Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Föld középpontjából ugyanakk...

A Föld középpontjából ugyanakkora szögtávolságban látszik két csillag, mint a felszínéről?

Figyelt kérdés
Ugye két pont közötti szögtávolság függ a megfigyelő és megfigyelt objektumok geometria helyzetétől, de a kérdésben vázolt esetnél ez a ~6400 km elhanyagolható a csillagok távolságához képest, nem? Ezek szerint földi megfigyelési szempontból teljesen mindegy hogy hol vagyok, akár még a gömbön belül is, két csillag közötti szögtávolság mindig ugyanakkora?
2015. jún. 27. 12:19
 1/5 anonim ***** válasza:
Szerintem a mai fejlettséggel már meg tudják határozni nagyon pontosan. Ezért, ha minimálisan is, de észrevehető a Föld középpontjából és a felszínéről való mérési eredmény különbsége. De a logikám alapján változik percről percre is, mivel a Föld változtatja a helyzetét. Szóval nem tudom, hogy ezeket a tényleg apró eltéréseket figyelembe veszik-e. (ez csak a saját elképzelésem róla, nem tudom a pontos igazságot)
2015. jún. 27. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Olyan kicsi lenne az eltérés, hogy a gyakorlatban nincs jelentősége. Vannak csillagok, amiknek kimérhető a parallaxisa, de azok is úgy, hogy a földpálya két átellenes pontján mérik az irányszögüket, tehát 300 millió km eltéréssel.
2015. jún. 27. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem barátom, mert a Föld középpontjából nem látsz egy csillagot se. Főleg azért nem, mert

a) kicsit asszott lennél a nyomástól és a hőmérséklettől

b) lenne a fejed felett 6378 km kőzetburok, amin csak Superman és Chuck Norris látnak keresztül

Ha a kérdés arra irányult, hogy a csillag mérhető helyzetét befolyásolja-e ez a távolság, akkor a válasz: hogyne. Csak nem túl nagy mértékben.

Pl. a legközelebbi csillag, a Proxima Centauri esetén, mivel annak távolsága 4,5 fényév, azaz szerényen 44 000 milliárd kilométer, akkor a látható szögmagasságát a szerény 6000 kilométeres eltérés nyilván ennek arányában változtatja, azaz az eltérés mértéke mintegy 1/nyolcmilliárdod fok mértékben befolyásolja, ami egy átlagos szögmérő esetén mondjuk akkor lehetne mérhető, ha a beosztási skála mérete olyan egytized proton vastagság lenne.

Szóval: nem.

2015. jún. 27. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Szerintem elég nyilvánvaló volt, hogy nem a Föld magjába akarok lemenni csillagászkodni! Köszönöm a válaszokat!
2015. jún. 27. 17:28
 5/5 anonim ***** válasza:
Igen, annyira elhanyagolható, hogy lehetetlen mérni. Ahogy #2 írta, még a parallax-számításnál, ahol 300 millió km az eltérés, is csak egy ívmásodpercnél kevésbé tér el egy csillag helyzete. Kb. 500 fényévig van értelme mérni ezeket, ez kb. 150 parsec, vagyis egy fok félmilliomod része. Ekkora eltérést egy ~6400 km-es távolságból csak a Naprendszeren belüli tárgy tudna okozni, csillag nem. Tehát a Vénusz vagy a Mars helyzetében pl. lehet mérhető eltérés attól függően, hogy a Földről honnan nézed, a Hold esetében pedig nyilvánvalóan van is. Ha az egyik országban pont kitakar egy csillagot, a másikban még ott van közvetlenül a "korong éle" mellett.
2015. jún. 27. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!