Mi a baj az időutazásról alkotott gondolataimmal?
Az időutazást (most csak arra gondolok, ahol vissza is lehet térni a kiindulási t0 időbe) úgy tudnám elképzelni, hogy az időutazó, egy passzív "szemlélő", aki minden ráhatástól és "behatástól" el van zárva, magyarul többletinformációhoz sem juthat.
Kicsit árnyaltabban.:
Szerintem az időutazás is olyan lenne, mint egy mérés, ahol jel és zaj van jelen, de olyan nagy a zaj aránya, hogy a mai tudásunknál semmivel több információhoz nem juthat az utazó, ill. maximálisan pont annyihoz juthat.
Így információ sem keletkezhet a semmiből.
Magyarul a jövőből, csak egy az időben egyre mérhetetlenebbül zajos adathalmazt látna az utazó, ami semmivel nem adna több információt számára, mint a jelenlegi meteorológiai előrejelzések, vagy az égitestek pályaadatokból előre számított mozgása...
Én így képzelem el laikusként.
Kérdés, ha így van, mi értelme lenne az időutazásnak, ami elvben lehetséges?
Nagyon is igaza van az öregfiúnak.
És ráadásul amiatt humoros, mert az öreg tudja, hogy ha csak az időben utaznál (és a térben nem) természetesen nem a Földön kötnél ki az időutazásod végén...
A Föld csak a mostani pillanatban van itt a térben...
Elvileg az időutazás lehetséges, de csak egy irányba, mégpedig visszafele.
De ha lehetne számolni kellene az égitestek mozgásával és azzal, hogy az időben csak visszafele lehetséges az utazás.
Ennek az az oka, hogy a jövő még "nem jött el" nem történt meg, és ennek következtében a nem létező időbe nem lehet utazni. Amennyiben utazunk az időben, a múlt bármelyik időpontjára érkezhetünk amennyiben a technológia adott.
Vissza viszont már nem mehetünk mert az időutazás az érkezés időpontjáig eltelt időt felülírja, törli vagyis nem tudunk a még el nem telt időben utazni
Az idő egyenes vonalban halad:
Múlt Jelen Jövő
->---->---->---->-----> > >
Az időutazás a jelenből indul a múlt irányába:
Múlt Jelen Jövő
I---->---->---->----->I > >
<------<------<-----<---
Időutazás, és iránya
Amennyiben időt utazunk a jelenből utazunk a múltba, és a korábbi jelenből az új jelenbe érve a korábbi jelen törlődik:(mostani jelen: J1 Új jelen J2)
Múlt J1 Jövő
I---->---->---->----->I > > > >
J2<----<----<-
Ez esetben az idő új állása a következő:
Múlt (törlődik) J1 Jövő
-I---->----(>---->----->I)
J1=J2<----<----<--I
Vagyis a J1-ből a j2-be való utazáskor a j1 és a j2 között eltelt idő felülíródik, törlődik, vagyis a j1 megszűnik emiatt a j2 lesz a j1
Ez egy elmélet saját elmélet remélem meg lehet érteni!
@22:26
Az időutazó emlékeivel mi lesz? Az is törlődik? Ha videofelvételt viszek a múltba melyet én vettem fel mondjuk a jövő heti lottóhúzásról vagy a jövő heti lóversenyről és megmutatom akkor hogy is van az? H Ha csak a múltba lehet utazni és ami utána "volt" "korábbi" jövőbe az "volt" , hogy visszament a múltba, az miért nem törlődik? Mi van akkor ha megölöm a nagyapámat még csecsemő korába? Ha meg sem születek akkor ki ölte meg? Ha senki akkor megszületek, és visszamegyek megölni.
Vagy mi van akkor ha megépítek egy időgépet, de előtte meg akarom tervezni, a megtervezéssel segítek önmagamon úgy hogy visszamegyek a múltba és átadom a korábbi önmagamnak a tervrajzot mely alapján megépítem. Ekkor ki tervezte az időgépet?
Van egy film az a címe hogy Időhurok mely elég jól egyensúlyoz a paradoxonmentesség határmezején.
----------------------
Visszatérve a tudomány mezejére. Időutazás bizonyítottan lehetséges a jövőbe , Cernben a részecskegyorsítóban folyamatosan megcsinálják szubatomi részecskékkel, a nagy sebességnek köszönhetően az idődilatáció miatt. Melyet a relativitáselmélet ír le, a téridő geometriájából következik. Visszamenni az időben meglehetősen "durva" dolog, az idő egy egydimenziós valami, irányt kéne változtatni, hogy visszafele menjünk. Ha létezik féreglyuk akkor abból következik, hogy vissza lehet jutni a múltba. Ehhez elég lenne az hogy a féreglyuk szájait rögzíteni tudjam egyik száját egy úrhajó belteréhez rögzítem a másik végét pedig a Föld egy adott pontjához, az űrhajót meg elindítom fénysebességhez közeli sebességre gyorsítom. Ha a Földön benyúlok a féreglyukba akkor a kezemmel az űrhajó ablakán tudok integetni.
A kialakítás a következő lenne: X férelyuk egyik szája a Földön másik az űrhajó egyik végébe, lenne egy Y férelyuk is melynek egyik szája az űrhajó másik végébe és a Földön lévő másik féreglyuk szájától nem túl messze. A Földön bemegyek az X féreglyukon az űrhajóba, onnan továbbmegyek az űrhajó másik végébe az Y férelyuk szájához melyből ismét a Földön leszek, tegyük fel úgy van kialakítva hogy 5 percet mentem vissza az időbe ezáltal, megyek még egy kört ekkor még 5 perccel korábbra mentem vissza. Érdemes lenne futószalagot kiépíteni, így nem kell járkálni. Az egész konstrukció kialakításánál korábbi időpontra nem tudnék visszamenni. Ez az egész a relativitáselméletből levezethető, de hozzáteszem hogy azzal a hipotézissel (amit nem állít a relativitáselmélet) hogy léteznek féreglyukak és felhasználhatóak így. Ez az elméleti konstrukció az időutazás nyomasztó paradoxonaival kapcsolatba nem mond semmit. Ha így bemennék egy ilyen futószalagra akkor találkoznék korábbi önmagammal, de mi van akkor ha azt mondom korábbi önmagamnak hogy oda be ne menj!? Akkor ki ment be? Eme paradoxon (és a többire is pl a nagyapa paradoxonra) egy lehetséges feloldása az hogy nincs szabad akarat, vagyis az eseménytérnek nem eleme hogy megakadályozzam, hogy bemenjek ha a jövőbe már bementem. Vagy kevésbé nyomasztó, hogy van szabad akarat, de valami miatt úgy alakul hogy nem tudom megakadályozni, de ezek már csak filozofálgatások, ezekkel nem tud mit kezdeni a rel.elmélet.
Tudósok még tovább gondolták a relativitás elméletet. A relativitáselméletbe 3 térbeli + 1 időeli dimenzió van melyek összefüggésben vannak egymással. Ezt kiterjesztették szuperrelativitás elméletbe úgy hogy 3 térbeli + 3 időbeli dimenzió van. Ezt már el se tudjuk képzelni, hogy milyen lenne egy olyan világ. Valakinek erre telik van akinek arra telik az ideje. Egy dimenziós időben elég "durva" dolog visszamenni az időben hiszen vissza kell fordulni. 2 dimenziós időben a nélkül visszajuthatnánk hogy visszafordulnánk, úgy hogy köröket írnánk le az időben. Egy ilyen világban mindennaposak lennének a fénysebesség feletti sebességek és az időgépek vagyis a napnak nem is lenne értelme, nem tudom hogy kéne mondani.
Én úgy gondolom, hogy a fizika törvényei szerint működne, tehát így is kell megközelíteni és nem a filozófia irányából.
Tehát, ha a fizika jelenleg ismert törvényei szerint nem tudod megölni a Nagyapádat, akkor ez van és kész. Pl., ha így lenne, akkor mostmár, csak a fantáziádon múlik, hogy ez hogyan is nézne ki a kísérlet közben.
Pl. miközben a féregjáraton visszautaznál a jövőbe, közben a megváltoztatott rendszerek a múltban visszaalakulnának a kiindulási pillanatbeli állapotba, mivel te nem a t0 + Dt időbe szeretnél hazatérni (Dt időt töltöttél a múltban), hanem a t0-ba, magyarul a hazautazás megkezdésekor Dt időt megint csak a múltba kell utazzál, hogy t0-ba juthass. Tehát minden "visszarendeződik".
Lehet, most nagy butaságot írtam.
Mondjuk amit én csinálok az is filozofálgatás, de azért írtam, ezt, mert valahol olvastam, hogy az időparadoxon problémáját egyes tudósok (Stephen Hawkingra hivatkoznak), elméleteikben feloldották.
Olyan ez, mintha, még sohasem láttunk volna jeget és emelkedőt, így azon kezdenénk filozofikus vitát, hogyha nagyon erősen elképzelem, akkor biztosan fel tudok szaladni a holt jeges emelkedőn...
"miközben a féregjáraton visszautaznál a jövőbe, közben a megváltoztatott rendszerek a múltban visszaalakulnának a kiindulási pillanatbeli állapotba, mivel te nem a t0 + Dt időbe szeretnél hazatérni (Dt időt töltöttél a múltban), hanem a t0-ba, magyarul a hazautazás megkezdésekor Dt időt megint csak a múltba kell utazzál, hogy t0-ba juthass. Tehát minden "visszarendeződik"."
Múltba utazásról írtam a féregjáratokkal kapcsolatban. Ha a jövőbe megyek akkor hogy leszek a múltban? Nem egészen értem hogy mit írsz. Ez a visszarendeződés sem világos, mi indokolja?
Múltba utazással önmagunkkal való találkozás fordulna elő.
"valahol olvastam, hogy az időparadoxon problémáját egyes tudósok (Stephen Hawkingra hivatkoznak), elméleteikben feloldották."
Mint mondtam egyik lehetséges paradoxon feloldás az, hogy nincs szabad akarat, csupán illúzió.
Másik (ezt nem említettem), sokvilág elmélet. Szerteágazik az univerzum alternatív valóságokká, hol egyesülnek hol párhuzamos szálon futnak tovább az események. Pl vettem egy lottószelvényt a legtöbb világba nem nyertem semmit, van amelyikbe nyertem valamennyit, van amelyikbe teli találatom lett, a különböző alteregóim nem tudnak egymásról. Minden pillanatban trilliónyi szerteágazó univerzum ág nyílik melyek közül az egyikbe vagyok pont én, a többibe meg alteregóim. Időutazáskor is mint minden egyéb esetben, egy lehetséges alternatív szálon folytatódik az életem, ekkor ha megölöm nagyapám akkor élek tovább, másik alternatív valóságba nem mentem vissza és nem öltem meg.
Vagy pedig nem igaz a sokvilág elmélet és van szabad akarat, de a kauzalitás törvényeiből következik, hogy nem tudok időparadoxont létrehozni. Eddig ismeretlen, elképzelhetetlen dolog történne ha ilyesmit próbálnék csinálni vagy egyszerűen nem lehet a múltba utazni.
Ezek közül a paradoxon feloldások közül van amelyik biztosan igaz.
Mj.:
A jövőbe utazáskor fel sem merülnek időparadoxonok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!