Ha a fekete lyuk mindent elnyel - még a fényt is -, akkor a galaxisok közepén (saját galaxisunk közepén is van fekete lyuk: Sagittarius A*) lévők, miért bocsátanak ki sugárzást (Quasar-sugár)? Hogyan és miért lehetséges ez?
Nem, nem bocsát ki anyagot.
Szerintem az a quasar az a kvazár akart lenni, de az más :) (valószínűleg)
A feketelyuk nem bocsát ki maga anyagot, azonban miközben anyag zuhan bele, az rendkívül mértékben felforrósodik, és brutális sugárzást (elektromágneseset, mindenféle hullámhosszal), illetve zuhanás közben a felgyorsuló anyag képes olyan pályán mozogni, hogy az égitest "pólusánál" hatalmas, több fényév hosszúságú úgynevezett jet-ek formájában "kidönget" (jó gyorsan) az anyag.
Tehát, még egyszer: ez az anyag nem a fekete-lyukból jön, hanem a felé zuhanó, külső forrásból származó anyag hevül és gyorsul fel.
A Hawking-sugárzás során sem a fekete lyukból, csak közvetlenül az eseményhorizont felett keletkező virtuális párokból jön létre.
#1
Teljesen zavaros az is amit írtál, ráadásul pontatlanis.
A megfogalmazásodból az szűrhető le, hogy a Penrose sugárzást szeretted volna elmagyarázni, de az sem teljesen így működik.
Arról van szó, hogy a tér folyamatosan nyüzsög. Részecske antirészecske párok születnek, amik teljesen ellentétei egymásnak. Ezek a párok nem tudnak úgy eltávolodni egymástól, hogy ne oltsák ki egymást( annihiláció) és olyan rövid ideig léteznek, hogy nem valódi, hanem virtuális részecskékről van szó. viszont a feketelyuk eseményhorizontján a nagy gravitációs hatás miatt a negatív töltésű részecske beleesik a feketelyukba, ahol azonnal találkozik egy ellentétes töltésű részecskével, és annihilálódnak (a feketelyuk párolgása) a másik részecske valós sugárzásként jelenik meg.
Nem vagyok benne biztos, hogy ezt a sugárzást mérik a galaxis közepén. Jó lenne tudni, hogy hol hallottad, vagy , hogy milyen sugárzásról hallottál.
Visszatérve az 1# re
A Hawking-sugárzás a Wikipédián nem jól van fent. Ebben a témában kicsit pontatlan.( annyira, hogy a penrose sugárzást írja le.) angolul fent van, és a magyar Wikipedia a Hawking sugárzásra kidobott találat majdnem jó, ott is keveredik kicsit, valahogy a feketetest sugárzással függ össze de sajnos én sem tudom pontosan mi az. Annyit tudok még, hogy a megfigyelőtől( pozíciójától) , hogy van-e sugárzás vagy nincs.
A vitákat megelőzve linkelem be:
Aki nekem nem hisz, az higyjen Dávid Gyulának, aki talán Magyarország legelismertebb fizikusa.
"Másik része elmenekül és nagyon fura dolgokra képes, sötét anyag, sötét energia bölcsője!"
A sötét anyag nagyon vitatott és máig kutatják a lehetséges keletkezésének módját. Ez megint sok kérdést vet fel bennem, illetve még mindig elképzelhetetlen számomra, hogy létezhet olyan anyag mely az eseményhorizonton vagy arra belépve képes "elmenekülni". Nem vagyok hozzáértő sem fizikus, így próbálom ezt a paradoxont megérteni, de nagyon nehéz!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!