Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges, hogy a fekete...

Lehetséges, hogy a fekete lyuk valójában mégis egy szilárd felszínű égitest lehet?

Figyelt kérdés
Alapozom ezt arra, hogy mivel semmit nem látunk belőle, valamint minden anyagot elnyel, a rengeteg anyag lehet hogy mégiscsak összeáll egy "tömbbe". Valamint attól hogy esetleg szilárd, lehet akkor gravitációs ereje, hogy a felszínéről semmi sem tud kijutni. Mintha egy extrém brutális mágnes lenne, ami ha egyszer magához vonz valamit, akkor az soha többet nem menekül.
2015. júl. 8. 20:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
76%
Az anyagot akkora erőhatás éri mielőtt beépül a feketelyukba, hogy az atommagok is összeroppannak, nem valószínű, hogy szilárd lenne. Nincsenek elektronok, protonok, nincsenek töltések, így nincs taszítás elemi szinte, vagyis nincs szilárd forma.
2015. júl. 8. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
mi arra a bizonyíték, hogy az atom szétroppan? illetve ha nincs se proton, se elektron, stb, akkor mi van?
2015. júl. 8. 21:10
 3/12 Gabooorka ***** válasza:
30%
Azt mondják a fekete lyukról, hogy olyan szinten torzítja a teret, hogy azt atszakítja, azért nem látni belőle semmit, mert igazából az egy semmi ami átvezet a tér nélküli helyre, emiatt jön létre egy nagy gravitációs mező is. Az emiatt keletkezett árapály mező pedig olyan erős, hogy minden anyagot atomjaira szed szét. És amint az atom átkerül a tér nélküli időbe azonnal elvész.
2015. júl. 8. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
75%

>>"illetve ha nincs se proton, se elektron, stb, akkor mi van?"


Ugye a csillagok "élnek", aztán "meghalnak". Többféle képpen is be tudják fejezni, egyik lehetőség a jól ismert neutroncsillag. Itt akkor lesz a nyomás, hogy tekinthetjük úgy a folyamatot, mintha az elektronok beleesnének a magokba, ott aztán egyesülve a protonokkal neutronná válnának. Így gyakorlatilag a csillag neutronokból áll. Ha még tovább megyünk, de nem érünk el a fekete lyukig, akkor találunk egy olyan köztes szintet, ahol a nukleonok gyakorlatilag átfednek egymással, ekkor már értelmetlen különálló kvarkhalmazokról beszélni, ekkor a csillag anyaga kvarkplazmából áll, ez a kvarkcsillag. Elméletileg létezik, de csillagászatilag megfigyelni még nem sikerült, ez nem azt jelenti, hogy nem létezik. Ugye a nukleonok, elektronok nem elemi részecskék. Ezek mind felépíthetőek a kvarkokból, ők az elemi részecskék mai tudásunk alapján. Egész kvantumtérelméletek léteznek ennek leírására (pl.: QCD). Extrém gravitációs esetekben az anyag képes ilyen szintű alkotóelemeire szétesni. Tehát egy szóval válaszolva: Kvarkok.

2015. júl. 8. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
57%

Minden tömeggel rendelkező test vonza a többit. (Einstein általános relativitáselmélete óta tudjuk, hogy ezt tértorzítással éri el, így tulajdonképpen a fotont is "vonza".) Egy tömeggel rendelkező test mellett elhaladva a fény egyes pályaja görbül, de a kis tömegű testek mellett, mint a Föld, ez elhanagolható. Van azonban, ahol a pályaförbület már nem hanyagolható el, sőt vannak olyan nagy tömegű testek is, ahol a feny nem csak elhajlik, hanem el sem képes hagyni a gravitációs terét. Ha pedig már a fény sem tudja elkhagyni, akkor semmi. Van az ilyen testek körül egy határ, amit átlépve, már nem lehet visszajönni. Ezen feluleten belül lévő dolgokról mi semmit nem tudunk.

Mivel a fekete lyukak összeomló csillagokból jön létre (amikor a csillag merete kisebb lesz, mint az a bizonyos határsugár) valószínű, hogy belül egy nagy tömegű neutroncsillagot találnánk (vagy ahogy előttem írták, kvarkcsillagot), de hogy ezzel mi történik saját maga gravitációjának hatására, az nagy talány.

Ajánlom figyelmedbe a wikipédia ide vonatkozó szócikkeit. Elég jól leírja

2015. júl. 8. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Wadmalac ***** válasza:
83%

Az a baj, hogy megpróbálsz hétköznapi, kézzel fogható dolgokban gondolkodni.

Már a neutroncsillagokban sincs hétköznapi értelemben anyag, ott is akkora már a gravitáció, hogy az atommmagba belepréselődnek az elektronok és a protonokkal neutronná alakulnak.

És a neutroncsillag nem fekete lyuk, arról tudjuk, hogy mi van benne.

Nem jó reakció az, amikor ha valamit nem tudsz elképzelni, akkor az biztos hülyeség. És sajnos ez tömeges, általános jelenség. Ez eredményezi a kreacionisták, a konteósok legtöbb agyament teóriáját.

NE állj be közéjük.

Tanulni nem tilos és nem is káros az egészségre.

2015. júl. 9. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Ha még tovább megyünk, de nem érünk el a fekete lyukig, akkor találunk egy olyan köztes szintet, ahol a nukleonok gyakorlatilag átfednek egymással, ekkor már értelmetlen különálló kvarkhalmazokról beszélni, ekkor a csillag anyaga kvarkplazmából áll, ez a kvarkcsillag. Elméletileg létezik, de csillagászatilag megfigyelni még nem sikerült, ez nem azt jelenti, hogy nem létezik."

Egyáltalán nem kizárt, hogy ez az átmeneti állapot a neutroncsillag és a fekete lyuk közt olyan rövid ideig létezik, hogy gyakorlatilag lehetetlen olyan csillagot találni, ami éppen most láthatóan van ebben az állapotban.

A nukleonok kvarkmasszává omlása ismét több nagyságrendes sűrűségnövekedéssel jár, lehet, hogy már ezen átalakulás közben megtörténik az eseményhorizont kialakulása.

2015. júl. 9. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

A legújabb elképzelések szerint a fekete lyuk 3 db. összekapcsolódott húrból áll, amelyek így, együtt, Planck-méret nagyságú gömböt alkotnak.

Erre tapad rá az összes többi húr, amelyik valaha s beleesett.

2015. júl. 9. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

"mi arra a bizonyíték, hogy az atom szétroppan?"

Egyelőre matematikai bizonyíték van, az ismert magerőkből számítható, hogy ellen tud-e állni adott gravitációs nyomásnak. Így határozták meg a neutroncsillagok és a fekete lyukak tömeghatárait is. A fekete lyukról annyit tudunk, hogy ott valószínűleg már a kvantumnyomás sem tart ellen a gravitációnak, tehát az a törvény, miszerint két részecske nem lehet azonos helyen és azonos állapotban. Hogy milyen a fekete lyuk valódi szerkezete, azt nem tudjuk, mert a matematikai modellek is szingularitáshoz vezetnek.


Az meg, hogy "halmazállapot", bizonyos energiaszint felett már nem használt kifejezés. A plazmára még rámondjuk, hogy "plazma állapotú", de ott is atommagok, elektronok vannak. A fekete lyukban ilyenek biztos nincsenek.

2015. júl. 9. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Úgy tudom, a fekete lyukban van egy olyan jelenség, hogy a sugár irányú térdimenzió "átgörbül" idődimenzióvá. Tehát ahogy befelé haladunk, a "befelé" egyszer csak nem "befelé" lesz, hanem a "jövő". Innentől kezdve nem kérdés, hogy mi történik. A bekerült anyagnak egyszerűen nincs más választása, mint tovább haladni a középpont felé, mivel az számára a jövő. Hogy ez a jövővé görbülés megfordul-e valahol, és az idődimenzió visszafordul e térdimenzióvá, arról nem tudok. Esetleg megtörténhet ez is, és akkor létezhet a fekete lyuknak egy kicsi, tömör belső magja. Ami biztosan nem szilár, inkább folyadék, mint a neutroncsillag, vagy talán inkább egy időbe befagyott, mozdulatlan gömb. De ha ez a görbülés, áthajlás nem fordul vissza, akkor minden egyetlen pontba zuhan.
2016. márc. 12. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!