Létezhet elméletben olyan élőlény az univerzumban, amely gázokból áll?
"a van a Földön kívül máshol élet, akkor nagyon hasonlónak kell lennie a miénkhez" - egyáltalán nem biztos.
Tudom, hogy ez is csak sci-fi, de azért elgondolkodtató, hogy a novella szereplői meg a szilárd testű élőlényeket tartják képtelenségnek. Elvégre ami szilárd, az nem tud áramlani, ami nem áramlik, nem mozog, és ami nem mozog, nem él...
Nagyon jópofa a novella, tetszik. :)
De abban, mait írtam, nem rendített meg. :)
Valóban mindig a nézőpont határozza meg a látásmódot.
(Vagy az üléspont az álláspontot.)
Szeretem az ilyen novellákat. :)
De Wadmalaccal, Ozmium42-vel, Sir Butcher-rel (elnézést, akit nem soroltam fel) értek egyet, nehezen tudnám elképzelni a gáznemű, vagy akár plazma állapotú élőlényeket. Jelenlegi tudásunk szerint ilyenek nem létezhetnek.
(Az egy másik dolog, hogy a "jelenlegi tudásunk" nem egy végleges, lezárt dolog, hanem mindig fejlődik, de igencsak ritka eset, hogy egy új ismeret homlokegyenest ellentmond az eddigi tapasztalatoknak. Az új ismeretek általában szépen beilleszthetők az eddigi tudásunk alapján felállított tudományos környezetbe, maximum pontosítják azt.)
Pedro
Megpróbálom megfogalmazni konkrétabban a kételyem okát. Azt írtam, hogy az élet, mint egy fizikálisan, kémiailag leírható dolog, feltétlenül bonyolultabb, mint az alapvető fizikai-kémiai reakciók. Mindenképpen egy viszonylag hosszú távon rendszerként kezelhető folyamatot takar, amely önfenntartásra, reprodukcióra képes. És ezzel még messze nem szűkítettem le az élet definícióját az általunk ismert élet alapvető feltételeire. És a gázok, sőt, a folyadékok tulajdonságai sem tesznek lehetővé ilyen szerveződést. Megkockáztatnám, bár ezzel már talán messzire és cél mellé lövök, hogy önmagában egyetlen halmazállapot fázis nem képes ilyen rendszert létrehozni (bár egy komplex szilárd rendszer talán kifoghat a teóriámon).
Ha elkezdem a különböző halmazállapotok közös rendszerbe húzását, a lehetőségek rögtön nagyságrendekkel nőnek (fizikailag ez talán a szabadságfokok számával kapcsolatos, bár ez csak "érzés"), nézzük csak pl. a szilárd+folyadék, mondjuk a kolloid rendszert és máris ott vagyunk a földi élet alapkoncepciójánál.
@Blibd:
Pedig van ilyen atom, a szilícium is, és a fluor is képes hosszú molekulaláncok létrehozására, akár a szén.
Azt már tudjuk, hogy a szilícium hosszú láncai eléggé instabilak, vagyis nehezebben (kisebb eséllyel) hozhatnának létre például valamilyen aminosav-félét, mint a szén. De a fluor hosszú láncú vegyületei éppen olyan stabilak, mint a széné, sőt, talán túlzottan is stabilak.
Az élet kialakulásához mindkettő (a túlzott instabilitás is, és a túlzott stabilitás is) hátrányos lehet.
Akárhogy is van, a jelenleg általunk ismert élethez a szén éppen megfelelő alapanyag volt. :-D
Pedro
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!