Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Végteleníthető egy csillag...

Végteleníthető egy csillag élettartalma?

Figyelt kérdés

Tudjuk, hogy a csillagok úgy működnek, hogy a gravitációs hatására a hidrogén atomok héliummá egyesülnek, mely során energia szabadul fel. Ha felélik a hidrogént, a csillag élettartalma véget ér (pontosabban új életciklusba ér).

Az emberiség már rájött arra, hogy lehet egy atommagot széthasítani, ezen az elven működik az atombomba és az atomerőművek is.

Elméletileg lehetséges, hogy valamilyen technológiával, akár úgy hogy elképesztően sok atomfegyverrel "letámadunk" egy csillagot, szétválasszuk a hélium atomokat újra hidrogén atomokká, hogy a csillag továbbra is folytathassa a magfúziót?


2015. máj. 16. 15:12
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
El kell keserítselek, de pontatlanok az információid. A gravitációnak csak a plazma állapot létrehozásához van köze egy csillagban, igazából kis befolyással bír arra hogy beinduljon a fúzió. A maghasadás pedig aminek az elvén működik az atombomba teljesen másik vége a folyamatnak, olyan anyag ami képes hasadni, képtelen a fúzióra és fordítva fúzióval nem tudunk hasadóképes anyagot előállítani. Hélium atomból atombombák miatt soha nem lesz hidrogén.
2015. máj. 16. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
vason túl a magfúzió endoterm
2015. máj. 16. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem lehetséges.

A kötési energiának megfelelő energia kisugárzódik.

2015. máj. 16. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A másik meg az, hogy amikor a csillag "feléli" a hidrogénkészletét, az nem jelenti azt, hogy egy darab hidrogén atom sem lesz már a csillagban. Valójában nagyon is marad benne hidrogén, csak nem a magjában, hanem a külső burkaiban, olyan zónákban, ahol nincs magfúzió.


Úgyhogy hiába bombáznál egy csillagot atombombákkal, az csak a felszínét kapirgálná, a csillag magjában lezajlódó folyamatokra nem nagyon tudnál hatással lenni.


Egyébként, amikor a vörös óriás állapotban a csillag ledobja külső burkait vagy a nagyobb tömegűek felrobbannak, akkor a keletkező csillagköd nagyrészt hidrogénből áll, és ebből a hidrogénből keletkezik a csillagok újabb generációja. A mi Napunk is egy sokkal nagyobb tömegű szupernóva maradványából keletkezett. Szóval nagyon is marad a csillagokban hidrogén az élete végén is.

2015. máj. 16. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!