A fekete lyuk definiálható úgyis, mint egy égitest, amin a szökési sebesség több mint a fénysebesség?
Sőt! Másképp nem is nagyon. Mivel az.
Bár kérdés, hogy mit nevezel égitestnek.
Mivel a fekete lyuk maga alig pár méteres átmérőjű. Vagy még kisebb.
L
Tetszik a kérdésed. Mondjuk inkább azt, hogy az általunk feltételezett fekete lyuk ilyen lehet.
Ugyanis egyre gyakrabban lehet olvasni, főleg csillagászati észlelések során ( pl exo-bolygók), hogy "ennek nem is szabadna ílyenformán léteznie".
Einstein elmélete szerint semmi sem érheti el a fénysebességet (a fényt kivéve).
A fekete lyuk a mai tudásunk szerint eltéríti a fényt ami elég közel halad el mellette.
Belőle semmilyen sugárzás nem érkezik, tehát feltételezhetjük, hogy a fény nem képes elhagyni egy fekete lyukat, ha már belezuhant.
Ám van egy olyan magyarázata is a relativitáselméletnek, hogy a fénysebesség nem az abszolút legnagyobb sebesség, csupán egy határfelület amit nem lehet átlépni.
Ha ezt továbbgondoljuk, akkor lehet a fénynél gyorsabb valami is, ami viszont nem tud lelassulni a fénysebesség alá.
Ha ez így van, akkor két eset lehetséges:
- Vagy végtelen nagy a szökési sebesség a fekete lyukban, akkor viszont végtelen nagy tömegűnek kellene lennie
- Vagy van olyan valami, ami vígan megközelítheti akár érintheti is a fekete lyukat alkotó égitestet, mégsem fog ott ragadni.
Sajnos eddig semmit nem érzékeltünk, ami "kijött" volna onnan, de ez persze nem jelenti azt, h nincs is ilyen.
És különben is, a rossz hírek bizonyítottan gyorsabban terjednek mint a fény.... ;-)))
"A fekete lyuk olyan égitest, amelynek a felszínén a szökési sebesség eléri vagy meghaladja a fénysebesség értékét."
Forrás: [link]
A Hawking sugárzást egyrészt nem Hawking fedezte fel, ő csak az elméletet adta meg, hogy kéne neki. A felfedezés azt jelenti, amikor rámutatsz a fekelyukra, hogy nédda, ez sugároz. Másrészt ezt nem nevezném a belépő anyag kilépésének, mivel tök más jelenségről van szó.
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
Én laikusként arra gondolnék, hogy a fekete lyuk valóban egy égitest, ahol furcsa dolgok történnek. Mivel azt elég jól bebizonyították a relativitás elmélet kapcsán, hogy szükség képen tartalmaznak szingularitást, ezt kétségbe nem vonom, de talán a határozatlansági elv megengedi, hogy ne legyen szingularitás. (Ezt csak sejtem) Érdemes s Hawking sugárzásról is beszélni:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
Amiről az egyik comment szól, az a fekete lyuk eseményhorizontja előtt torlódó anyag által keltet jet, amit számos esetben megfigyeltek már. Van olyan közülük, ami látszólag gyorsabban mozog, mint a fénysebesség. Ezt egyfelől a tér extrém fokú görbületével, másrészt a hozzánk eljutó fény torzulásával magyarázzák.
Saját sejtésem (laikus vagyok) hogy szingularitások nem léteznek, révén végtelen mennyiségek kellenek az "értelmezésükhöz", másrészt úgy gondolom végtelen mennyiségei ellenére a fekete lyukak tömege széles spektrumon mozog. Ha megengedjük a szingularitást, talán a tömegnek is végtelenné kellene válnia, bár gondolom ezzel nagy marhaságot mondtam. MInden esetre a képzetes idő, és a lehetőségek szerinti összegzés modell alkalmazásával kikerülhetőek a szingularitások. Szerintem ebbe az irányba mutat a jövő!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!