Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fekete lyuk tényleg életképe...

A fekete lyuk tényleg életképes égitest és létezhet?

Figyelt kérdés
Bár a tudomány azt mondja, igen. De az is furcsa, hogy ilyen sűrű anyag, aminek a felszínén és a közelében semmi sem marad meg, még a fény sem, egyáltalán nem "eszi meg" a saját felszínét és így önmagát is.
2014. jún. 13. 22:32
 1/9 sadam87 ***** válasza:
100%

"egyáltalán nem "eszi meg" a saját felszínét és így önmagát is."

Nem igen eheti meg a felszínét, mivel nincs neki. Pontosabban meghatározható egy elméleti felület, ez az eseményhorizont, az a határ, ahonnan a fény (és így semmi más) se térhet vissza. De ez nem egy tényleges fizikai felszín.

Valójában (a jelenlegi tudásunk szerint) a fekete lyuk belsejében az összes anyag egyetlen pontba sűrűsödik, ezt hívják szingularitásnak.

2014. jún. 13. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%
Létezhet, csak nem a mi világunkban, hanem majd a mi végtelen távoli jövőnkben, és nem életképes, mert nem él.
2014. jún. 14. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Hogy él-e vagy sem, erre nehéz (sőt, nem is igazán lehet) egzakt választ adni, mert még igazából abban sincs teljes egyetértés, hogy mik az élet kritériumai, vagyis mely kritériumok alapján tekintünk valamit élőnek, és melyek alapján nem. Egy tornádó is tekinthető élőnek és nem élőnek is, mert megszületik-meghal, közben van anyagcseréje is, sőt, olykor még szaporodásra is képes (osztódik). A fekete lyukakról pedig még túl keveset tudunk ahhoz, hogy egyértelműen kijelenthessük róluk, hogy nem élőek.
2014. jún. 15. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:

Fekete lyukak leteznek. Ez megfigyelesekkel tobb soron bizonyitott. Az, hogy a meretuk egy pont, eleg relativ, mit nevezunk pontnak? A fizikaban, egy vegtelenul kicsi, terbeli kiterjedessel nem rendelkezo objektumot. A szingularitasnak viszont van terbeli kiterjedese. Egy nap tomegu testet pl 2,9 km sugaru gombe osszenyomva kapnank meg a fekete lyuk kialakulasahoz kello suruseget. Azert nem "eszi" meg magat mert a sajat anyaga a leheto leg surubb 10^16kg/ccm. A galaxisunk kozeppontjaban is egy un. Massziv fekete juk van


ui.: bocsanat az ekezetek hianya miatt

2014. jún. 15. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 sadam87 ***** válasza:

#2

létezik

#3

Bár (ahogy írod) a tornádó valóban megfelelhet számos életkritériumnak, ennek ellenére nem hiszem, hogy bárki élőnek tekintené. Ez inkább az élet definíciójának pontatlanságát jelzi. A Gánti Tibor kemoton elmélete ilyen szempontból egyérteműbb, és aligha alkalmazható tornádóra :) (és valószínűleg a fekete lyuk se felel meg neki).

[link]

#4

Szerintem meg elég egyértelmű, mit nevezünk pontnak: semelyik térbeli dimenzióban nincs térbeli kiterjedése. (Annyit hozzátennék, hogy utánanéztem, és csak az álló fekete lyukak esetén egy pont a szingularitás, a forgó mozgást végző fekete lyukaknál, egy gyűrű, de ebben az esetben sincs kiterjedése.) A fekete lyuk összes anyaga (kivéve ami éppen még befele zuhan, de erről nem igazán lehet információt szerezni) a szingularitásban helyezkedik el. Azaz a szingularitásban az anyag sűrűsége végtelen!

Azt hozzá tenném, hogy a fenti leírás az általános relativitás elméletből következik, azt nem tudom, mennyiben módosítja ezt a kvantummechanika (illetve nem tudom, milyen elméletek vonatkoznak erre, de egyébként se sikerült még teljesen összebékíteni a kettőt).

[link]

[link]

A legsűrűbb ismert anyag a neutroncsillagokban van: ezek (nevüknek megfelelően) tisztán neutronokból állnak. Sűrűségük több, mint 10^17 kg/m^3. De a fekete lyukak létrejöttekor akkora a gravitáció, hogy még a neutronszerkezet is összeomlik, és magába roskad. Amennyire tudjuk, ennél nagyobb sűrűségű stabil állapot már nincs, tehát az egész egyetlen pontba omlik össze, mivel nem tud ellenállni a gravitációnak.

[link]

2014. jún. 15. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

#5: Egészen pontosan elképzelhető, hogy megmarad a tömör neutronszerkezet, de egy bizonyos határ után a gravitációs hatás végett az eseményhorizont sugara nagyobb lesz, mint a neutroncsillag valós felszínének a középponttól mért távolsága, vagyis a "tényleges felszín" "alatta marad" az "eseményhorizont felszínének". (Jó analógia erre a chandrasekhar-határ a csillagoknál, amely azt a korlátot adja meg, hogy egy csillag fehér törpeként, vagy szupernóvaként fejezi-e be életét. Itt is megadható egy határ, ami alatt neutroncsillag, és ami felett fekete lyuk lesz a szupernóvából. Ez attól függ, hogy az adott anyagmennyiség teljes mértékben neutronokká való avanzsálását követően az eseményhorizont a tényleges felszín alatt vagy felett húzódik-e.)


Mivel az eseményhorizont az a felület, amin túlról semmiféle információt nem tudunk kinyerni, így végeredményben a számítások, modellek szempontjából mindegy is, hogy megmarad-e a neutroncsillag-szerkezet, vagy ténylegesen egy szingularitásba omlik össze az anyag. Így aztán, mivel könnyebb számolni a pontszerű kiterjedéssel, így inkább azt választják a modellekben. Egyelőre még nem volt szükség olyan modell megalkotására, amely ettől eltérő szerkezet feltételezését kívánta volna meg, így jelenleg - amolyan közös megegyezés alapján - pontszerűnek tekintik a fekete lyukat alkotó anyag kiterjedését, és csak az eseményhorizont méretével jellemzik azt.


A kemotonról van magyar bejegyzés is, majd elolvasom, mit írnak róla, köszi! :)

2014. jún. 15. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, bár a második válaszoló csak kötözködni akart. Nem szó szerint kell érteni, hogy "életképes", úgy kell érteni, hogy "tényleg létezhet".

Tényleg léteznek, de nem egy pontba sűrűsödnek össze, hanem kiterjedésük sokszorosa a Napénak.

Csak hogy hogyan létezhetnek, ha mindent megesznek, azt nem értem, akkor saját magukat is meg kéne enniük. Próbálom a válaszokat emészteni, de ez túl magas nekem. Hiába, Einstein kicsit más volt. :D

2014. jún. 15. 15:29
 8/9 anonim ***** válasza:
A fekete lyukakat úgy képzeld el, mint egy nagyon kompakt égi objektumot. Mint egy ásott kutat, ami nem csak egy irányból feneketlen, hanem minden irányból. Amit beledobsz, azt elnyeli, de önmagát miért is nyelné el? Akkor megszűnne létezni, az anyag pedig nem tűnik el csak úgy. Az anyag ami belezuhan, az elfajul, annyira összetömörödik, hogy az elektronokat az atommag körül tartó elektromágneses erőn is felülkerekedik, gyakorlatilag összeroppantja az atomot, mint debil gyerek a pingponglabdát. Az összeroppantott atomból egy kupac neutron válik, amelyek olyan szorosan tapadnak egymáshoz, mint gránátalmában a magok. Ezzel pedig tovább növeli a fekete lyuk tömegét, és eseményhorizontjának méretét (a fekete lyuk középpontjától való távolságát).
2014. jún. 15. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 sadam87 ***** válasza:

#6

"Jó analógia erre a chandrasekhar-határ a csillagoknál, amely azt a korlátot adja meg, hogy egy csillag fehér törpeként"

Nagyobb fekete lyukaknál elvileg elképzelhető lenne, de kisebb fekete lyukak sűrűsége túl nagy ahhoz, hogy neutronmasszából álljanak. A fekete lyuk éppen a neutronmassza összeroppanásával jön létre.

[link]

Az azonban elvileg lehetséges, hogy pl. kvark-gluon plazmából álló anyag legyen benne:

[link]

2014. jún. 15. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!