hogy olyan erős a gravitálciója, hogy a fényt is magába húzza. Ezt nem teljesen értem. A bökkenő ott van, hogy a fény ugye nem anyag?
A tömeg okozza a vonzást, pontosan azért, mert meghajlítja a teret. Így, nézd:
Csak szörnyen gyenge ez a hatás, gondolj bele, egy apró pár grammos mágnessel felemelve egy gemkapcsot, legyőzöd az 5,97*10^24 kg tömegű Föld gravitációját. Ezért ha egy földi objektum mellett nézel el, nem látod a fény torzulását.. de ha egy feketelyuk mellett nézünk el, akkor már látni a mögötte lévő galaxisok fényének torzulását!
Így:
"meghajlítja a teret"
Hát persze meghajlik a semmi ,meghajlik a matematikai absztrakció .
Meg mi az hogy a fekete lyuk nem hathat a fényre mert nem anyag .. Láttál már lézer vágót az meg hathat a vasra . Akkor hogy is van ez ,létezik a világon olyan kölcsönhatás ami csak egyirányú?
Kis logika ha te hatsz a fényre akkor a fény is rád , a te gravitációd eltéríti a fénysugarat ,akkor a fekete lyuk gravitációja miért lenne kivétel ?
"A fényre elvileg nem kéne hatással lennie a gravitációnak. ez a földön sincs így. "
De a földön is pont így van ,szépen is nézne ki az univerzum ha a föld légterén belül más fizika lenne mint x fényévre odébb.
Kicsit lehetnél szkeptikusabb is a teret leíró válaszod tökéletesen megfelelt ,ott nincs semmi csak a bolygók által kisugárzott gravitáció 1c vel ahogy írtad ,az hogy valaki matematikai ábrázolás elvén térhálóba teszi ezt és rámondja hogy a gravitáció az meggörbült tér vagy a meggörbült tér a gravitáció és egyéb nagyon értelmes csűrés csavarás még nem azt jelenti hogy te rosszul láttad volna a helyzetet .
Egyenesek , síkok, terek a valóságban különben sem léteznek ,ez csak matematika Euklideszi.
Most meggörbíti a teret, vagy kisugározza a gravitációs hullámokat és ezáltal vonz más objektumokat?
Erről a kérdésről az jut eszembe, hogy a fény hullám vagy részecske? Mikor melyik, a vizsgálat összeállításától függően. Szerintem a gravitációnál is ez lehet a helyzet: ha olyan körülmények között vizsgáljuk, akkor vonzóerőt fejt ki más objektumokra, ha meg olyan kísérletben vizsgáljuk, akkor térgörbítő hatásként értelmezhetjük a jelenséget.
A tömegvonzás tömeggel rendelkező dolgokra fejti ki hatását. Azonban a fénynek nincs (nyugalmi) tömege, tehát nem is fejt ki rá vonzó hatást a tömeg. Azonban mégis elhajlik a fény útja a gravitációs térben, ilyenkor térgörbítő hatásként tudjuk értelmezni a gravitációt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!