Hogyan lehet értelmezni az univerzum életkorát, ha a relativitáselmélet szerint az idő az lokális tulajdonság?
Nem lehet.
Elméletileg a földi időfolyam szerinti X milliárd évvel ezelőtt. De ugyebár nagy gravitációs tér hatására annyira torzul az idő, hogy gyakorlatilag megmerevedik. (Ezért van az, hogy ha valamit bele akarsz dobni egy fekete lyukba, akkor azt te soha nem látod beleesni, de az bizony beleesik.) Na most az ősrobbanás pillanatában az univerzum összes anyaga egyetlen pontban volt, ahol biza van gravitációs erő dögivel ergó, szinte végtelen sok ideig kellett volna tartania ameddig akkora lesz mint az ember tenyere. A tudósok szerint azonban ez az első milliszekundumban már megtörtént.
De ha értenénk, akkor valószínűleg az öreg Hawking prof gratulálna a Nóbeldíjhoz, és kérne különórákat. :D
Az idő múlása lokális, a gravitációs erő, és a sebesség befolyásolja ez igaz. Viszont figyelembe kell venni azt is, hogy milyen az anyag eloszlása az univerzumban. Mivel közel egyenletesnek tekinthető, ezért tekinthetünk egyetlen rendszerként is az univerzumra.
Másrészt tudjuk azt is, hogy akármelyik rendszerből figyeljük meg a fényt, az mindig c vel terjed. Az univerzum korára pedig abból következtetünk, hogy mennyi idő alatt ér ide a fény. Igazából ebből csak azt tudjuk meg, hogy a fény a 13,7 Milliárd éve jelent meg az univerzumunkban. De mivel nem tudjuk mi van ez után, ezt nem jelenthetjük ki teljes bizonyossággal, lehet, hogy még 100 Milliárd fényév van a látható univerzumon túl.
A látható univerzumon túlról az inflációs elméletbő tudhatunk meg többet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!